به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۰۹:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۲۹ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب : ۳۴۸۰۹۸

اردوغان: روسیه و ایران در کنار ترکیه باشند

اردوغان: روسیه و ایران  در کنار ترکیه باشند
گروه بین الملل: رییس جمهور ترکیه تصریح کرد که از روسیه و ایران انتظار داریم در مبارزه با گروه های تروریستی در کنار ترکیه باشند.
رجب طیب اردوغان  در هفتمین نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه در سالن اجلاس سران، اظهار کرد: روند آستانه تنها پلتفرمی است که گام های لازم را برای حل بحران سوریه برداشته است. ما از سال  ۲۰۱۹ اجازه ندادیم از برخی گروه ها استفاده ابزاری شود و اکنون هم به مبارزه با گروه های تروریستی ادامه می دهیم. از روسیه و ایران انتظار داریم در این مبارزه در کنار ترکیه باشند.وی با اشاره به اینکه بر اجرای مفاد قبلی مذاکرات آستانه تاکید داریم، افزود: گروه های تروریستی در سوریه مشکل ترکیه هستند. تروریسم تمامیت ارضی ترکیه را هم تهدید می‌کند. مبارزه ترکیه با داعش، پژاک، پ ک ک و ی پ ک و سایر گروه های تروریستی به شکل مداوم ادامه می یابد. این سازمان های ترورویستی باید ریشه کن شوند.
اردوغان همچنین گفت: در آینده منطقه ما جایی برای گروه های تروریستی تجزیه طلب وجود ندارد. ترکیه مرزهای جنوبی خود را از وجود گروه های تروریستی پاک می کند. ما به مبارزه با تروریست ها ادامه می‌دهیم.رئیس جمهور ترکیه همچنین ابراز امیدواری که  بحران سوریه به یک راه حل  سیاسی برسد و رفع نیازهای مردم این کشور تداوم یابد.
وی با اشاره به فعالیت گروه های تروریستی در سوریه، تصریح کرد: این گروه‌ها با کسب حمایت خارجی به دنبال تجزیه خاک سوریه هستند و ما نمی توانیم در این زمینه سکوت کنیم.
اردوغان خطاب به روسای جمهور ایران و روسیه گفت: شما می گویید نگرانی ترکیه را درک می کنید که ما بابت آن از شما تشکر می کنیم، ولی جملات به تنهایی درمان دردها نیست. گروه های تروریستی که نام بردم باید حداقل ۳۰ کیلومتر از مرزهای ترکیه دور شوند. ما از دوستان خود انتظار داریم صادقانه از فعالیت های ما در مبارزه با تروریسم حمایت کنند.
رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه تا کنون ۸ جلسه کمیته قانون اساسی سوریه برگزار شده است، خاطر نشان کرد:  موفقیت مذاکرات قانون اساسی به معنای موفقیت نشست آستانه است پس باید مذاکرات کمیته قانون اساسی را در یکی از مقرهای سازمان ملل برگزار کنیم. ما با هم روند آستانه را تاسیس کردیم، ولی جلسات کمیته قانون اساسی تاکنون نتیاج دلخواهی نداشته است.  و اگر این مذاکرات با موفقیت پیش رود، ما در واقع موفق می شویم. آرامش حاکم در ادلب بخاطر مذاکرات روند آستانه است و باید آتش بس در این مناطق حفظ شود، ما نگرانی ایران و روسیه را درباره ادلب درک می کنیم.
اردوغان با اشاره به حضور حدود ۴ میلیون آواره سوری در ترکیه بیان کرد: باید زمینه بازگشت امن مردم سوریه به کشورشان فراهم شود. سازمان ملل هم باید کمک های خود به مردم سوریه را تداوم ببخشد، زیرا این کمک ها در حال حاضر کافی نیست.

 
برچسب ها: ترکیه
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *