به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۲ - ۱۵:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ ساعت ۱۸:۰۶
کد مطلب : ۳۵۰۴۲۳

پوتین از اردوغان هم پهپادخواست!

پوتین از اردوغان هم پهپادخواست!
گروه بین الملل:سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با اشاره به دیدار روسای جمهور ترکیه و روسیه در تهران گفت: پوتین در آن دیدار به شوخی و جدی به اردوغان گفت که اگر قصد فروش پهپاد به ما داشته باشید ما می‌خواهیم.
 ابراهیم کالین  با اشاره به دیدار آینده رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روسی در سوچی روسیه و در پاسخ به این سوال که آیا در این دیدار درباره تولید مشترک پهپاد مذاکره‌ای خواهد شد یا نه اظهار داشت: پوتین در دیدار با اردوغان در نشست تهران به شوخی و جدی گفت که شما به اوکراین پهپاد می‌دهید، اگر به ما هم بدهید ما می‌خواهیم بگیریم.
وی افزود: رئیس جمهور ما نیز لبخندی زد به این معنا که می‌توانیم در این خصوص گفتگو کنیم. سخنی از تعهد یا توافق در این خصوص نیست.
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با بیان اینکه آقای پوتین نیز رویکرد ما در قبال جنگ روسیه و اوکراین را می‌داند، اظهار داشت: ما اقدام اوکراین را دفاع می‌دانیم، اما اقدامات خود را نه در راستای تحریک جنگ، بلکه در راستای پایان هر چه سریعتر آن انجام می‌دهیم.
ترکیه طی یکسال گذشته با اوکراین در راستای فروش محصولات نظامی بخصوص پهپاد توافقاتی زیادی داشته به طوریکه بر اساس گزارش‌ها تاکنون بیش از ۵۰ فروند پهپاد بایراکدار تی بی ۲ به این کشور فروخته است.این موضوع طی ماه‌های گذشته به یکی از عوامل ناراحتی روسیه از ترکیه تبدیل شده به طوریکه مقامات سیاسی روسیه از جمله سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور نسبت به فروش این پهپاد به اوکراین ناراحتی خود را به همتایان ترک اعلام کرده اند.

 
برچسب ها: ترکیه