به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۴:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۲۳ ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب : ۳۴۷۰۱۲

مذاکرات به نتیجه‌ برسد، دوربین‌ها برمی‌گردند

مذاکرات به نتیجه‌ برسد، دوربین‌ها برمی‌گردند
گروه سیاسی:  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به رم سفر کرد، با روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا گفت‌وگو کرد.
حسین امیرعبداللهیان در پاسخ به این سؤال که ایران این درگیری در اوکراین را محکوم کرد، اما چرا مشخصا تجاوز روسیه را محکوم نکرد؟ گفت: ماز ابتدا مواضع خود را علیه جنگ در اوکراین خیلی واضح اعلام کرده‌ایم. منظورم این است که ما با حمله نظامی روسیه به اوکراین مخالفیم. ما از همان ابتدا سعی کردیم جنگ را متوقف کنیم و مذاکرات سیاسی بین طرفین را آغاز کنیم.من خودم سه بار با وزیر خارجه اوکراین و بارها با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تماس داشتم. اعتقاد ما همچنان بر این است که راه‌حل اوکراین، جنگ نیست و هر چقدر هم این درگیری طولانی شود، راهی جز مذاکره برای حل آن وجود نخواهد داشت.
خبرنگار با بیان این‌که کرملین به تازگی از سفر پوتین به تهران برای گفت‌وگو درباره سوریه در هفته آینده خبر داده است، از امیرعبداللهیان پرسید در این سفر در مورد اوکراین هم صحبت می‌کنید؟ که وی اظهار داشت: این نشستی سه جانبه در قالب روند آستانه خواهد بود که برای اولین بار طی سه سال گذشته به صورت حضوری برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: موضوعات مهمی مانند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، تحریم‌ها علیه سوریه و عملیات نظامی احتمالی ترکیه در منطقه مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.وزیر خارجه بیان کرد: رئیس جمهور رئیسی دو هفته پیش در ملاقات با رئیس جمهور پوتین در ترکمنستان مواضع ایران در خصوص جنگ اوکراین را مطرح و اعلام کردند در حالی که ریشه‌های جنگ را درک می‌کنیم، اما ایران همچنان مخالف درگیری است. ما مطمئناً تلاش‌های خود را برای دستیابی به آتش بس در اوکراین با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران ادامه خواهیم داد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر این‌که روسیه در شرف دستیابی به پهپادهایی با قابلیت حمل موشک از ایران است و پاسخ دولت شما چیست؟ اظهار داشت: ما همکاری‌های مختلفی را با روسیه از جمله در بخش دفاعی داریم، اما به هیچ‌ یک از طرف‌های درگیر در این جنگ کمک نمی‌کنیم، زیرا معتقدیم که جنگ باید متوقف شود. من فکر می‌کنم مشکل فعلی درگیری این است که تولیدکنندگان تسلیحات در برخی از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، در تلاش هستند تا محصولات خود را بفروشند. ما از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود، اجتناب و برای توقف جنگ تلاش خواهیم کرد.
خبرنگار با بیان اینکه مذاکرات برای ازسرگیری برجام در چه مقطعی است؟ و هر چند دیدار اخیر در دوحه به خوبی پیش نرفت، که امیرعبداللهیان در این باره گفت: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همتایان خود در موضوع هسته‌ای انجام داده است. ما به پیش نویسی رسیدیم که ۹۰ درصد آن با موافقت ۱+۴ و همچنین آمریکایی‌ها همراه بوده است.
وی ادامه داد: ما برای لغو تحریم‌ها با آمریکایی‌ها در تماس هستیم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها در حال رایزنی هستند. هم در پیش نویس و هم در ایده‌هایی که مطرح شده، پیشرفت زیادی حاصل شده است. من فکر نمی‌کنم این مطلب درست باشد که بگوییم در دوحه شکستی رخ داد.پیشرفت وجود دارد، اما مسائل دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.
 ما ضمانت‌های اقتصادی قوی می‌خواهیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد، باید مطمئن شود که پروژه اجرا می‌شود و در صورت اعمال تحریم، غرامت دریافت می‌کند.
خبرنگار از امیرعبداللهیان پرسید که آیا ایتالیا جزو کشورهایی است که از طریق آن با ایالات متحده در ارتباط هستید؟ که وی عنوان کرد: من با دی مایو وزیر خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته‌ای صحبت کردم، ایشان ایده‌های خوبی را پیشنهاد کرد که در مذاکرات مورد توجه قرار خواهیم داد. در ۱۰ ماه گذشته، علاوه بر دیداری که در رم داشتیم، دو بار همدیگر را دیده‌ایم و در مورد مسائل مختلف از جمله برجام صحبت کردیم.وزیر خارجه ادامه داد: اکنون ما در مرحله جدیدی از تبادل نظر هستیم. ما از قابلیت‌ها و توانایی‌های وزارت خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته‌ای استقبال می‌کنیم، همانطور که از هر ایده‌ای که بتواند به بازگرداندن ایالات متحده به برجام کمک کند، استقبال می‌کنیم. بنابراین ما به دنبال یک توافق خوب، محکم و پایدار هستیم و از کمک دیگر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می‌کنیم.خبرنگار پرسید آیا این واقعیت که آمریکا از حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی خودداری می‌کند، مانعی برای برجام است؟ که وزیر خارجه بیان کرد: ما یک ایده به آمریکایی‌ها پیشنهاد کردیم، به تعویق انداختن موضوعات مرتبط با لیست سیاه. اما باید مطمئن شویم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود در برجام برخوردار می‌شوند.
وی گفت: کسب انتفاع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی فراتر از توافق هسته‌ای نمی‌خواهیم.
خبرنگار با اشاره به سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه و این‌که ایران در مرکزیت مذاکرات قرار خواهد گرفت، از وزیر امور خارجه سؤال کرد شما چه انتظاری دارید و به چیزی امیدوار هستید؟ که امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر ما مذاکرات مثبتی با عربستان سعودی داشته‌ایم. توجه به همسایگان یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ماست. به ما گفته شده موضوع اصلی این سفر امنیت غذایی و انرژی خواهد بود.
وی با بیان این‌که رژیم صهیونیستی مایل است این سفر را فرصتی برای تشدید مسائل امنیتی و استفاده از آن علیه ایران تبدیل کند، اظهار داشت: امیدواریم طرف آمریکایی متوجه باشد که این سفر به فرصتی غیرسازنده و بر خلاف تمایل اعلام شده برای رسیدن به نتیجه مذاکرات هسته‌ای تبدیل نشود.
خبرنگار در ادامه با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از خاموش شدن برخی دوربین‌های که برای نظارت بر برنامه هسته‌ای شما استفاده می‌شوند، شکایت دارد. از وی پرسید آیا حاضرید دوربین‌ها را برای از سرگیری گفت‌وگو با غرب فعال کنید؟ که وزیر خارجه اظهار داشت: ما دوربین‌ها را خاموش نکردیم. آنها را از مدار خارج کردیم. اینها دوربین‌هایی هستند که ایران داوطلبانه برای نظارت نصب کرده و آنها را در پاسخ به قطعنامه ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان مذاکرات، از مدار خارج کردیم.وی گفت: هر زمان که مذاکرات به نتیجه‌ای برسد، دوربین‌ها را دوباره وارد مدار می‌کنیم.
وزیر خارجه افزود: ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق جدی و پایدار بوده و در مورد احیای برجام مصمم است.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *