به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۰۰:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۴ ساعت ۰۹:۴۱
کد مطلب : ۳۵۰۹۱۲
تا تکمیل پروژه‌ ساخت مسکن چقدر زمان فاصله داریم؟

دولت مجری خوبی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی نبود

دولت مجری خوبی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی نبود
گروه اقتصادی:  طرح ساخت 1 میلیون مسکن در سال به عنوان شعار رئیس دولت سیزدهم مطرح شد و قرار است همان عده‌ای که در انتظار تحویل خانه از طرح مسکن ملی دولت سیزدهم هستند همچنان چشم انتظار بمانند.
ساخت چهارمیلیون واحد مسکونی در طول چهارسال، ازجمله وعده‌های دولت سیزدهم بود که بذر امید را در دل اقشار فاقد مسکن پاشید و حالا پس از گذشت یک سال، همچنان خبر قابل توجهی از روند اجرایی این پروژه نیست؛ درحالی‌که مردم نیازمند خانه در انتظار تحقق چنین وعده مردان دولت سیزدهم هستند.

تابستان ۱۴۰۰ با آغاز کار دولت سیزدهم، اخبار مختلفی از برنامه‌ریزی تیم اقتصادی دولت منتشر شد که در رأس آن، وعده ساخت چهار میلیون مسکن در طول چهار سال بود. از همان ابتدا کارشناسان با دیدگاه مشترک، اما با تردید نسبت به اجرای این طرح معتقد بودند، تأمین منابع مالی و زمین ساخت چنین طرحی در توان و ظرفیت کشور نیست.

اما با این حال گام‌های نخست در راستای اجرای این طرح برداشته شد؛ به‌طوری‌که نیمه دوم همان سال ثبت‌نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن آغاز شد، اما خبری از اجرای آن نبود و اکنون که بیش از ۵ ماه از سال ۱۴۰۱ می‌گذرد، اخیراً وزیر راه و شهرسازی وعده ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال را به نصف رسانیده است.
این نوع فرار از تعهدات نشان می‌دهد، سیاست دولت سیزدهم کارشناسی شده نبود و امکان تولید ۴ میلیون سرپناه در ۴ سال تنها یک شعار انتخاباتی بوده و دولت در این طرح شکست خورده است.

چرا اجرای طرح ملی در ابهام ماند
درهمین رابطه حسن محتشم عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: طبق آمار‌های رسمی دولت مدعی است که در ۱۰ ماه اخیر برای ساخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی پروانه صادر شده است. البته صدور پروانه ساخت یک گام موفق در راستای تولید مسکن محسوب می‌شود، اما این کافی نیست.وی تصریح داشت: برای اینکه عملکرد دولت سیزدهم دربخش مسکن قابل ارزیابی باشد، باید به طور شفاف اعلام شود که این پروژه در چه وضعیتی قراردارد و آیا ساخت این یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده است؟ تا تکمیل چنین پروژه‌ای چقدر فاصله زمانی مانده است؟!محتشم ادامه داد: با چنین ابهاماتی فاصله زیادی بین تولید تا تحویل یک میلیون واحد مسکونی در سال ایجاد شده است و با توجه به عملکرد ۱۰ ماهه دولت آقای رئیسی در بخش مسکن به ویژه در خصوص تحقق وعده تولید مسکن، نمره قابل قبولی نمی‌توان داد.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: اما اگر به طور جدی‌تر به کار‌های در دست اجرا و طرح‌ها و برنامه‌های ساخت واحد‌های مسکونی توجه شود می‌توان به نتیجه مطلوب این سیاست مسکنی دولت سیزدهم امیدوار شد.طبق اعلام وزیر راه در شهریور سال جاری ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از واحد‌های نهضت ملی تحویل داده می‌شود. محتشم با تأکید بر این مطلب ادامه داد: این تعداد تحویلی واحد مسکونی تا یک میلیون خیلی فاصله دارد و مورد مهمتر این است که بخش عمده این تعداد واحد مسکونی (۱۰۰ هزار واحد) مربوط به طرح اقدام ملی است نه طرح نهضت ملی!

وی تصریح داشت: ادغام طرح اقدام ملی با طرح نهضت ملی سبب شد که واحد‌ها با نام طرح نهضت ملی مسکن عنوان و مطرح شود در حالی که طرح اقدام ملی دو سال قبل از تشکیل دولت سیزدهم کلید خورده بود.عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: فاصله زیادی بین وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ است. دولت رئیسی بپذیرد با توجه به شرایط تورم، قیمت قرار داد‌های ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن طوری در نظر گرفته شود که سازنده، انبوه ساز و پیمانکار توان اجرا و تکمیل آن را داشته باشد.وی تصریح داشت: اگر قرار داد یکطرفه باشد و رقم قرارداد منصفانه نباشد انتظار مشارکت ساخت و تحویل به موقع واحد‌های مسکونی نهضت ملی از سوی انبوه سازان و سازندگان از دسترس دور است. این پروژه‌ها زیاد و ضرر آن برای انبوه ساز قابل جبران نیست.