به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۲۰:۴۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ساعت ۰۰:۵۷
کد مطلب : ۳۵۲۰۱۶
در یك مراسم کتابخوانی رخ داد

حمله با چاقو به سلمان رشدی در نیویورک

حمله با چاقو به سلمان رشدی در نیویورک
گروه بین الملل: سلمان رشدی، نویسنده کتاب "آیات شیطانی" در مراسم کتابخوانی در نیویورک هنگامی که روی صحنه بود مورد حمله مردی قرار گرفت که به گفته پلیس، با چاقو پشت گردنش را زخمی کرده است.
در زمان معرفی رشدی، مهاجم به صحنه هجوم برد و با چاقو به رشدی ۷۵ ساله حمله کرد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس تصویری از رشدی را منتشر کرد که نشان می‌دهد او روی زمین دراز کشیده است و افراد زیادی دورش را احاطه کرده‌اند. پلیس می‌گوید، فرد مهاجم با چاقو به پشت گردن رشدی ضربه زده است.کتی هوچال، فرماندار نیویورک در کنفرانسی خبری با اشاره به این که او با هلی‌کوپتر به بیمارستان منتقل شده گفت، مداخله یک مأمور پلیس باعث نجات جان رشدی از این حمله شده است.او گفت که رشدی زنده است و در بیمارستانی در دست مداوا قرار دارد.نیویورک تایمز به نقل از یک شاهد عینی نوشت: «فقط یک مهاجم وجود داشت.»
این روزنامه آمریکایی افزود، مهاجم که "لباس سیاه پوشیده بود و لباس مشکی گشاد به تن داشت، با سرعت برق به سمت او دوید." گفته می‌شود فرد مهاجم مهار و دستگیر شده است.
رشدی در اواخر دهه ۱۹۸۰ با کتاب "آیات شیطانی" توجه افکار عمومی را در جهان به خود جلب کرد. در پی آن، انتشار کتاب‌های او در ایران ممنوع اعلام شد و  امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی فتوای قتل او را صادر کرد.
حدود دو سال پس از اعلام این فتوا هیتوشی ایگاراشی، مترجم ژاپنی این اثر در یک سوءقصد به قتل رسید. اتوره کاپریولیو، مترجم ایتالیایی و ویلیام نیگارد، ناشر نروژی این کتاب نیز از سوءقصدهایی که علیه آن‌ها صورت گرفت، با جراحات شدید جان سالم به در بردند.
رشدی در سال استقلال هند در سال ۱۹۴۷ در کلان‌شهر مومبای (بمبئی آن زمان) به دنیا آمد. او بعدها در کینگز کالج کمبریج به تحصیل در رشته تاریخ پرداخت. رشدی به عنوان نویسنده با کتاب "بچه‌های نیمه‌شب" که در سال ۱۹۸۱ برنده جایزه معتبر بوکر شد، به موفقیت دست یافت.
او  در سال ۲۰۱۵ گفته بود: «ما باید از آزادی ارزشمند خود که آن را به سختی به دست آورده‌ایم، دفاع کنیم و اگر مجبور باشیم برای حفظ آن باید بجنگیم.»
سلمان رشدی در طول سالیان شمار زیادی رمان، جستار و یک خودزندگینامه منتشر کرده است. این آثار به یکسان از کیفیت درخشان ادبی برخوردار نبودند، اما "بچه‌های نیمه‌شب" (۱۹۸۱)، "آیات شیطانی" (۱۹۸۸)، "آخرین آه عرب مغربی" (۱۹۹۵) و "جوزف آنتون" (۲۰۱۲) به آثار کلاسیک ادبیات جهانی پیوسته‌اند. 
برچسب ها: سلمان رشدی