به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۵ - ۱۹:۱۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۷ ساعت ۱۸:۰۶
کد مطلب : ۳۵۱۴۴۰

گرما با بدن ما چه می کند؟؛علائم سکته گرمایی

گرما با بدن ما چه می کند؟؛علائم سکته گرمایی
گروه علمی: تابستان در حالی به اوج خود رسیده است که بسیاری از افراد بار دیگر در حال رفتن به استخرها هستند و کولرهای خود را برای مقابله با گرمای هوا فعال کرده اند.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ همانطوری که بسیاری از افراد می‌دانند، گرمای شدید هوا می‌تواند ناراحت کننده و آزار دهنده باشد. اما یک پرسشی که در این میان مطرح است، این است که به واقع گرما با بدن ما چه می‌کند؟

دکتر «پیتر شرر» (Peter Shearer) متخصص پژشکی اورژانس در بیمارستان «مانت ساینای» نیویورک در این باره می‌گوید: همزمان با اینکه دمای هوا شروع به بالارفتن می‌کند، بدن شما گرما را از محیط جذب می‌کند و بطور طبیعی، کارهایی را برای رهایی از گرمای اضافی انجام می‌دهد. با افزیش دمای بدن و یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما، بدن شما ممکن است این توانایی را از دست بدهد.
 
طبق گفته «مایو کلینیک» (که از معتبرترین پزشکی جهان است که در آمریکا قرار دارد) جدی‌ترین سطح اختلال در تنظیم دمای بدن، «سکته گرمایی» (heat stroke) نامیده می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن به بیش از ۱۰۴ درجه فارنهایت (معادل ۴۰ درجه سانتی گراد) می‌رسد. در چنین حالتی، عملکرد بدن متوقف می‌شود؛ زیرا ناحیه هیپوتالاموس مغز سیستم خنک کننده طبیعی بدن – یعنی تعریق بدن- را خاموش می‌کند. بدون عرق، بدن دیگر نمی‌تواند دمای خود ر کنترل کند که همین امر نیز می‌تواند زنجیره‌ای مخرب باشد که بدون رسیدگی پزشکی به موقع، ممکن است سبب مرگ فرد شود.

از لحاظ عصب شناسی، «سکته گرمایی» سبب می‌شود تا مغز متورم شود و همین امر نیز به سردرد و حتی در بسیاری از موارد به تشنج منجر می‌شود. افرادی که دچار چنین حالتی می‌گردند، همچنین سطح متفاوتی از هشیاری از جمله گیجی، پریشانی، هذیان و حتی بی هوشی را تجربه می‌کنند.این مسئله همچنین بر سیستم قلبی و عروقی ما اثرگذار است. سکته گرمایی می‌تواند سبب فشارخون شده و سبب گردد تا قلب سریعتر و نامنظم‌تر بزند و خطر نارسایی قلب را افزایش دهد. همچنین لخته‌های خونی کوچک نیز می‌تواند در رگ‌های خونی ایجاد شود و از گردش سالم خون جلوگیری کرده و جریان خون دیگر بخش‌های بدن قطع کند.

همچنین با درنظر گرفتن سیستم کلیوی بدن، «سکته گرمایی» می‌تواند ادرار را کاهش داده و سبب «نکروز لوله‌ای حاد» شود که در آن کلیه‌ها قادر به دریافت کافی خون اکسیژن دار نیستند. درصورتی که سکته گرمایی درمان شود، می‌تواند به از کار افتادن کلیه‌ها منجر شود. دکتر «پیتر شرر» می‌گوید به همین دلیل است که مردم گاهی در طول موج گرما می‌میرند
برچسب ها: سکته گرمایی