به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۹ - ۱۴:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ساعت ۱۷:۱۹
کد مطلب : ۳۵۲۱۶۶

هادی مطر؛ ضارب سلمان رشدی کیست؟

گروه بین‌الملل: مرد ۲۵ ساله‌ای که روز جمعه در نیویورک به سلمان رشدی، نویسنده مشهور بریتانیایی-هندی حمله کرد از هواداران حزب‌الله لبنان بوده است و رهبران پیشین و کنونی جمهوری اسلامی را ستایش می‌کرد.
هادی مطر از گواهینامه رانندگی به نام «حسن مغنیه» استفاده کرده‌ است
هادی مطر از گواهینامه رانندگی به نام «حسن مغنیه» استفاده کرده‌ است
به نوشته ایندیپندنت، در یورش ماموران اف‌بی‌ای به به محل سکونت هادی مطر که گفته می‌شود تبار لبنانی هم دارد گواهینامه رانندگی صادره در ایالت نیوجرسی آمریکا، یعنی محل سکونتش کشف شد. او در این گواهینامه رانندگی به جای نام واقعی‌اش یعنی هادی مطر، از نام جعلی «حسن مغنیه» استفاده کرده‌ است. شاید نشانه‌ای آشکار از علاقه او به «عماد مغنیه» فرمانده پیشین بخش نظامی حزب‌الله لبنان که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد. عماد مغنیه، مؤسس سازمان جهاد اسلامی لبنان پس از حمله اسرائیل به لبنان در سال ۱۹۸۲ بود. نخستین عملیات مغنیه و اعضای سازمانش در آبان سال ۱۳۶۲ انجام شد. در این عملیات مقر تفنگداران دریایی آمریکا و نیروهای حافظ صلح فرانسه در بیروت منفجر شد و ۳۵۰ نفر کشته شدند. عماد مغنیه و سازمان جهاد اسلامی لبنان همچنین مسئول ده‌ها عملیات ربودن شهروندان غربی در لبنان، هواپیماربایی خطوط هوایی آمریکا در بیروت، بمب‌گذاری مرکز یهودیان اسرائیل در آرژانتین و البته مشارکت در ترور نیروهای مخالف جمهوری اسلامی در کشورهای اروپایی بود.
این گروه در دهه ۹۰ میلادی با سازمان مادر یعنی حزب‌الله لبنان ادغام شد و از آن به بعد تحت نام بخش نظامی حزب‌الله لبنان فعالیت کرد. نهایتاً عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ و لحظاتی پس از پایان جلسه با قاسم سلیمانی و یکی از مقام‌های امنیتی سوریه در دمشق ترور شد. این گمانه ایجاد شده که عامل ترور سلمان رشدی از علاقه‌مندان به مغنیه بوده و به همین دلیل گواهینامه رانندگی‌اش با نام جعلی حسن مغنیه ثبت شده است. این گواهینامه رانندگی تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۶ معتبر و در ماه می سال جاری میلادی صادر شده است. براساس اطلاعات ثبت‌شده بر روی این گواهینامه، هادی مطر متولد ۱۲ سپتامبر ۱۹۹۷ است.  محل تولد او در این سند ذکر نشده است. یا این حال ان‌بی‌سی گفت که او در کالیفرنیا به دنیا آمده و بعداً به نیوجرسی نقل مکان کرده است.

همچنین حساب کاربری منسوب به او در فیس‌بوک، که اکنون مسدود شده است نشان می‌داد که او به صورت گسترده دیدگاهش در طرفداری از رهبران جمهوری اسلامی و چهره‌های حزب‌الله لبنان را تبلیغ می‌کند. تصویر اصلی این حساب کاربری نیز عکسی از رهبر سابق و کنونی جمهوری اسلامی بود. پلیس نیویورک می‌گوید در حال کسب اطلاعات بیشتر در مورد هادی مطر است. روزنامه نیویورک‌پست در مطلبی نوشت که برای تیم تحقیقات روشن شده است که ضارب سلمان رشدی از علاقه‌مندان به حزب‌الله لبنان و رهبران جمهوری اسلامی است و دیدگاه‌های سپاه پاسدان انقلاب اسلامی را تبلیغ می‌کرد. هادی مطر که در ماه سپتامبر ۲۵ ساله می‌شود، اخیراً به نیوجرسی نقل مکان کرده بود. آخرین آدرس او در فیرویو، یکی از بخش‌های شهرستان برگن، درست در آن سوی رودخانه هادسون منهتن بود.
رمان رشدی به نام آیات شیطانی در سال ۱۹۸۸ از سوی بسیاری از مسلمانان کفرآمیز تلقی شد. در سراسر جهان اسلام، اعتراضات اغلب خشونت‌آمیزی علیه رشدی، که در هند در خانواده‌ای مسلمان به دنیا آمده بود، به راه افتاد. دست کم ۴۵ نفر در شورش‌های مربوط به این کتاب کشته شدند، از جمله ۱۲ نفر در شهر بمبئی زادگاه رشدی. در سال ۱۹۹۱، مترجم ژاپنی این کتاب با ضربات چاقو کشته شد و مترجم ایتالیایی از حمله با چاقو جان سالم به در برد. در سال ۱۹۹۳، ناشر نروژی کتاب سه گلوله خورد و جان سالم به در برد. شدیدترین واکنش در میان چهره‌های جهان اسلام را امام خمینی نشان داد که به صورت علنی فتوای قتل رشدی و ناشران کتاب را صادر کرد. رهبر کنونی جمهوری اسلامی نیز بارها بر پابرجا بودن این فتوا و حتی تمایل خودش برای صدور دستور قتل رشدی  پیش از صدور فتوای خمینی تاکید کرده است.   
بنیاد ۱۵ خرداد در ایران در ۳۴ سال گذشته به عنوان نهاد مسئول اجرای این فتوا جایزه‌ای بزرگ برای ترور سلمان رشدی تعیین کرده است. در شهریور ۱۳۹۱ در آخرین اقدام این بنیاد، جایزه برای کشتن سلمان رشدی از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار افزایش یافت. مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز به صورت رسمی به این رویداد واکنش نشان نداده‌اند. چهره‌های نزدیک به دولت رئیسی آن را پروژه‌ای مشکوک در آستانه دستیابی به توافق احیای برجام خوانده‌اند. اما روشن‌ترین پیام را روزنامه کیهان منتقل کرد. این روزنامه از اقدام هادی مطر تجلیل کرد و وعده داد که سلمان رشدی به زودی کشته خواهد شد.
سلمان رشدی در یک سخنرانی در سال ۲۰۱۲ در نیویورک گفته بود که تروریسم واقعاً هنر ترس است. او گفت: «تنها راهی که می‌توانید تروریسم را شکست دهید این است که تصمیم بگیرید نترسید!» سرنوشت نویسنده‌ای که ۳۴ سال زیر سایه تهدید و ترور زندگی کرد و نترسید در بیمارستانی در حومه نیویورک روشن خواهد شد. رشدی که هدف چندین ضربه چاقو قرار گرفته فعلا در بیمارستان تحت مداوا است. اندرو وایلی، مدیر برنامه‌های رشدی می‌گوید که احتمال نابینا شدن یک چشم این نویسنده وجود دارد. عصب یکی از دست‌ها هم آسیب دیده است و ضربه یا ضربات چاقو به کبد سلمان رشدی هم اصابت کرده است. به گفته پلیس نیویورک، هنری ریس، مجری برنامه روز جمعه و یکی از بنیانگذاران سازمانی که به نویسندگانی که تحت آزار و شکنجه قرار دارند، پناه می‌دهد، نیز مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه سر آسیب دید. قرار بود او و رشدی در مورد ایالات متحده به عنوان پناهگاهی برای نویسندگان و دیگر هنرمندان در تبعید صحبت کنند.
برچسب ها: سلمان رشدی

مردی که آرزوی مرگ سلمان رشدی را داشت
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۰:۰۵
دمت گرم هادی مطر (391928)
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۱:۵۴
آقا جان در کشور‌های غربی که ما هستیم ترور یا عملیات به این شکل معمولاً تحقیقات زیادی می‌خواد ،این افراد تروریست یا ضرب سال‌ها تحت ئعقیب هستند بدون اینکه خودشون بدونند به خاطر همین به کشور‌های غربی میگن جامعه ارولی،از رمان جورج ارول ۱۹۸۴ هست. شما به عناوین مختلف میتونی تحت ئعقیب پلیس و نیروهی اطلاعاتی باشی بدون اینکه بدونی بهش میگن لیست تحت ئعقیب که انواع کود رنگ‌ها را بهش میدن واسه افراد سمپات تا افرادی که واقعا ترور میکنند (391938)
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۱:۵۹
مأمورین جمهوری اسلامی و خانواده‌ها و دوستان و تمام تماس‌های اونها معمولان بدون اینکه بدونند در خارج کشور رصد می‌شه توسط اکثر کشور‌ها بخصوص کشور‌های غربی،اگر بخواهند مدرکی از ارتباط ضارب رشدی با ایران پیدا کنند براشون راحت هست.رصد شامل شنود ،ضبط مکالمه ،رصد فعالیت آنلاین و فعالیت آفلاین هست، حتا حساب بانکی،منابع ثروت و بقیه تراکنش‌های آفلاین اینها زیر نظر هست.حتا مسافرت‌های اینها .اسمت بره توی لیست سیاه کارت تمومه (391939)
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۲:۰۴
کشور‌های غربی مثل ایران بی‌در و پیکر نیستند ، سیستم عظیم تجسس روی مردم خودشون دارند ،روی مهاجرین و رنگین پوست‌ها و مسلمان‌ها ،روی مسافرت‌ها ،لب مرز ،دانشگاه‌ها ،بانک‌ها ، مراکز تجاری و مالی،دیپلمات ها، بازنشسته‌های نظامی،نظامیان که تغییر اسم دادند و تغییر شغل،شرکت‌های پوششی و پول شویی ، اف بی‌آئ و سازمان سیا و ۲۷ سازمان اطلاعاتی آمریکا روی همین چیز‌ها کار میکنند.تمام مساجد رصد می‌شه،تمام مرکز اسلامی همینطور از حادثه ۱۱ سپتامبر به این طرف غربی‌ها این سیاست‌ها را پیش گرفتند. پر از پلیس مخفی هس (391940)
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۲:۰۹
سیستم رصد کشور‌های غربی چیزی هست که بهش میگن ۵ کشور تمام چشم رصد کننده البته اول ۵ کشور غربی بود در ۱۱ سپتامبر و الان ۱۴ کشور هست.اول کانادا ،آمریکا،انگلستان،نیوزیلند و استرالیا ۵ کشور بودند اما حالا ۱۴ کشور هستند .اینها همکاری تقسیم اطلاعات ترور و پول شویی و هر نوع اطلاعات جاسوسی ،استرداد مجرمین باهم دارند . اگر بخواهند یک ایرانی را گیر بندازند به راحتی میتونند ،یا یک عرب یا یک مسلمان به انگلیس به این کشور‌ها میگن
Five Eyes States (391941)
vrdttr
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۲:۱۵
راستی!؟ .......... (391942)
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۲:۱۶
من اطلاعات زیادی از غرب بهتون دادم اما وی پی ان استفاده نمیکنم ،خودم در این کشور‌های فوق جاسوسی زندگی می‌کنم و قبلان در نیروی پلیس بودم. ،که اگر کار خطا بکنی این سیستم جاسوسی پنهان, آشکار می‌شه و تمام کار هایی که از موقع رصد کردنت به دست اومده برای تو رو میکنند ،سیستم‌های پیچیده حک ،کنترل از راه دور،پلیس مخفی ،شنود و حتا جاسوسی کارمندان عادی که مظنون به نظر نمیرسند هم هست،اگر بخواهند به یک بهونه دستگیرت کنند قبلش ۱۰۰۰ تا مدرک از همین جاسوسی‌ها علیه تو به دست میاورند. (391943)
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۲:۱۸
من پیام‌های زیادی بهتون دادم اما زندگی در غرب به من ثابت کرده راهی جز ساختن ایران با اصلاحات درون یا برون حکومتی نیست ،زندگی غربی زندگی پر از جاسوسی هست و یک آزادی ظاهری هم داره......... (391944)
۱۴۰۱/۰۵/۲۲ ۲۳:۲۴
بدون محاکمه ........ (391946)
وروجک
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۲۳ ۰۷:۱۹
از این مطالب اینگونه به نظر می رسد که این نویسنده یا پایگاه خبری یک پایگاه خبری در یک کشور سکولار و توسط نویسنده ای سکولار اداره میشود تمام مطالب نشان از مظلومیت سلمان رشدی و محکومیت مسلمانان دارد. (391956)
۱۴۰۱/۰۵/۲۳ ۰۹:۳۵
خاک عالم ........ (391960)
عادل
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۲۳ ۱۰:۵۰
پس چه راحت گذشتن از قتل یک خبرنگار بدست ......... (391963)
نسیم
۱۴۰۱/۰۵/۲۳ ۱۶:۱۱
هیچ وجدان بیداری ترور و خشونت را نمی پذیرد.......... (391975)
۱۴۰۱/۰۵/۲۴ ۲۰:۴۳
... منافق (392026)