کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

یکی از اتهامات اشتری؛ توهین به تیتر یک سایت!

2 مرداد 1401 ساعت 18:18


گروه سیاسی: وحید اشتری، افشا کننده سیسمونی‌ گیت که به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ای محکوم شده، می‌گوید در حکمی که برایش صادر کرده‌اند یکی از اتهاماتش «توهین به تیتر یک سایت رهبری است»! این فعال عدالتخواه اصولگرا از چرایی چنین اتهامی ابراز بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید: «آیا تیتر یک سایت رهبری هم جزو مقدسات است؟» یکی دیگر از اتهامات اشتری استفاده از هشتگ «مجلس انقلابی» در یکی از توییت‌هایش عنوان شده است. او که به روند دادرسی و دادگاه معترض است و آن را ناعادلانه می‌داند، گفته: گره خوردن زلف نهاد امنیتی با نهاد قضایی باعث شده تا بازپرس و قاضی وجود نداشته باشد و ضایط، پرونده را می‌سازد، شاکی می‌شود و بعد خوش هم حکم را صادر می‌کند. وحید اشتری به تازگی ماجرای خرید سیسمونی خانواده قالیباف از ترکیه را رسانه‌ای کرد.

واکنش عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب 
مهدی فضایلی عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در یادداشت توییتری نوشت:  «‏دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای هیچ شکایت یا حتی ادعایی در خصوص آنچه این روزها متوجه یک فعال رسانه‌ای شده است نداشته و ندارد و مبنا قرار دادن چنین مواردی را برای صدور حکم، نوعی کج سلیقگی می‌داند.»


اطلاعیه دادگستری تهران درباره وحید اشتری
روابط عمومی دادگستری استان تهران در اطلاعیه‌ای درباره محکومیت وحید اشتری اعلام کرد که او حداقل در پنج مورد از موارد مشابه با رافت اسلامی مواجه شده است اما از فرصت‌های ارائه شده در جهت اصلاح رفتار خود استفاده نکرده و به اتهام‌زنی بی‌اساس به افراد مختلف ادامه داده است.
این روابط عمومی اعلام کرد: دادنامه صادره مربوط به چند پرونده اتهامی وحید اشتری می باشد و آن طور که به اشتباه از سوی وی عنوان شده صرفا مربوط به یکی از پرونده های متهم نیست. بر اساس دادنامه صادره صحت‌سنجی ادعاهای متهم در بسیاری از موارد مورد ادعا در خصوص کشف فساد، حکایت از آن دارد که متهم اعمال خلاف واقعی را خصوصا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتسب کرده و واهی بودن ادعاهای مطروحه با استعلامات به‌عمل آمده و تحقیقات صورت گرفته محرز است.
متهم در جریان رسیدگی‌های اولیه قضایی قضایی در دادسرا اطلاعات منتشر شده از جانب خود را صحیح و متقن دانسته اما از اثبات صحیح بودن ادعاهای خود عاجز است و در روند تحقیقات قضایی و در مهلت‌های ارائه شده به وی، اقدامی در جهت اثبات ادعای خود و یا ارائه اصول مستندات خود نکرده است. این اطلاعیه افزوده یکی از نکات مهم این پرونده این است که اشتری برای دفاع از اتهامات علیه خود در جلسه دادگاه حضور نیافته است، این در حالی است که براساس قانون، اگر افراد ادعاهایی دارند و بر صحت ادعاهای خود نیز تاکید دارند، باید دفاعیات خود را در دادگاه ارائه دهند. این اطلاعیه اضافه کرده متهم باید مد نظر داشته باشد محل اثبات اتهامات وارد شده اخیر از سوی او به افراد مختلف خارج از دادگاه نیست و او باید در محکمه ادعاهای مطرح شده (اتهامات به مطرح شده علیه دیگران) را اثبات کند این درحالی است که فرد مورد اشاره در پرونده‌های قضایی مشابه دیگری که با شکایت حقیقی و حقوقی علیه وی تشکیل شده است، به صورت متعدداز حضور در جلسات بازپرسی امتناع کرده است.
روابط عمومی دادگستری استان تهران تاکید کرده متهم پیش از این نیز پرونده‌های قضایی متعدد و مشابهی داشته که قریب به اتفاق آن‌ها با اغماض و با هدف اصلاح متهم و با خودداری دادگاه از محکوم کردن متهم به مجازات‌های اشد، منتهی به منع تعقیب شده است؛ به‌طوری‌که حداقل در پنج مورد از موارد مشابه با رافت اسلامی مواجه شده  است؛ اما این فرد از فرصت‌های ارائه شده در جهت اصلاح رفتار خود استفاده نکرده و بر اتهام‌زنی بی‌اساس به افراد مختلف ادامه داده است.
بر اساس رای صادره از سوی دادگاه بدوی وحید اشتری به اتهام نشر اکاذیب و انتساب اعمال خلاف واقعیت اشخاص حقوقی و حقیقی به قصد اضرار و تشویش اذهان عمومی در بستر فضای مجازی با استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای مجرم شناخته شد که این حکم ظرف مهلت ۲۰ روز قابل واخواهی در مرجع قضایی خواهد بود و سپس ظرف مهلت ۲۰ روز قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان تهران است.
واخواهی شکایتی است که ویژه احکام غیابی صادر می شود و توسط محکوم علیه غایب، در مهلت مقرر، در همان مرجع اولیه قابل واخواهی است و این غیر از قابلیت اعتراض در مرجع تجدید نظر است.
وحید اشتری که چندی پیش خبر سفر خانواده قالیباف به ترکیه را رسانه‌ای کرد، روز پنجشنبه  ۳۰ تیر تصویری از دادنامه‌ شعبه ۱۰۵۷ کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت منتشر کرد و مدعی شد که بابت انتشار خبر "سیسمونی"، "خیریه حسین طائب" و "مطالب مرتبط با هولدینگ یاس" در دادگاه محکوم شده است. طبق تصویر منتشره از حکم دادگاه، وحید اشتری محکوم به تحمل دو سال حبس تعزیری و ممنوعیت از هرگونه فعالیت رسانه‌ای در فضای مجازی و حقیقی شده است.  این حکم که به صورت غیابی صادر شده ظرف بیست روز قابل واخواهی و سپس ظرف بیست روز دیگر قابل تجدیدنظر خواهی در دادگاه تجدید نظر استان تهران است.
 


کد مطلب: 348954

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/348954/یکی-اتهامات-اشتری-توهین-تیتر-یک

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir