به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۶ - ۱۳:۴۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب : ۳۴۹۸۶۶

۱۱نشانه در بدن که نباید به آن‌ها بی‌اعتنا بود

۱۱نشانه در بدن که نباید به آن‌ها بی‌اعتنا بود
گروه علمی: بعضی از نشانه های رایجی که بدن ما از خود بروز می دهد شاید چیز نگران کننده ای به نظر نرسند اما در حقیقت هشداری به ما درباره ی وجود مشکلاتی بزرگ تر در بدن مان هستند و اغلب نادیده گرفته می شوند. بنابراین در صورت مشاهده ی این علائم در خود بهتر است به پزشک مراجعه کنیم.در ادامه از نشانه های مهمی خواهیم گفته که بدن مان به ما بروز می دهد.

۱- شوره سر و ریزش مو
شوره سر مشکل رایجی است، اما اگر با ریزش مو هم همراه باشد، ممکن است نشانه ی کمبود ویتامین و مواد مغذی باشد. کمبود زینک (روی)، ویتامین های B2، B3، B6 و B7 و همینطور کمبود آهن می تواند علت این مشکل باشد.

۲- چروک شدن دست ها و انگشتان
چروک شدن پوست امری طبیعی و از نشانه های بالا رفتن سن است و از سویی دیگر، وقتی مدت زمان زیادی در آب باشیم، انگشت هایمان چروک می شوند. اما اگر پوست دست هایتان در مقایسه با پوست قسمت های دیگر بدن تان چروکیده تر به نظر می رسد و قابلیت ارتجاعی خود را زودتر دارد از دست می دهد، این امر ممکن است نشانه ای از سوی بدن تان برای هشدار به شما باشد. چروک شدن انگشتان دست بدون تماس با آب، می تواند به معنای کمبود آب بدن، ضعیف بودن گردش خون یا وجود مشکلی در رابطه با غده یروئید باشد.

۳- سفیدی زبان
زبان سالم معمولاً رنگی صورتی مانند دارد. اگر متوجه وجود لکه هایی سفید رنگ بر روی زبان خود شده اید، ممکن است نشانه ی مشکلی به نام برفک دهان باشد که در میان بیماران دیابتی بسیار رایج است. این لکه ها می تواند نشانه ی نامناسب بودن بهداشت دهانی هم باشد، بنابراین رعایت بیشتر بهداشت دهانی می تواند به حل مشکل کمک کند.

۴- ضایعات پوستی
خارش و قرمزی پوست معمولاً نشانه های اگزما هستند، اما گاهی هم عفونت یا لمس برخی گیاهان، باعث بروز ضایعات پوستی به همراه تب می شود. این ضایعات پوستی حتی اگر خیلی جدی هم به نظر نرسند، می توانند عفونی شوند، بنابراین توصیه می شود توسط یه پزشک مورد معاینه قرار گیرند.

۵- ورم مچ پا
ورم مچ پا یکی از نشانه های رایج بارداری است، اما اگر باردار نیستید، این مسأله می تواند به معنای ضعیف بودن گردش خون، مشکلات قلبی یا کم کاری تیروئید باشد. یک دلیل کمتر جدی این نشانه، مصرف زیاد نمک است، امری که می تواند منجر به احتباس آب در بدن شود.

۶- خشکی چشم
این مشکل می تواند منجر به یک حس سوزش، التهاب و وارد شدن آسیب به چشم ها شود. علت این خشکی ممکن است بالا رفتن سن یا مصرف برخی داروها باشد، اما می تواند نشانه ی سندرم شوگرن (Sjogren’s syndrome) هم باشد. سندرم شوگرن اغلب با خشکی دهان همراه است و نوعی اختلال در دستگاه ایمنی بدن است.

۷- نفخ
یک نفخ مختصر بعد از خوردن غذا معمولاً امر نگران کننده ای نیست، اما ممکن است نشانه ی حساسیت غذایی هم باشد. مصرف غذاهایی که به آن ها حساسیت دارید (حتی اگر خودتان از این حساسیت بی خبر باشید) باعث تولید مقدار زیادی گاز در معده ی شما می شود. گندم و گلوتن رایج ترین مواد غذایی هستند که باعث بروز این مشکل می شوند.

۸- کبودی بی دلیل
اگر همیشه در قسمت های مختلف بدن تان جای کبودی می بینید اما یادتان نمی آید به جایی برخورد کرده باشید، شاید بهتر باشد به پزشک مراجعه کنید. کبودی های گاه و بی گاه و بی دلیل می تواند به معنای یک کمبود ویتامین ساده باشد، اما در عین حال، می تواند نشانه ی مشکل جدی تری مثل بیماری لختگی خون باشد.

۹- تشنگی مداوم
حفظ آب بدن و نوشیدن آب فراوان از اهمیت زیادی برای سلامت ما برخوردار است، اما تشنگی مداوم یکی از نشانه های رایج پیش دیابت است. پیش دیابت در حقیقت یک قدم قبل از ابتلا به دیابت است و افراد مبتلا به پیش دیابت گرچه قند خون بالایی دارند اما هنوز علائم دیابت را از خود بروز نداده اند. دیگر نشانه های این مشکل، احساس خستگی و تکرر ادرار است که از عواقب تشنگی مداوم است.

۱۰- پرش های عضلانی گاه و بی گاه
پرش عضلانی دلایل زیادی می تواند داشته باشد، از جمله فعالیت فیزیکی، اضطراب، کمبود آب بدن و نداشتن خواب کافی. در موارد جدی تر، می تواند به معنای بروز یک اختلال عصبی یا بیماری کلیوی باشد.

۱۱- خروپف
خروپف شما گرچه برای دیگران آزاردهنده اما برای بدن خودتان اغلب بی ضرر است. با این حال، در مواردی هم ممکن است نشانه ی آپنه خواب یا همان اختلال وقفه تنفسی در خواب باشد. این مشکل نیاز به رسیدگی پزشکی دارد و ممکن است با تجویز پزشک تان از نوعی دستگاه پزشکی استفاده کنید که کمک می کند شب ها خواب و تنفس بهتری داشته باشید.