به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۱ - ۱۳:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۰۹ ساعت ۱۲:۲۴
کد مطلب : ۳۵۰۱۱۳

مراقب باشید که موشک چینی سقوط نکند

مراقب  باشید که موشک چینی سقوط نکند
گروه علم و فناوری: بقایای سرگردان یک موشک بزرگ فضایی چینی احتمالا امروزروی زمین سقوط خواهد کرد، اما هیچ کس به طور دقیق نمی‌داند که چه زمانی و کجا به زمین می‌خورد.طبق آخرین پیش‌بینی محققان در یک شرکت هوافضای آمریکایی، بخش هسته ۲۵ تنی موشک لانگ مارچ ۵ب(Long March ۵B) حوالی ساعت ۱۲:۱۵ ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۰:۴۵ به وقت ایران) وارد جو زمین می‌شود. این پیشران کمتر از یک هفته را در مدار زمین گذرانده و دومین ماژول ایستگاه فضایی تیانگونگ چین به نام ونتیان(Wentian) را در روز ۲۴ ژوئیه/ دوم مرداد با خود به مدار برده است.
ایستگاه فضایی تیانگونگ در نهایت از سه ماژول تشکیل خواهد شد. انتظار می‌رود چین سومین و آخرین ماژول را در پاییز امسال به فضا پرتاب کند.بر اساس گزارش‌ها بخش اعظم بدنه این موشک در مدار می‌سوزد، اما تکه‌های بزرگ آن از این گذرگاه آتشین زمین جان سالم به در خواهند برد و احتمالاً ۵.۵ تن تا ۹.۹ تن آن به زمین می‌رسد.
بر اساس مدار آن، ما می‌دانیم که این بقایا جایی بین ۴۱ درجه عرض شمالی و ۴۱ درجه عرض جغرافیایی جنوبی پایین می‌آیند. براساس آخرین پیش‌بینی‌ها به نظر می‌رسد اروپا و بیشتر بخش‌های شمال آفریقا از مسیر آن خارج شده‌اند.
اما در حال حاضر، با توجه به دقیق نبودن پنجره‌ زمانی ورود مجدد آن به جو، ارائه اطلاعات بیشتر سخت است. بدنه این موشک با سرعتی در حدود ۱۷۰۰۰ مایل در ساعت(۲۷۴۰۰ کیلومتر در ساعت) به زمین نزدیک می‌شود، بنابراین تنها یک تغییر یک ساعته در زمان پیش‌بینی شده برای ورود مجدد آن به جابه‌جایی ۱۷هزار مایلی محل برخورد منجر می‌شود.
جاناتان مک داول(Jonathan McDowell)، اخترفیزیکدان روز ۲۸ ژوئیه(ششم مرداد) در جریان بحثی در مورد سقوط بقایای موشک لانگ مارچ ۵ ب گفت: مسئله این است که چگالی اتمسفر بالایی زمین با گذر زمان تغییر می‌کند؛ در حقیقت در آنجا آب و هوا وجود دارد.
مک داول که در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان مستقر است، افزود: این امر باعث می‌شود که پیش‌بینی دقیق نقطه‌ای از اتمسفر که موشک در آن ذوب شده، می‌شکند و در نهایت مجددا وارد جو زمین می‌شود، غیرممکن شود.
علاوه بر آن این بخش از موشک مسیر صاف و قابل پیش‌بینی را در اتمسفر بالایی طی نمی‌کند. این موضوع تلاش برای پیش‌بینی را پیچیده‌تر می‌کند.
متیو شوپ(Matthew Shouppe)، مدیر ارشد فضای تجاری در شرکت ردیابی لئولابز مستقر در کالیفرنیا، در جریان بحث دیروز گفت که بدنه موشک به نوعی در حال غلتیدن است، به این معنی که به طور مداوم مقدار متفاوتی از نیروی کششی به آن وارد می‌شود و از آنجایی که ما دقیقا نمی‌دانیم که این موشک چگونه می‌چرخد، نمی‌توانیم به طور دقیق آن را مدل‌سازی کنیم.
وی افزود: با این حال، ما می‌توانیم حدس‌های تقریبا دقیقی درباره سقوط موشک انجام دهیم، اما صرفاً بر اساس جغرافیا. به عنوان مثال، احتمالاً هسته موشک لانگ مارچ ۵ ب به آب‌های زمین برخورد خواهد کرد، زیرا اقیانوس‌ها بیش از ۷۰٪ سطح زمین را پوشانده‌اند و حتی اگر بر زمین سقوط کند نیز بعید است که منجر به صدمات یا آسیب به زیرساخت‌ها شود، زیرا اکثر مردم در مناطق بزرگ شهری به طور فشرده زندگی می‌کنند و بین این مناطق مایل‌ها فضای باز قرار دارد.
تد مولهاپت(Ted Muelhaupt)، مشاور مهندس ارشد این شرکت، در جریان بحث روز پنجشنبه گفت، در واقع، ۹۹.۵ درصد احتمال دارد که هیچ اتفاقی رخ ندهد. بنابراین دلیلی برای وحشت وجود ندارد. اما مک داول، شوپ و مولهاپت همگی تاکید کردند که برخوردهای آینده قابل اجتناب است.
برچسب ها: موشک