کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

خشم جمهوری‌خواهان از تفتیش ویلای ترامپ؛ پاس گُل دموکرات‌ها به ترامپ

19 مرداد 1401 ساعت 15:30


گروه بین‌الملل: با گذشت بیش از ۲۴ ساعت از تجسس ویلای دونالد ترامپ در فلوریدا، این سوال در افکار عمومی آمریکا مطرح است که چرا اف‌بی‌آی این اقدام "غیرعادی" را انجام داد و در پی چه بود؟ مقامات اما سکوت کرده‌اند.
وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: تفتیش اف ‌بی ‌آی از خانه دونالد ترامپ، بسیاری از جمهوریخواهان را در اطراف رئیس ‌جمهوری سابق جمع کرده است و این موضوع می‌تواند مسیر انتخابات میاندوره‌ ای 2022 و رقابت‌‌های ریاست‌ جمهوری 2024 را تغییر دهد. مایک پنس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا در دولت دونالد ترامپ «حسابرسی کامل» از اف بی آی در جریان تفتیش عمارت دونالد ترامپ در فلوریدا را خواستار شد.
تاگس‌شاو (وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان) در گزارشی می‌نویسد پس از تفتیش ویلای ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در مار اِ لاگو توسط اف‌بی‌آی، بسیاری از سوالات هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند. مفروضات مختلفی در مورد پروسه و چگونگی این رویه غیرمعمول وجود دارد. این وب‌سایت به آنچه می‌دانیم و آنچه نمی‌دانیم پرداخته است. در گزارش ‌آمده است پلیس فدرال آمریکا (FBI ) و وزارت دادگستری این کشور سکوت کرده‌اند. این سکوت باعث ناخشنودی و خشم بسیاری از سیاستمداران، بویژه جمهوریخواهان شده است. آسا هاچینسون، فرماندار جمهوریخواه ایالت آرکانزاس در گفت‌وگو با شبکه  PBS آمریکا در این باره توضیح خواست و گفت که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان منتظر شنیدن نظر وزارت دادگستری هستند که "باید بگوید در اینجا دقیقا چه اتفاقی دارد می‌افتد؟"
آنچه تاکنون در رسانه‌های آمریکا منتشر شده این است که اف‌بی‌آی روز دوشنبه هشتم اوت ۱۲ جعبه از ویلای ترامپ خارج کرده و این توسط وکیل ترامپ تایید شده است. در داخل جعبه‌ها احتمالا اسنادی از دوران تصدی او به عنوان رئیس جمهور وجود دارد که ممکن است شامل موارد محرمانه باشد. همین مسئله این سوال جدی را در افکار عمومی طرح می‌کند که در پرونده‌ها چه چیزی وجود دارد؟ ترامپ اساسا نباید از دوران ریاست جمهوری خود سندی داشته باشد. زیرا هر آنچه یک رئیس جمهور در دوران تصدی خود در اسناد مکتوب جمع آوری کرده است، باید پس از پایان این دوره به آرشیو ملی آمریکا تحویل داده شود.
در ابتدای سال نیز گفته شده بود که ترامپ ۱۵ جعبه از اسناد را با خود برده است. بر سر آن سه صندوق چه آمده است؟ آیا اف‌بی‌آی فقط چیزی را که متعلق به آرشیو ملی است بازیابی کرده، یا دامنه تحقیقات از این گسترده‌تر است؟ بسیاری می‌پرسند آیا این جعبه‌ها ممکن است حاوی اسنادی باشد که نشان دهند ترامپ در حمله به ساختمان کنگره در روز ششم ژانویه سال گذشته دخیلبوده است؟ زوئی لوفگرن، عضو دموکرات در کمیته تحقیقاتی کنگره ایالات متحده پیرامون این رویداد در برنامه شبکه تلویزیونی CNN پاسخ روشنی به این سوال نداد. او گفت: «فکر نمی‌کنم ما اطلاعات زیادی در مورد اسناد محرمانه داشته باشیم. تمرکز ما بر روی رویدادهای منتهی به ۶ ژانویه و آنچه پس از آن رخ داد، بوده است. اگر او مدارکی را دزدیده است، بررسی این در صلاحیت کمیته ما نیست. من فکر می کنم این یک تحقیقات موازی است.»
دومین سؤال بزرگ در افکار عمومی آمریکا این است که آیا این اقدام اف‌بی‌آی تأثیری بر جاه‌طلبی‌های ترامپ برای ورود به صحنه رقابت‌های دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ خواهد داشت؟ فرماندار آرکانزاس معتقد است: «احتمالا بله». آسا هاچینسون می‌گوید که این کار می‌تواند به نامزدی ترامپ سرعت بخشد. اگر وزارت دادگستری توضیح روشنی درباره این اسناد ندهد، آنگاه هیزم به آتش کسانی ریخته که می‌گویند دمکرات‌ها ترامپ را "تعقیب می‌کنند و مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند" و این به ترامپ زمین خوبی برای دفاع از خود می‌دهد تا با انگیزه قوی‌تری خود را برای صف آرایی دوباره  آماده کند.
 اریک، پسر ترامپ و سایر جمهوری خواهان بارها گفته‌اند که آدمی مثل او لازم است تا دوباره "نظم را به کشور بازگرداند" و در همین رابطه به نامزدی احتمالی او اشاره کرده‌اند. اما اگر ترامپ اسناد محرمانه را پنهان کرده باشد، قوانین لازم‌الاجرای ایالات متحده را نقض کرده و می‌تواند متهم شناخته شود. امری که او را از تصدی هر گونه مقام دولتی در آمریکا منع می‌کند اما تا زمانی که وزارت دادگستری یا اف‌بی‌آی اظهار نظری در این باره نکنند، این سوال نیز بی‌پاسخ و همه چیز در حد حدس و گمان محض باقی می‌ماند.

طوفان سیاسی
خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی نوشت: در حالی که دونالد ترامپ در رویای نامزدی برای دور بعدی ریاست جمهوری به سر می‌برد، بازرسی از اقامتگاه وی توسط پلیس فدرال اف بی آی برای برخی گام اول برای محاکمه وی به شمار می رود و برای عده ای دیگر نوعی شکنجه سیاسی قلمداد می شود. هرگز یک رئیس جمهوری سابق در آمریکا به این شکل و تا این حد توسط دستگاه قضایی نگران نشده است. آیا جست و جوی پلیس فدرال به بسته هایی که دونالد ترامپ هنگام خروج از کاخ سفید در ژانویه 2021 با خود برد، ارتباط دارد؟ آیا این مربوط به تحقیقات در مورد مسئولیت او در حمله به ساختمان کنگره است؟ آیا این موضوع بیشتر به پرونده مالیاتی که «سازمان ترامپ» در نیویورک موضوع آن است مربوط می شود؟
ترامپ که معتقد است در هر یک از این موارد بی گناه است و ادعا می کند هدف یک اقدام سیاسی قرار گرفته است، در یک بیانیه مطبوعاتی به شدت این بازرسی اف بی آی را محکوم کرد. وی با ابراز تأسف گفت: ملت ما روزهای سیاهی را سپری می‌ کند. ترامپ گفت: این بازرسی اعلام نشده نه ضروری و نه مناسب بود. به نظر می‌ رسد تشدید تنش های قضایی همان زمان تسلط دونالد ترامپ را بر حزب جمهوریخواه تثبیت کرده است. به محض اعلام جست و جو، گروهی از حامیان دونالد ترامپ برای فریاد زدن خشم خود به محل اقامت مجلل این تاجر سابق رفتند. چند نفر از آنها پرچم های «بایدن رئیس‌جمهور من نیست» را به اهتزاز در‌آوردند. در شبکه‌ های اجتماعی، برخی طرفداران ترامپ در روز سه‌ شنبه، در آمریکا با شکاف هایی که ممکن است آشتی‌ ناپذیر به نظر برسند، ظاهر شدند.
مارجوری تیلور گرین، نماینده منتخب جورجیا که به افراط و تفریط شهرت دارد، گفت: اینها چیزهایی است که در کشورهای درگیر جنگ داخلی اتفاق می افتد. آزار و اذیت سیاسی باید متوقف شود. کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، با محکوم کردن استفاده ابزاری غیرقابل تحمل برای اهداف سیاسی وزارت دادگستری، قول داد در صورت بازگشت جمهوریخواهان به قدرت، درباره عملکرد آن تحقیق شود. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه این احتمال را که جو بایدن از جست و جوی اقامتگاه رقیب سابق (و بالقوه آینده) خود اطلاع قبلی داشته باشد، قاطعانه رد کرد. وی گفت: بایدن، قبل از انتخاب شدن و از آغاز دوره ریاست جمهوری خود، بسیار واضح گفته است وزارت دادگستری تحقیقات خود را مستقل انجام می دهد. او به حاکمیت قانون اعتقاد دارد. دونالد ترامپ که در هر زمانی می‌تواند خود را نامزد یک دوره جدید معرفی کند، در هر صورت از این فرصت برای جلب نظر حامیانش استفاده کرده است. او در پیامی در شبکه تروث به طرفداران خود گفت: این فقط خانه من نبود که مورد حمله قرار گرفت، بلکه خانه هر آمریکایی میهن پرستی بود که برای آن جنگیدم.


کد مطلب: 351763

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/351763/خشم-جمهوری-خواهان-تفتیش-ویلای-ترامپ-پاس-گ-ل-دموکرات-ها

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir