کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

این عوامل، دشمنان پوست هستند

22 مرداد 1401 ساعت 9:49


گروه سلامت: عوامل خارجی را که به پوست آسیب می رساند، بشناسیم تا از پیامدها و عوارض آن ایمن باشیم.

 به جز پیری زودرس، شما باید از دشمنان سلامت پوست خود به علت خطراتی که برای این اندام ایجاد می‌کنند تا حد امکان پرهیز کنید. پوست بزرگ‌ترین اندام بدن انسان و نخستین سد دفاعی ما در برابر عوامل خارجی محسوب می‌شود اما دشمنان سلامتی پوست در ادامه برشمرده و معرفی می شود:

خورشید
خورشید، ستاره‌ای که سیاره ما به دور آن می‌چرخد و به ادامه حیات ما کمک می‌کند، پرتو‌های فرابنفش قدرتمند خود را نیز به سوی ما می‌فرستد که اتسمفر زمین قادر به جذب آن‌ها نبوده و در تماس با پوست می‌توانند موجب آسیب دیدگی آن شوند. پرتو‌های خورشیدی یکی از بدترین دشمنان سلامت پوست انسان در نظر گرفته می‌شوند.افردای که به برنزه کردن پوست بدن خود اعتیاد دارند می‌توانند آسیب‌های جبران ناپذیری را به این اندام وارد کنند. خطر از آنجایی ناشی می‌شود که کم آبی مداوم پوست به تدریج لایه درم که لایه میانی و اصلی‌ترین لایه پوست است را از بین می‌برد. با این وجود، پیری ناشی از نور خورشید بدترین بخش قرار گرفتن در معرض پرتو‌های فرابنفش خورشید نیست. کراتوز یک مشکل پوستی است که در آن ضایعات تیره و رشد غیرعادی سلولی رخ می‌دهد. با برخورداری از پوست حساس‌تر، خطر آسیب دیدگی نیز بیشتر می‌شود.

تنباکو
بی‌تردید، تنباکو یکی از جدی‌ترین دشمنان سلامت پوست انسان است. پزشکان می‌توانند افراد سیگاری که مدت زمان طولانی این عادت مضر را دنبال کرده اند را از روی چین و چرک عمیق‌تر پوست، پوست نازک‌تر و رنگ خاکستری و کدر آن تشخیص دهند.در زنان سیگاری، پوست با سرعت بیشتری تضعیف می‌شود. دلیل کاهش مقاومت لایه درم این است که سیگار کشیدن موجب کندی گردش خون شده و اکسیژن و مواد مغذی کافی به بافت‌ها نمی‌رسند.

الکل
مصرف الکل به گردش خون انسان آسیب وارد کند. الکل می‌تواند شرایطی مشابه با استفاده از تنباکو را ایجاد کرده و به سلامت پوست آسیب برساند. افزون بر پیری زودرس پوست، افرادی که بیش از حد الکل مصرف می‌کنند به طور معمول پوستی رنگ پریده فاقد شادابی و درخشش داشته و حلقه‌های تیره اطراف چشم هایشان شکل می‌گیرد.

غذا‌های چرب
به طور کلی غذا‌هایی که در دسته غذا‌های کم ارزش (Junk Food) قرار می‌گیرند را می‌توان در این زمینه مد نظر قرار داد. چربی‌های اشباع کالری‌های اضافه را روانه بدن می‌کنند که سوزانده نمی‌شوند. در این شرایط، متابولیسم لیپید دچار تغییری اجتناب ناپذیر می‌شود.افرادی که به میزان زیاد غذا‌های چرب مصرف می‌کنند می‌توانند عوارض مختلفی از بروز آکنه تا درماتیت سبورئیک یا حتی ضخیم شدن لایه‌های خارجی پوست را تجربه کنند. افزون بر این، افراد چاق به طور معمول یک سری از عوارض سلامت پوستی مانند بروز زخم، ورم، و کراتوز را تجربه می‌کنند.

استرس
استرس می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری‌های جسمانی مختلف را فراهم کند، از این رو، فراگیری چگونگی کاهش آن و کسب آرامش از طریق فعالیت‌هایی مانند شنا، یوگا یا مدیتیشن اهمیت دارد.پوست شما محافظی در برابر عناصر مهاجم واقعی است. زمانی که استرس دارید، این می‌تواند خود را از طریق بروز آلرژی ها، درماتیت یا حتی روزاسه و سوریازیس نشان دهد.

آلودگی
آلودگی محیط یکی دیگر از دشمنان اصلی سلامت پوست و یکی از مواردی است که به طور معمول کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. البته این تنها به مناطق صنعتی محدود نشده و گرد و غبار، محصولاتی که برای پرورش محصولات کشاورزی استفاده می‌شوند و به طور کلی ناخالصی‌های موجود در هوا می‌توانند موجب مسدود شدن منافذ پوست شوند. یکی از شایع‌ترین عوارض این شرایط بروز اکنه است، اما امکان مواجهه با عوارض شدیدتر نیز وجود دارد.

تغییرات ناگهانی وزن
زمانی که وزن اضافه می‌کنید، فیبر‌های کشسان پوست کشیده می‌شوند. اگر پوست بیش از حد سریع کشیده شود، فیبر‌ها می‌توانند دچار شکستگی شوند. زمانی که روند طبیعی پیری پوست نیز در کنار این شرایط مد نظر قرار بگیرد، پوست می‌تواند برای همیشه شل و وارفته باقی بماند. حصول اطمینان از این که تغییرات وزن به تدریج و به روشی سالم انجام می‌شوند، اهمیت دارد.


کد مطلب: 352044

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/352044/این-عوامل-دشمنان-پوست-هستند

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir