به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۲۰:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب : ۳۵۱۷۱۶
اروپا نمی‌خواهد بیش از این میانجی‌گری کند

اگر توافق نشود نارضایتی عمومی و موج مهاجرت شدت می‌گیرد

اگر توافق نشود نارضایتی عمومی و موج مهاجرت شدت می‌گیرد
گروه اقتصادی: بعد از پنج ماه انتظار، مذاکرات وین خیلی کوتاه بود. چهار روز بعد از شروع مذاکرات، هیات‌های مذاکره کننده ایران و آمریکا به پایتخت‌های خود برگشتند. اروپا که ابتکار عمل را در دست گرفته و پیش‌نویسی را به طرفین پیشنهاد داده، معتقد است متن پیش‌نویس، توافق نهایی است و قرار هم نیست تغییری در آن اتفاق بیفتد. ایران این ادعای اروپا را تکذیب کرده و می‌گوید هنوز مسائل حل نشده‌ای زیادی باقیمانده است. 
سایت رویداد۲۴ از حمید حسینی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق و رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفتی درباره احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات و امضای توافق احیای برجام سوال کرده است. حسینی معتقد است مذاکرات این دوره به توافق ختم خواهد شد.

او می‌گوید: اعتقاد دارم کار به مرحله‌ای رسیده که چاره‌ای جز توافق نداریم. ضمن اینکه ایران امتیازاتی گرفته که به نظر غرب به خاطر این امتیازات، بهانه‌ای برای عدم امضای برجام ندارد و پیشنهادهای اتحادیه اروپا هم امتیازاتی برای ایران در بر داشته است. الان مشکل اصلی پادمان است. ایران اصرار دارد پرونده سه سایتی که مشکوک به فعالیت هسته‌ای است، در مذاکرات با ۵+١ بسته شود و این مساله در آژانس حل نشود. ایران فکر می‌کند یا این مساله الان برطرف شود یا فعلا روی بقیه موارد توافق کنند و اجرای برجام را به جلسه ایران و آژانس و بسته شدن پرونده با همکاری اروپا و آمریکا در آژانس موکول کند. به این ترتیب از روزی که پرونده پادمان بسته شود، برجام اجرایی خواهد شد.

او با بیان اینکه برگشت به برجام اینطور نیست که بلافاصله قابل اجرایی شدن باشد، می‌گوید: فرصتی لازم است که ایران تعهداتش را انجام دهد و آمریکا نیز به تعهداتش برگردد. با توجه به اینکه اروپا از تامین نفت خیالش راحت شده و مشکلی برای تامین نفت ندارد، بیش از این نمی‌خواهد میانجی‌گری کند و برای توافق وقت تلف کند بنابراین اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد، اروپا ممکن است به سراغ استفاده از مکانیزم ماشه برود و ما نیز به فصل هفت منشور سازمان ملل و تحریم‌های سخت سازمان ملل برگردیم.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: در حال حاضر برخی کشور‌ها حاضر نیستند تحریم‌های آمریکا را اجرایی کنند، اما در صورتی که تحریم سازمان ملل شویم، قطعا شرایط اقتصادی ایران سخت‌تر خواهد شد و نارضایتی عمومی، نا امیدی و مهاجرت شدت خواهد گرفت و تورم افزاش پیدا می‌کند و رشد اقتصادی کشور که از سال گذشته علائم مثبت شدنش وجود داشته دوباره منفی خواهد شد.
مرجع : رویداد24
برچسب ها: مذاکرات وین

احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۱۹ ۱۳:۲۱
خدا لعنت کند شما را با این چراغ سبزهایی که به آمریکا می دهید،اگر این افکار پوسیده شما نبود خیلی زودتر از اینا توافق حاصل شده بود. (391825)
۱۴۰۱/۰۵/۱۹ ۱۵:۳۰
توافق هم صورت گیرد اثری روی زندگی مردم ندارد چون مسائل ایجاد شده بیشمار است fatf هم هست و بسیاری مسائل دیگه و ضمن اگر تصویب شود و مجددا رئیس جمهور بعدی امریکا ازش خارج بشه باز دلار جهش می کند و به ضرر مردم خواهد بود پس چه تصویب بشه چه نشه در هر دو حالتش به ضرر مردمه راه حل این است که از اساس این مشکلات درست شود (391828)
۱۴۰۱/۰۵/۲۰ ۱۴:۵۵
محکوم به توافق هستیم . مجبور هستیم به توافق
ابر قدرت دنیاست آمریکا و باید با او کنار اومد. چاره ای نداريم . نمی‌توان با دنیا در افتاد (391882)