به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۲۰:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۷ ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب : ۳۵۱۳۸۸

موج ترور مقامات طرفدار روسیه در خرسون

موج ترور مقامات طرفدار روسیه در خرسون
گروه بین الملل:  نشریه تلگراف گزارش داد، به نظر می‌رسد نیروهای شبه نظامی اوکراینی کمپین ترور مقامات طرفدار روسیه در منطقه خرسون را در آستانه حمله‌ای برنامه ریزی شده برای بازپس گیری این منطقه آغاز کرده‌اند.
به نوشته نشریه تلگراف، ویتالی گور، معاون رئیس شهر نوا کاخوفکا واقع در منطقه خرسون که از سوی روسیه منصوب شده است، هنگام خروج از آپارتمانش مورد اصابت گلوله قرار گرفت.  وی در مسیر انتقال یافتن به بیمارستانی در شبه جزیره کریمه جان باخت.
بر اساس گزارش‌ها بازرسان پوکه‌های گلوله متعلق به یک تپانچه نیمه خودکار ماکاروف را در نزدیکی خانه ویتالی گور پیدا کردند.
ولادیمیر لئونتیف، رئیس یک دولت منطقه‌ای حامی و همکار روسیه در منطقه خرسون گفت:"تا آنجا که من می‌دانم او مرده است. او در بیمارستان بود و پزشکان نظامی سعی کردند جان او را نجات دهند."نوا کاخوفکا، شهری با جمعیت ۴۵۰۰۰ نفری واقع در کرانه جنوبی رودخانه دنیپرو، یک کانون مهم تلاش‌های روسیه برای تدارکات رسانی به شهر خرسون در فاصله ۳۵ مایل دورتر در ساحل شمالی رودخانه است.
این اتفاق یک روز پس از آن رخ می‌دهد که ولادیمیر سالدو، شهردار نزدیک به روسیه در این شهر ناگهان به قدری دچار بدحالی شد که بالاجبار او را در حالت کمای مصنوعی قرار دادند. سالدو در ادامه به کریمه فرستاده شد و بعداً او را به جهت اخذ آزمایشات سم شناسی به موسسه تحقیقات اورژانس اسکلیفوسوفسکی در مسکو منتقل کردند.
رسانه‌های روسیه گزارش‌های متفاوتی درباره دلیل بدحالی سالدو منتشر کردند. برخی گزارش کردند که او دچار سکته مغزی شده است و برخی دیگر از ابتلای او به کووید خبر دادند. رسانه‌های مخالف در روسیه گزارش کردند که او مسموم شده است.
در ماه ژوئن، بمب‌گذاری‌ خودرویی باعث کشته شدن رئیس سازمان زندان آنجا و یکی از مقامات ارشد طرفدار روسیه در دولت غیرنظامی آنجا شد. در ماه ژوئیه نیز یک بمب خودرویی که دو پلیس داخل آن بودند را هدف قرار داد که بنابر گزارش‌ها یکی از آنها کشته شد.
این ترورها در حالی صورت می‌گیرند که اوکراین برای انجام عملیات بازپس گیری این منطقه استراتژیک آماده می‌شود. نیروهای روسی این منطقه را که در مجاورت کریمه قرار دارد، بدون درگیری چندانی در چند روز اول جنگ تصرف کردند.


 
برچسب ها: روسیه