به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۲ - ۰۰:۵۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۱ ساعت ۱۲:۱۴
کد مطلب : ۳۵۰۵۳۶

رشد ۲۴٫۹ درصدی مبادلات چک در کشور

رشد ۲۴٫۹ درصدی مبادلات چک در کشور
گروه اقتصادی: روند چک‌های مبادله‌ای در کل کشور نشان از رشد ۲۴٫۹ درصدی این شاخص داشته است. طبق آمارهایی که بانک مرکزی به تازگی از مبادله چک‌ها در خرداد ماه منتشر کرده  ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار فقره چک در پایان بهار صادر شده که تقریبا یک سوم کل در پایتخت بوده است.از لحاظ ارزش نیز این میزان برابر با ۳۴۲ هزار میلیارد تومان بوده که مانند مقایسه تعدادی، بالاترین سطح در تهران ثبت شده است. این رقم تقریبا نیمی از کل مبادلات خرداد ماه در کل کشور بوده است.

سهم ۵۰ درصدی مبادلات چک در تهران
تفکیک مبادلات چک به استان‌های کشور در سومین ماه امسال نشان می‌دهد در تهران تقریبا ۱۷۷ هزار و ۶۰ میلیارد تومان چک مبادله شده که تقریبا ۵۱ درصد از کل مبادلات در کشور بوده است.تعداد این مبادلات نیز در تهران برابر با ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار فقره بوده که تقریبا یک سوم کل این شاخص در کشور بوده است.از سوی دیگر کمترین میزان صدور چک در کهگیلویه و بویر احمد ثبت شده که معادل با ۴ هزار و ۸۰۰ فقره بوده است.از لحاظ مقداری هم کمترین ارزش به استان ایلام تعلق داشته که برابر با ۱۵۶ میلیارد تومان بوده است.اما سهم تعداد و ارزش میزان پرداخت‌های وصول شده به کل نیز شاخص دیگری بوده که به نوعی خوش حسابی استان‌های کشور را مقایسه می‌کند.

بررسی روند نسبت چک‌های وصول شده به کل در استان ها
در بین استان‌های کشور استان‌های البرز و تهران در خرداد امسال بیشترین سهم را در وصول چک‌های مبادله‌ای پایان بهارداشته‌اند.در این رابطه میزان وصول چک در تهران برابر با ۹۰٫۹ درصد و و در استان البرز برابر با ۹۱٫۱ درصد از حیث مقداری بوده است.

این شاخص از حیث تعداد چک‌ها در دو استان البرز و تهران به ترتیب برابر با ۹۱٫۶ درصد و ۹۱٫۳ درصد به ثبت رسیده است. درکنار تهران و البرز، استان‌های گیلان و خوزستان نیز سایر مناطق خوش حساب در این بازه به شمار می آیند.
این درحالی است که سهم وصول چک‌ها در استان خراسان شمالی از جهت تعداد برابر با ۸۶٫۷ درصد بوده که کمترین سطح در این رابطه بوده است.سهم وصول چک‌ها از کل مبلغ نیز در اردبیل برابر ۸۸٫۹ درصد بوده که پایین ترین سطح این شاخص از جهت ارزش در خرداد ماه قلمداد می‌شود.
مرجع : اقتصاد نیوز
برچسب ها: وصول چک