به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۹ - ۱۴:۴۵
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب : ۳۴۷۳۳۱
شرایط اقتصاد به همین شکل ادامه یابد، تنش‌های اجتماعی افزایش می‌یابد

به توافق نرسیم، فروپاشی اقتصادی رخ می‌دهد

به توافق نرسیم، فروپاشی اقتصادی رخ می‌دهد
گروه اقتصادی: سیاست‌های اقتصادی روز به روز مردم را در شرایط سخت‌تری قرار می‌دهد؛ چنانچه روز گذشته حمیدرضا علی‌اکبری مدیرکل خدمات مددکاری کمیته امداد به رویداد۲۴ خبر داد که به خاطر وضعیت سخت اقتصاد در شش ماه گذشته فقط ۱۰۰ هزار خانوار پشت نوبت دریافت خدمات کمیته امداد هستند! رویداد۲۴ درباره شرایط کنونی اقتصاد ایران با مرتضی افقه اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت‌وگو کرده است.

افقه می‌گوید: سال‌هاست سیاست‌های غلط اقتصادی منجر به افزایش تعداد افراد زیر خط فقر شده است. با وجود اینکه در قانون اساسی ارتقای زندگی طبقات کم‌درآمد مورد تاکید قرار گرفته و این موضوع از آرمان‌های انقلاب بود، اما به دلیل سیاست‌های اقتصادی غلط و با گذشت ۶ برنامه نه تنها عملکرد موفقیت‌آمیزی در این زمینه نداشتیم که شکاف طبقاتی بسیار شدید شده و فقر گسترده شده است؛ یعنی دهک‌های پایین هر سال نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

او می‌گوید: طی ۴ سال اخیری که با تشدید تحریم‌ها مواجه بودیم این فشار‌ها افزایش یافته است و به نظرم تیر خلاص را جراحی اقتصادی دولت رئیسی زد و برخلاف دیدگاه‌ها و انتقاداتی که اصولگرایان قبلا نسبت به جراحی‌های مشابه در دوران رفسنجانی و احمدی‌نژاد داشتند، حالا خودشان هم متاثر از همین روش‌ها شدند. به رغم هشدار‌هایی که بسیاری از اقتصاددانان از جمله بنده می‌دادیم که این اقدامات ضربات مهلک‌تری به طبقات متوسط و خصوصا فقیر می‌زند، اما این جراحی اقتصادی انجام شد که مشاهده می‌کنید فقر مردم بیش از گذشته شده است.

این اقتصاددان می‌گوید: پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی شاید کمک‌کننده باشد، اما جبران اینهمه سال تحمل تورم دو رقمی و کاهش قدرت خرید مردم را نمی‌کند. در ادبیات توسعه بحثی تحت عنوان فقر شدید وجود دارد که از فقر مطلق هم بدتر است؛ یعنی درآمد افراد مبتلا به این فقر کفاف نیاز‌های غذایی آنان را نیز نمی‌دهد که امروز تعداد زیادی از مردم به این مشکل دچار شده‌اند ضمن اینکه فاصله افراد فقیر نسبت به خط فقر هم بیشتر شده است که از آن تحت عنوان شکاف فقر یاد می‌شود.

شرایط اقتصاد به همین شکل ادامه یابد، تنش‌های اجتماعی شکل خواهد گرفت
افقه می‌گوید: افزایش فقر نشان می‌دهد که چنین سیاست‌هایی ضمن اینکه تعداد زیادی از افراد طبقه متوسط را به زیر خط فقر قرار داده است، افراد فقیر را نیز نسبت به گذشته فقیرتر کرده و فاصله درآمدی آن‌ها با خط فقر بیشتر شده است، این گروه تنها در تکاپوی آن هستند که بتوانند نیاز‌های حیاتی مانند خوردن و آشامیدن را تامین کنند و به مسکن نمی‌توانند فکر کنند.

این اقتصاددان ضمن اشاره به تبعات خطرناک شرایط اقتصادی موجود برای کشور توضیح می‌دهد: این شرایط حتما تنش‌های سیاسی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت که حکومت را به شدت مشغول خود می‌کند؛ آنهم در شرایطی که به هر دلیلی با کشور‌های منطقه و کشور‌های غربی در تنش شدید هستند، صلاح در این بود که در شرایط فعلی کمی بیشتر به طبقات کم‌درآمد توجه می‌کردند.

به توافق نرسیم، فروپاشی اقتصادی رخ می‌دهد
او می‌گوید: تصور نمی‌کنم که حاکمیت یا دولت بتواند شرایط تحریم را ادامه بدهد و هنوز هم امیدوارم که به سمت توافق حرکت کنیم، زیرا در غیر این صورت شرایط فعلی به یک فروپاشی اقتصادی منجر می‌شود. مسکن این روز‌ها تبدیل به یک رویا شده است، مهاجرت معکوس از شهر‌های بزرگ به روستا‌ها و حاشیه‌ها رخ داده است. این مساله آسیب‌های بسیاری به دنبال دارد و افراد حاشیه‌نشین و کپرشنین تبدیل به بمب ساعتی می‌شوند چرا که بستر بزه و فساد در حاشیه‌ها و کپر‌ها فراهم می‌شود.

به باور افقه در شرایط فعلی که کشور به شدت درگیر تنش بین‌المللی است، منطق ایجاب می‌کرد که حاکمیت فشار‌های سیاسی، اجتماعی، ایدئولوژیک و مذهبی بر مردم را کمتر کنند درحالیکه مشاهده می‌کنیم فشار‌های سیاسی و اجتماعی در همین شرایط سخت هم در حال افزایش است که این مساله با منطق سازگار نیست؛ به این معنی که دولت با توجه به تنش‌هایی که در خارج از کشور دارد، با بی‌تدبیری خود را درگیر تنش‌های داخلی نیز می‌کند.
مرجع : رویداد24
برچسب ها: مرتضی افقه
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۲:۲۲
مسوولین بدون اینکه بدانند بیشترین کمک رو به امریکا و اسراییل میکنندچون با توافق نکردن فقط بنیاد جامعه ایران ضعیف میشه. من نمیدونم چرا این مسئله رو نمیفهمن. (390779)
۱۴۰۱/۰۵/۱۹ ۱۵:۵۳
.............دکتری دارن نمی تونن انگلیسی حرف بزنن، شدن بالاترین مقام کشور!!! نظام آموزشی هم که دست پخت خودشونه ! (391830)
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۲:۳۸
دیگر چه مانده که گران کنید راستی اکسیژن یا گران یا سهمیه برادر پدر مردم را در آوردید اینها در آن دنیا جواب می خواهد (390781)
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۷:۳۷
فروپاشی رخ داده است
از درد دل مردم خبر ندارید (390787)
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۷:۴۴
عجب کارشناسی که فقط نظرات و خواسته‌های غرب را لفاظی می‌کند. بهتر است بگوییم کارشناسی از دایره غربگدایان. میشود گفت بدنبال گرفتن تسکره از غربی است که خود در گل توهماتشان اقتصادی جنگ با روسیه گرفتار شده اند. (390788)
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۷:۵۴
شما چه کار داری نظرت را برای خودت نگهدار انسان نیستی دلت به حال فرزندان گرسنه ما نمی سوزد بگذار ظلم وستم به حدی برسد که باعث انفجار شود شاید ما بیچاره‌ها از این وضعیت خلاص شویم عمر وجوانی ما که به دست یک مشت جاهل از بین رفت شاید برای فرزندانمان بتوانیم کاری بکنیم (390789)
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۹:۳۳
...۸۴ با روی کار آوردن دکتر مموتی نژاد آثار انسانیت و عقلانیت از کشور رخت بر بست و عرعر و دم تکان دادن شد خصوصیت ویژه مدیران .
و این نوع مدیران چقدر عزیز شدند و بزرگ و لقب با بصیرت بخود گرفتند . کسانیکه جلو پای خود را نمی دیدند و از غیب خبر می آوردند. تاریخ در مورد ما با این سیاستمدار آن و مدیران چگونه قضاوت خواهد کرد ؟ آیا نخواهند گفت ... (390797)
ایرانی ام
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۹:۳۹
تانفس میکشیم توافق وتعامل وبهبود برجام خبری نیست وفقروتنگ دستی سبب بی دینی ودیانت خواهدشد بهتراست مسئولین فکری کنند تامملکت ازتورم وعدم رشداقتصادی درنتیجه گشایش ودرآمدآیی بارفع مشکلات صادرات خصوصا صادرات صنایع دستی خصوصا فرش وقالی دستباف آینده جوانان رارقم بزنند درسایه رهبر معظم انقلاب ایران (390798)
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۹:۵۴
ایشالله بعدش هم فروپاشی سیاسی؟؟ (390800)
۱۴۰۱/۰۴/۲۶ ۰۸:۴۵
چند سال دیگه همین تیتر خودت تکذیب میکنی (390817)
۱۴۰۱/۰۵/۱۹ ۱۱:۱۵
خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج!!!! (391818)