به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۰ - ۲۰:۵۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۳ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب : ۳۵۰۸۸۰

۹۰ درصد خودروهای سرقتی ساخت داخل‌اند

۹۰ درصد خودروهای سرقتی ساخت داخل‌اند
گروه جامعه: سخنگوی فراجا از سرقت ۲۰ هزار دستگاه خودرو در ۴ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: متاسفانه بالغ بر ۹۰ درصد این محصولات ساخت داخل بوده است.
به گزارش ایسنا، سردار مهدی حاجیان گفت: پلیس برای برگزاری مراسم‌های ماه محرم در آماده‌باش کامل است و امنیت آن‌ها را به طور کامل تامین خواهیم کرد. پلیس‌یاران نیز در هیات‌ها و تکایا و مساجد فعال شده‌اند.
وی در ادامه به سرقت خودرو اشاره کرد و گفت:  برابر آمارهای پلیس از ابتدای سال تا پایان تیر ماه بیش از ۲۰ هزار دستگاه وسیله نقلیه به سرقت رفته که حدود ۹۱ درصد آن از سوی ماموران پلیس کشف شده است. متاسفانه ۹۰ درصد خودروهای سرقتی ساخت داخل کشور بوده‌اند. از این میان حدود ۷۸ درصد خودروها مربوط به قبل از سال ۸۸ و مابقی نیز پس این سال تولید شده بودند.
سخنگوی فراجا ادامه داد: در این زمینه لازم است شرکت های خودروسازی توجه بیشتری به سیستم ایمنی و ضد سرقت خود داشته باشند و آن را برابر استانداردها به‌روز کنند.
حاجیان گفت: در میان محصولات سایپا پراید، وانت، تیبا و ساینا و در میان محصولات ایران خودرو نیز پژو، سمند و پیکان جزو پر سرقت ترین محصولات بودند که مدل اکثر آن‌ها مربوط به قبل از سال ۸۸ است.وی با تاکید بر اینکه همه باید به سمت پیشگیری از جرم حرکت کنیم، گفت: در این زمینه برخی خلأهای قانونی نیز وجود دارد که باید نسبت به رفع آن اقدام شود. تمام دستگاه های ما باید به سمت پیشگیری از جرم حرکت کنند.
حاجیان یکی دیگر از روش های پیشگیری از جرم را ثبت قطعات خودرو و دسترسی پلیس به سامانه مربوط به آن اعلام و اظهارکرد: زمانی که سرقت های مربوط به خودرو رخ می دهد، سارقان یا خودرو را سرقت و قطعات آن را جدا می کنند یا از همان ابتدا اقدام به سرقت قطعات خودرو می کنند. این قطعات به فروش می رسد و روی خودروهای دیگری نصب می شود اما اگر قطعات خودرو ثبت شود، امکان پیگیری آن‌ها به راحتی وجود دارد.
وی با بیان اینکه وقوع هر سرقت خودرو حدود ۴۰ نفر را درگیر می کند، گفت: علل وقوع سرقت را بررسی و حتی راهکارهایی نیز برای آن پیدا کرده ایم اما این راهکارها را اجرایی نکرده ایم.
حاجیان ادامه داد: بر اساس این راهکارها باید شرایط طوری شود که هیچ تعمیرگاهی حق نصب لوازم یدکی دست دوم را قبل از آنکه منبع آن ثابت شود، نداشته باشد همچنین باید شرایطی فراهم شود تا هیچ تعمیرگاهی اجازه صافکاری و تعمیر خودروهای تصادفی را نداشته باشد، مگر اینکه مجوز آن از سوی پلیس صادر شود. این طرح در بسیاری از کشورهای جهان نیز اجرا می‌شود.
سخنگوی فراجا با بیان اینکه معامله اموال مسروقه مجازات حبس از شش ماه تا سه سال را دارد، گفت: فروشندگان لوازم یدکی دست دوم باید اصالت و منبع آن را احراز کنند وگرنه پلیس با آن برخورد خواهد کرد. قطعه سازان نیز باید قطعه های خود را نشان‌دار و بانک اطلاعاتی از آن ایجاد کنند و این بانک را در اختیار پلیس نیز قرار دهند. ما در حال حاضر با ایران خودرو و سایپا تبادلاتی داریم اما هیچ دسترسی به بانک اطلاعاتی قطعه سازان نداریم و باید این بانک اطلاعاتی مشترک بین پلیس، خودروساز و قطعه سازان ایجاد شود.


 
برچسب ها: سرقت