به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۲۰:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۰ ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب : ۳۵۱۸۲۱

جنگ اوکراین با آزادسازی کریمه پایان یابد 

جنگ اوکراین با آزادسازی کریمه پایان یابد 
گروه بین الملل:  رئیس‌جمهور اوکراین گفت: جنگ اوکراین که با کریمه آغاز شد، باید با آزادسازی آن پایان یابد.
ولودیمیر زلنسکی با اشاره به تصرف کریمه به دست روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی گفت: «کریمه متعلق به اوکراین است و ما هرگز آن را از دست نخواهیم داد.»
رئیس جمهور اوکراین این سخنان را چند ساعت پس از آن بیان کرد که گزارش‌هایی از یک رشته انفجارهایی در پایگاه هوایی روسیه در کریمه منتشر شده بود.
البته مقام‌های روسی این انفجارها را کم اهمیت توصیف و اعلام کردند که مهمات در یک فروشگاه منفجر شده و هیچ حمله‌ای صورت نگرفته است. با این حال برخی احتمال می‌دهند که این انفجارها به دست شبه‌نظامیان طرفدار کی‌یف انجام شده باشد.پایگاه هوایی «ساکی» که انفجارهایی در آن  رخ داده است در غرب کریمه و در نزدیکی یک استراحتگاه ساحلی قرار دارد که مورد علاقه گردشگران روسی است.تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهند که گردشگران هنگام انفجار در حال فرار از این ساحل هستند. برخی از شاهدان گفتند که دست‌کم صدای ۱۲ انفجار را شنیده‌اند.وزارت بهداشت کریمه که از سوی روسیه منصوب شده است، اعلام کرد که این انفجارها یک کشته و ۸ زخمی بر جا گذاشته است.روسیه همواره نسبت به هرگونه حمله‌ به کریمه هشدار داده بود.در هر حال آخرین سخنرانی  زلنسکی حکایت از آن دارد که او بر آزادسازی کامل شبه جزیره کریمه تا پیش از پایان جنگ اوکراین تأکید دارد.
 زلنسکی پیشتر پذیرش صلح با روسیه را بدون تأکید بر بازپس‌گیری کریمه به بازگشت این کشور به مواضع پیش از ۲۴ فوریه منوط کرده بود.
کنایه وزیر دفاع اوکراین به انفجار کریمه
وزیر دفاع اوکراین ضمن خودداری از اظهارنظر درباره نقش احتمالی کشورش در انفجار یک انبار مهمات در شبه‌جزیره کریمه با لحنی طعنه‌آمیز گفت که منشاء این انفجار ته سیگارهای خاموش نشده بود. 
الکسی رزنیکوف که به دانمارک سفر کرده است اظهار داشت: «فکر می‌کنم که نظامیان روس در این پایگاه هوایی یک قاعده خیلی ساده را فراموش کرده‌اند: "از سیگار کشیدن در مناطق خطرناک پرهیز کنید". همین!»
ارتش روسیه تاکید کرده که این انبار هدف شلیک یا بمباران قرار نگرفته است. بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا روز چهارشنبه در پاسخ به پرسشی در مورد انفجار شبه‌جزیره کریمه گفت که درباره این حادثه اظهارنظری نمی‌کند اما از نظر لندن اوکراین حق دفاع از قلمرو خود را دارد. 
وزیر دفاع بریتانیا گفت: «اگر حمله‌ای از طرف اوکراین بوده باشد، حمله‌ای مشروع و منطبق با حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود.»
روسیه در سال ۲۰۱۴ پس از تصرف شبه‌جزیره کریمه به طور یکجانبه آن را به خاک خود ملحق کرد.
برچسب ها: اوکراین