به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۱ - ۱۲:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۱ ساعت ۱۶:۴۷
کد مطلب : ۳۵۰۶۱۸
جزئياتی از کشته شدن رهبر القاعده؛

موشک هلفایر چگونه فقط ایمن الظواهری را هدف گرفت و به خانواده‌اش آسیب نزد؟

موشک هلفایر چگونه فقط ایمن الظواهری را هدف گرفت و به خانواده‌اش آسیب نزد؟
گروه بین‌الملل: روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد: پهپادی که منزل ایمن الظواهری را مورد حمله قرار داد از مهمات هوشمندی استفاده کرد که به طور قابل توجهی خسارات جانبی را کاهش می‌دهد.
نیویورک تایمز نوشته است: موشک مورد استفاده در این حمله مجهز به تیغه های بلندی است که با ردیابی حرکت به هدف اصابت می کند تا خسارات جانبی کاهش یابد. حمله آمریکایی‌ها توسط سیا با یک پهپاد پیشرفته انجام شد که بدون شناسایی به حریم هوایی نفوذ کرد. هواپیمای پیشرفته سیا منحصراً متعلق به این سازمان است و مجهز به موشک پیشرفته‌ای است که با دقت به هدف اصابت می‌کند. پهپادی که الظواهری را هدف قرار داد، وابسته به پنتاگون نبود و این عملیات توسط سازمان سیا هماهنگ و نظارت می شد.
ایمن الظواهری، رهبر گروه تروریستی القاعده که آمریکا برای سر او ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود، با حضور طالبان در قدرت به اندازه‌ای احساس امنیت کرده که حاضر شده بود به خانه‌ای در کابل و در قلب پایتخت افغانستان نقل مکان کند!
نفر دست راست پیشین اسامه بن‌لادن در جایی زندگی می‌کرده که مرتبا در فضای باز و در بالکن خانه ظاهر می‌شده است. آن‌هم در حالی که دولت ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ به بعد هرگز دست از تعقیب وارث اسامه بن‌لادن برنداشته بود. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که پس از سال‌ها ردیابی ظواهری، نیروهای مسلح ایالات متحده دو موشک هلفایر را از یک هواپیمای بدون سرنشین که بر فراز پایتخت افغانستان پرواز می کرد، شلیک کرده و ایمن الظواهری را در خانه‌اش کشته‌اند. مقامات آمریکایی این می‌گویند این عملیات دقیقا به اندازه عملیاتی که در سال ۲۰۱۱ اسامه‌بن‌لادن را در سال ۲۰۱۱ و در مخفیگاهش در پاکستان به قتل رساند، پیچیده و برنامه‌ریزی شده بوده است.
حضور الظواهری در افغانستان و در پایتخت این کشور چندان تعجب آور نبوده است. تحلیلگران می‌گویند از زمانی که طالبان در ماه اوت سال گذشته کنترل امور را در این کشور به دست گرفتند، القاعده بیشتر احساس می کرد که در خانه خود حضور دارد. با این حال مقام‌های آمریکایی می‌گویند که همچنان یافتن او دشوار بوده است. یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت: «برای چندین سال، دولت ایالات متحده از شبکه‌ای آگاه بود که بر اساس ارزیابی‌های ما از ظواهری حمایت می‌کرد.»
اما همین امسال بود که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده متوجه شدند که خانواده او، همسر، دختر و فرزندانش به پایتخت افغانستان نقل مکان کرده‌اند. این مقام آمریکایی اضافه کرده که با این حال ظواهری و خانواده‌اش بسیار مراقب بودند و از تمام روش‌های ممکن برای جلوگیری از ردیابی‌شان استفاده می‌کردند. با این حال این مقام می‌گوید که ظواهری را چندین نوبت و آن‌هم برای مدت طولانی در بالکن خانه مذکور دیده و شناسایی کرده‌اند. مقام‌های آمریکایی می‌گویند که این خانه را به صورت دقیق مطالعه و بررسی کردند تا بتوانند بدون تهدید برای بقیه ساکنان و در شرایطی که خطر جان باختن غیرنظامیان را به حداقل برسانند، بتوانند او را به قتل برسانند.
مقام‌های دفاعی و اطلاعاتی این طرح را در ژوئن نهایی کردند و در اول ژوئیه با استفاده از مدل دقیق اقامتگاه در کاخ سفید به جو بایدن ارائه کردند،. الگویی مشابه عملیاتی که علیه بن‌لادن اجرایی شد. این مقام می‌گوید که بایدن سؤالات مفصلی در مورد ساختار، مسائل آب و هوایی و خطر برای غیرنظامیان پرسید و سرانجام روز ۲۵ ژوئیه و در حالی که بایدن همچنان به ویروس کرونا مبتلا بود تصمیم نهایی خود را در این خصوص اتخاذ کرد. این اتفاق همچون جلسه توجیهی روز ۲۸ آوریل ۲۰۱۱ که در آن باراک اوباما با تشکیل جلسه‌ای با حضور معاونان، وزرا و مسئولانارشد امنیتی در خصوص عملیات علیه بن‌لادن تصمیم گرفته بود، صورت پذیرفت. در آن زمان بایدن که معاون رئيس جمهوری بود نسبت به نتیجه بخش بودن این عملیات ابراز تردید کرده بود. او بعدها یادآور شد که خطرات اشتباه در آن عملیات زیاد بود چرا که بن‌لادن به وضوح شناسایی نشده بود و ممکن بود به روابط آمریکا و پاکستان ضربه بزند.
این در حالیست که در خصوص الظواهری شرایط متفاوت بود. آن‌طور که مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا گزارش داده‌اند او به صورت کامل شناسایی شده بود و از سوی دیگر روابط طالبان با آمریکا تقریبا صفر بود. در پایان بحث روز ۲۵ ژوئيه بایدن همانطور که اوباما ۱۱ سال پیش انجام داده بود از همه شرکت‌کنندگان در این جلسه نظر پرسید. این مقام آگاه گفته است که همه حاضران اکیدا انجام این عملیات را توصیه کردند و در نهایت بایدن مجوز انجام آن‌را صادر کرد. این حمله با یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی صورت گرفت که به دو موشک هدایت دقیق هلفایر مجهز بود. موشک‌هایی که در ساعت ۶:۱۸ دقیقه صبح روز یکشنبه به وقت کابل به سمت خانه الظواهری پرتاب و رهبر القاعده را در بالکن خانه کشتند. به نظر می‌رسد این موشک‌ها از نوع هلفایرهای معمولی نبوده‌اند چرا که تصاویر منتشر شده از ساختمان نشان می‌دهد که تنها چند پنجره در یک طبقه منفجر شده‌اند و بقیه ساختمان دست‌نخورده باقی مانده است. این در حالیست که این‌گونه موشک‌ها با مواد منفجره قوی که دارند می‌توانستند ساختمان را به صورت کامل ویران کنند.
آن‌طور که مقام آگاه آمریکایی می‌گوید موشک استفاده شده در این عملیات «جینسو پرنده» بوده که پیشتر برای هدف قرار دادن بیش از نیمی از رهبران گروه‌های جهادی از سوی آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است. این اقدام از این جهت صورت گرفته تا نیروهای آمریکایی از به حداقل رساندن آسیب به افراد غیرنظامی اطمینان حاصل کنند. مقام آگاه آمریکایی بدون ارائه جزئيات تاکید کرده که در این عملیات تنها الظواهری کشته شده و به دیگران آسیبی وارد نشده است. وی در ادامه گفت: «اعضای خانواده ظواهری در زمان حمله در سایر نقاط خانه حضور داشتند و عمدا مورد هدف قرار نگرفتند و آسیبی به آنها وارد نشد.»
برچسب ها: ایمن الظواهری
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۱-۰۶-۱۱ ۱۶:۴۰ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۱/۰۵/۱۲ ۱۲:۴۹
جهت اطلاع رهبران دیگر گروههای جهادی در افغانستان و پاکستان و جاهای دیگه. حالا یه کلاش دست بگیرید و تو ویدئو آمریکا را تهدید به نابودی کنید! جینسو مثل اجل معلق میاد طرفتون. کم کم داریم از دوران پهپاد هم گذر میکنیم. احتمالا چند سال دیگه زنبور و پشه الکترونیک با سم مار باسیلیقوس (مدرنیته در کنار سنت) به عنوان جنگ افزار میاد وسط معرکه. از یک جهاتی خوبه چون به بمباران و به خاک و خون کشیدن مردم بیگناه منتهی نمیشه. اصل جنس را از بین میبره.!! (391586)
kami
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۱۲ ۱۳:۳۷
بهارجون یه پهباد از همین نوع میخوام چند نفر بفرستم به دیار باقی (391596)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۱۲ ۱۵:۳۶
عجب اسمی برای موشک گذاشتن ، آتش جهنم (391603)