به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۲۲:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۰۹ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب : ۳۵۰۰۸۵

پاتک نفتی اوپک پلاس به آمریکا

پاتک نفتی اوپک پلاس به آمریکا
گروه اقتصادی: نفت برنت روز گذشته با ایستادن روی قیمت ۱۰۴ به کار خود در بازار جهانی پایان داد. این در حالی است که بهای این نفت در ابتدای روز ۱۰۳٫۵۶ دلار بود. در بازار آمریکا نیز نفت برنت روی همین شاخص کار خود را آغاز کرد و در پایان روز ۱۰۳٫۹۷ دلار رسید.بررسی روند یک‌ماهه بازار نشان می‌دهد نفت آمریکا پس از یک دوره روند نزولی، بار دیگر در شیب صعودی قرار گرفت. نمودار زیر نشان می‌دهد که ۱۳ تیر ۱۴۰۱ هر بشکه نفت برنت در بازار جهانی حدود ۱۱۴ دلار ارزش داشت. اما با دخالت مستقیم کاخ سفید، شوکی جدید به بازار وارد شد. چنانکه پس از یک دوره نوسانی، دوم مرداد این نفت وارد کانال ۹۸ دلار هم شد و در پایین‌ترین حد ماهانه خود ایستاد.

روند ماهانه قیمت نفت برنت
حال بررسی‌ها نشان می‌دهد در نهایت مداخله آمریکا در بازار هم نتوانست منجر به پایین نگه‌داشتن قیمت نفت در بلندمدت شود. البته نرخ کنونی طلای سیاه همچنان ۲۴ دلار پایین‌تر از قله قیمتی شش‌ماهه است. پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین بود که بهای نفت برنت در ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ از ۱۲۸ دلار هم عبور کرد. در حالی که برخی کارشناسان و فعالان بازار از نرخ‌هایی تا ۳۰۰ دلار هم صحبت به میان می‌آوردند، اما آمریکا با افزایش عرضه در بازار و کمک گرفتن از کشورهایی نظیر ونزوئلا توانست تا حدودی بازار را کنترل کند.

اوپک‌پلاس علیه نفت برنت
اکنون اما اوپک پلاس پاتکی جدید علیه کاخ سفید رو کرد. اوپک‌پلاس اعلام کرد که اعضای ائتلاف در ماه گذشته میلادی، دو میلیون و ۸۴۰ هزار بشکه از مقدار برنامه‌ریزی‌شده کمتر نفت تولید کرده‌اند.هشت منبع اطلاع داده‌اند که اوپک‌پلاس با وجود درخواست‌های واشینگتن برای عرضه بیشتر، در نشست هفته آینده، تولید نفت خود را برای ماه سپتامبر بدون تغییر نگاه می‌دارد. موضوعی که پیش‌بینی افزایش قیمت نفت را بیش از پیش از به ذهن متبادر می‌کند. البته ممکن است در این مدت اتفاقات دیگری رخ دهد و بازار را به سمت دیگری هدایت کند. اما تا این لحظه اکثر پیش‌بینی‌ها از احتمال افزایش بهای طلای سیاه حکایت دارد. موضوعی که طبیعتا در قیمت نفت برنت هم نمایان می‌شود.با توجه به سیاست‌هایی که اوپک در پیش گرفت، اکنون هر بشکه نفت اوپک با نرخ‌هایی بالغ بر ۱۱۰ دلار معامله می‌شود. نفت سبکه آمریکا نیز ۹۸ دلار قیمت دارد.
برچسب ها: قیمت نفت
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *