به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۱ - ۱۳:۰۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۴ ساعت ۲۲:۳۶
کد مطلب : ۳۵۰۹۹۲

روایاتی از وضعیت «سپیده رشنو» در زندان

روایاتی از وضعیت «سپیده رشنو» در زندان
گروه سیاسی: پس از اینکه خبرگزاری حقوق بشری هرانا دیروز ادعا کرد، سپیده رشنو در روز پنجشنبه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱ همراه با تعداد زیادی مامور، شبانه به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد تا به دلیل خطر خونریزی داخلی ناشی از ضربه در ناحیه شکمی از او عکس‌برداری شود، حسین رونقی، فعال حقوق بشر هم خبر داد که رشنو در روزهای ابتدایی بازداشتش اعتصاب غذا کرده و در حال حاضر اطلاعی از وضع اعتصابش موجود نیست. به گفته او، برخی شاهدان عینی هم گفته‌اند او را در بهداری زندان اوین با پای لنگان و باند‌پیچی‌شده‌ دیده‌اند.
سپیده رشنو ۲۸ ساله، داستان‌نویس و ویراستار، پس از اعتراض به زن محجبه‌ای که در اتوبوس درباره حجاب به او تذکر داده و تهدید کرده بود که ویدیوی او را "به سپاه' می‌دهد"، بازداشت و پس از مدتی "اعترافات اجباری" او در روز شنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) پخش شد. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به آثار کبودی در زیر چشم راست او گمانه‌زنی کرده بودند، این دختر معترض به حجاب اجباری ''تحت آزار و اذیت جسمی'' مجبور به اعتراف علیه خود شده است.
سپیده رشنو که اهل خرم‌آباد است، در پی اعتراض به تذکر حجاب در اتوبوس بی‌‌آرتی دستگیر شد و در حالی کماکان در بازداشت به سر می‌برد که تاکنون از حق دسترسی به وکیل محروم بوده و هنوز از اتهامات مطرح شده علیه او خبری منتشر نشده است. دلیل بازداشت سپیده رشنو به ماجرای صبح شنبه، ۲۵ تیر بازمی‌گردد. در فیلمی که از او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، دیده می‌شود که مسافران یک "آمر به معروف" را در اولین ایستگاه بیرون انداختند. اما دوشنبه ۲۷ تیر، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه نوشت: «خانم بدحجاب که عضو یک شبکه سازمان‌یافته کشف حجاب و مرتبط با مسیح علی‌نژاد بوده، تا قبل از غروب همان روز دستگیر شد.» دستگیری و پس از آن پخش "اعترافات اجباری" سیپده رشنو با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه شد و برخی از حقوقدانان اقدام صدا و سیما در پخش اعترافات اجباری را "مصداق عمل مجرمانه" دانستند.
پخش "اعترافات اجباری" از صدا و سیمای جمهوری اسلامی موضوع تازه‌ای نیست. شماری از زندانیان سیاسی پیشین نیز پیش از این اعتراف علیه خود را تصمیمی اجباری توصیف کرده‌‌ بودند که اغلب، آخرین گزینه زندانی به شمار می‌رود و در شرایطی به آن تن می‌دهد که از سایر گزینه‌ها ناامید شده‌اند.
برچسب ها: سپیده رشنو
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۱-۰۶-۱۴ ۲۲:۳۲ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۱۴ ۲۳:۰۳
خوراکی‌های................. (391659)
۱۴۰۱/۰۵/۱۴ ۲۳:۱۱
جرم این خانم ازنظر حقوقی دقیقا چه بوده است؟ (391661)
۱۴۰۱/۰۵/۱۵ ۱۰:۱۴
حالا مطمئن هستید این دو عکس متعلق به یک نفره؟ (391666)
۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۲۰:۳۸
بله . ولی ضرب و شتم باعث شده که شناخته نشه (391790)
۱۴۰۱/۰۵/۱۵ ۱۰:۳۴
آخه چطوری ۳۰-۲۰ نفر گردن کلفت میوفتن به جون یه آدم غیرمسلح و تنها و کتکش میزنن و بهش تجاوز میکنن. خود شیطان هم این قدر ناجوانمرد نیست... (391667)
۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۲۰:۴۲
واقعا بخاطر این همه رفتارهای زشت هست که خدا نگاهش رو از این سرزمین برداشته (391794)
۱۴۰۱/۰۵/۱۵ ۱۲:۰۶
جرمش این بوده که به عده ای کله خر اعتراض کرده تف به شرف شان که بویی از انسانیت نبرده اند و توهمات مغز بیمارشان را به مردم دیکته می کنند تف به شرف شان! (391670)
۱۴۰۱/۰۵/۱۶ ۰۷:۴۶
آنقدر از خلاف قانون با غوغاسالاری دفاع کرده‌اند که دفاع از خلاف قانون داره میشه حق مسلم (391703)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۱۶ ۱۷:۴۶
حضرت علی ع باقاتل خود چگونه رفتار کردند؟ (391717)
۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۲۰:۳۹
حضرت علی رو با کی مقایسه میکنی؟ (391791)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۱۶ ۱۷:۵۳
همه این فیلم بازی در آوردنها، بخاطر پناهندگی گرفتنه. قدیمی شده این حرکتها (391718)
۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۰۰:۴۰
بیچاره. طرف شکنجه شده و الان تو زندانه. پناهندگی هم بهش بدهند چطوری بیاد بیرون؟؟ مثل اسکافیلد از زندان فرار کنه؟؟ (391758)
۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۲۰:۴۰
آخه کدوم آدم بخاطر اخذ پناهندگی حاضره همچین کاری کنه؟؟؟ تو خودت حاضر هستی ؟؟؟؟ (391792)
۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۲۰:۴۱
بهتره بگی این اعتراف گرفتن های نمایشی قدیمی و نخ نما شده (391793)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۱۹ ۰۹:۳۶
گمشو (391812)
۱۴۰۱/۰۵/۱۷ ۲۱:۱۱
صورتش ........ (391751)
۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۲۰:۳۷
این مدل اعتراف گیری ها هیچ اعتباری ندارد (391789)
مریم
Romania
۱۴۰۱/۰۵/۲۰ ۱۰:۴۲
فیلم توی اتوبوس رو دیدید ............. (391877)