به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۲ - ۱۵:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۳ ساعت ۱۲:۴۸
کد مطلب : ۳۵۲۳۰۵

درخشش کشتی ایران با ۱۶ مدال

درخشش کشتی ایران با ۱۶ مدال
گروه ورزشی:تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی که در شهر قونیه ترکیه برگزار شده به  ۸ مدال طلا، ۳ مدال نقره و ۵ مدال برنز دست یافتند. با اعلام روابط عمومی فدراسیون کشتی، رقابت های کشتی آزاد و فرنگی بازی های همبستگی کشورهای اسلامی روزهای ۱۹ لغایت ۲۲ مردادماه در شهر قونیه ترکیه برگزار شد و در پایان تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران که با نفرات دوم و سوم خود در این مسابقات به میدان رفته بودند، به ۱۶ مدال شامل ۸ مدال طلا، ۳ مدال نقره و ۵ مدال برنز دست یافتند.
 
بر این اساس در رقابت های کشتی آزاد تیم ایران توسط علی سوادکوهی در وزن ۷۹ کیلوگرم، علیرضا کریمی در وزن ۸۶ کیلوگرم، احمد بذری در وزن ۹۲ کیلوگرم، مجتبی گلیج در وزن ۹۷ کیلوگرم، سید مهدی هاشمی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال طلا، حسین ابوذری در وزن ۷۰، محمدصادق فیروزپور در وزن ۷۴ کیلوگرم به مدال نقره و مجید داستان در وزن ۶۱ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت.در کشتی فرنگی نیز تیم ایران توسط شیرزاد بهشتی طلا در وزن ۶۳ کیلوگرم، محمدرضا رستمی در وزن ۷۲ کیلوگرم، علی اکبر یوسفی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم به مدال طلا، رامین طاهری در وزن ۸۷ کیلوگرم به مدال نقره، محمدجواد رضایی در وزن ۶۷ کیلوگرم، امین کاویانی نژاد در وزن ۷۷ کیلوگرم و مهدی بالی در وزن ۹۷ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت.

نتایج کشتی گیران کشورمان در این مسابقات به شرح زیر است:
کشتی فرنگی:
در وزن ۵۵ کیلوگرم محمد حسینوند پناهی در دور اول با نتیجه ۷ بر صفر بوراک اوزون از ترکیه را مغلوب کرد. وی در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۹ بر صفر مغلوب جسوربک اورتیبکوف از ازبکستان شد و به دیدار رده بندی رفت. حسینوند در این دیدار با نتیجه ۸ بر صفر مقابل اسلام جان عزیزاف از تاجیکستان شکست خورد و پنجم شد.

در وزن ۶۰ کیلوگرم امید آرامی پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۸ بر صفر فواد فاجاری از مراکش را مغلوب کرد. وی در دور سوم مقابل ژولامان شارشنبکوف دارنده مدال نقره جهان و قهرمان آسیا از قرقیزستان با نتیجه ۵ بر ۱ مغلوب شد و به دیدار رده بندی رفت. آرامی در این دیدار با نتیجه ۸ بر ۱ مقابل محمدکودیر یوسوپوف از ازبکستان شکست خورد و پنجم شد.

در وزن ۶۳ کیلوگرم شیرزاد بهشتی طلا پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۳ بر ۱ از سد فیروز میرزارجب اف از تاجیکستان گذشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه ۴ بر ۳ مقابل تورابک تیرکاشیف از ازبکستان به برتری دست یافت و راهی دیدار فینال شد. بهشتی طلا در این دیدار با نتیجه ۴ بر ۲ تینار شارشنبیکوف قهرمان آسیا از قرقیزستان را از پیش رو برداشت و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۶۷ کیلوگرم محمدجواد رضایی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر ۳ مغلوب حسرت جعفراف دارنده مدال طلای زیر ۲۳ سال جهان از آذربایجان شد و با توجه به راه یابی این کشتی گیر به دیدار فینال، نماینده کشورمان به دیدار رده بندی رفت. رضایی در این دیدار با نتیجه ۹ بر صفر بگمیرات نوبت اف از ترکمنستان را مغلوب کرد و به مدال برنز دست یافت.

در وزن ۷۲ کیلوگرم محمدرضا رستمی در دور نخست با نتیجه ۹ بر صفر شهروز اوچیلوف از تاجیکستان را شکست داد. وی در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۷ بر ۴ از سد میرزابک رحمت اف از ازبکستان گذشت و به دیدار فینال راه یافت. رستمی با نتیجه ۹ بر ۸ مقابل اولو غنی زاده از آذربایجان به پیروزی رسید و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۷۷ کیلوگرم امین کاویانی نژاد پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۴ بر صفر مغلوب سانان سلیمان اف دارنده مدال نقره جهان از آذربایجان مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال، وی نیز به دیدار رده بندی رفت. کاویانی نژاد در دیدار رده بندی با نتیجه ۱ بر ۱ از سد لامد مافی از کشور تونس گذشته و به مدال برنز رسید.

در وزن ۸۲ کیلوگرم رسول گرمسیری در دور اول با نتیجه ۵ بر ۲ مغلوب محمدقدیر رسول اف از ازبکستان شد و با توجه به شکست این کشتی گیر در دور بعد، گرمسیری از دور رقابت ها کنار رفت.

در وزن ۸۷ کیلوگرم که با حضور ۷ نفر و در دو گروه ۴ و ۳ نفره به صورت دوره ای برگزار می شود، امین طاهری در دور اول با نتیجه ۸ بر صفر شیحازبردی اولکوف از ترکمنستان را مغلوب کرد. وی در دور بعد با نتیجه ۶ بر صفر از سد مهمت کوجوک عثمان از ترکیه گذشت. طاهری در دور سوم با نتیجه ۵ بر ۵ مغلوب جالگاسبای بردیموراتوف دارنده مدال برنز جهان و قهرمانی آسیا از ازبکستان شد و بعنوان نفر دوم این گروه به مرحله نیمه نهایی رفت. وی در این دیدار مقابل آتابک عزیزبیکوف دارنده مدال نقره آسیا با نتیجه ۱ بر ۱ به پیروزی دست یافت و راهی دیدار فینال شد. طاهری در این دیدار با نتیجه ۱۱ بر ۲ مقابل جالگاسبای بردیموراتوف از ازبکستان شکست خورد و به مدال نقره رسید.

در وزن ۹۷ کیلوگرم مهدی بالی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر صفر عارف نیفتولایف از آذربایجان را مغلوب کرد. وی در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۷ بر ۳ مقابل اوزور ژولدوشبیکوف قهرمان آسیا از قرقیزستان مغلوب شد و به دیدار رده بندی رفت. وی در این دیدار با نتیجه ۴ بر صفر آدم بودجملین از الجزایر را مغلوب کرد و صاحب مدال برنز شد.

در وزن ۱۳۰ کیلوگرم که با حضور ۶ نفر و دو گروه ۳ نفره و به صورت دوره ای برگزار می شود، علی اکبر یوسفی با نتیجه ۹ بر ۳ از سد عثمان ایلدیریم از ترکیه گذشت. وی در دور بعد با نتیجه ۶ بر ۴ از سد رومان کیم از قرقیزستان گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. یوسفی در این دیدار مقابل آنتون ساونکو از قزاقستان با نتیجه ۹ بر ۱ به برتری دست یافت و راهی دیدار فینال شد. وی در دیدار پایانی با نتیجه ۳ بر ۲ از سد عثمان ایلدیریم از ترکیه گذشت و به مدال طلا دست یافت.

رده بندی انفرادی این مسابقات به شرح زیر است:
۵۵ کیلوگرم: ۱- الدانیز عزیزلی (آذربایجان) ۲- جسوربک اورتیبکوف(ازبکستان) ۳- اسلام جان عزیزاف (تاجیکستان) و امانگالی بکبولاتوف (قزاقستان) ۵-محمد حسینوند پناهی (ایران)
۶۰ کیلوگرم: ۱- ژولومان شارشنبکوف (قرقیزستان) ۲- موراد ممدوف(آذربایجان) ۳- آیهان کاراکوش (ترکیه) ۴- موحامدکودیر یوسوپوف (ازبکستان) ۵- امیدآرامی
۶۳ کیلوگرم: ۱- شیرزاد بهشتی طلا (ایران) ۲- تینار شارشنبکوف (قرقیزستان)۳- فیروز میرزارجب اف (تاجیکستان) و آزاتجان آچیلوف (ترکمنستان)
۶۷ کیلوگرم: ۱ -حسرت جعفراف (آذربایجان) ۲- آمانتور اسماعیل اف(قرقیزستان) ۳- ابرار آتابایف (ازبکستان) و محمدجواد رضایی (ایران)
۷۲ کیلوگرم: ۱- محمدرضا رستمی (ایران) ۲- یولوا غنی زاده (آذربایجان)۳- میرزابک رحمت اف (ازبکستان) و مورات داگ (ترکیه)
۷۷ کیلوگرم: ۱- آکژول محموداف (قرقیزستان) ۲- سانان سلیمان اف(آذربایجان) ۳- فورکان بایراک (ترکیه) و امین کاویانی نژاد (ایران)
۸۲ کیلوگرم: ۱- رفیق حسین اف (آذربایجان) ۲- کالیدین آسیکی اف (قرقیزستان)۳- محمدکودیر رسول اف (ازبکستان) و امره کوش (ترکیه) ... رسول گرمسیری (ایران)
۸۷ کیلوگرم: ۱- جالگاسبای بردیموراتوف (ازبکستان) ۲- رامین طاهری(ایران) ۳- آتابک عزیزبیکوف (قرقیزستان)
۹۷ کیلوگرم: ۱- رستم آساکولوف (ازبکستان) ۲- اوزور ژوژوپبکوف (قرقیزستان)۳- مهدی بالی (ایران) و بیت اله کایسداگ (ترکیه)
۱۳۰ کیلوگرم: ۱- علی اکبر یوسفی (ایران) ۲- عثمان ایلدیریم (ترکیه)۳- صباح شریعتی (آذربایجان)

کشتی آزاد:
در وزن ۵۷ کیلوگرم رضا مومنی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۶ بر ۴ مغلوب حکمت اله وحیداف از تاجیکستان شد و با توجه به شکست این کشتی گیر در دور بعد مقابل حریف قرقیزستانی، مومنی از دور رقابت ها کنار رفت.

در وزن ۶۱ کیلوگرم مجید داستان در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر آونه دیاتا از سنگال را مغلوب کرد. وی در دور بعد با نتیجه ۹ بر ۴ میرنظر بیک بولات اولو از قرقیزستان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. داستان در این دیدار با نتیجه ۱۰ بر صفر مغلوب اسلام بازرگانوف از از آذربایجان شد و به دیدار رده بندی رفت. وی در این دیدار با نتیجه ۶ بر ۳ محمد بلال از پاکستان را مغلوب کرد و به مدال برنز دست یافت.

در وزن ۶۵ کیلوگرم مرتضی قیاسی در دور اول مقابل حمزه آلاجا از ترکیه با نتیجه ۶ بر ۲ به پیروزی رسید. وی در دوم با نتیجه ۸ بر ۴ مقابل حاجی علی اف دارنده مدال های طلای جهان و نقره و برنز المپیک از آذربایجان مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال، قیاسی به دیدار رده بندی راه یافت. نماینده کشورمان در دیدار رده بندی با نتیجه ۴ بر ۲ از سد امید جلال اف از ازبکستان گذشت و صاحب مدال برنز شد.

در وزن ۷۰ کیلوگرم حسین ابوذری در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر مقابل عبدالجمال اسپارتان از اوگاندا پیروز شد وی در دور بعد با نتیجه ۱۰ بر صفر باکار از گینه بیسائو را مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. ابوذری در این دیدار با نتیجه ۳ بر صفر از سد ظفربک اوتاخانوف از ازبکستان گذشت و به دیدار فینال راه یافت. وی در دیدار پایانی با نتیجه ۶ بر صفر مغلوب ارنظر آکمات علی اف دارنده مدال نقره جهان از قرقیزستان شد و به مدال نقره رسید.

در وزن ۷۴ کیلوگرم محمدصادق فیروزپور در دور نخست با نتیجه ۹ بر ۶ فضلی اریلماز از ترکیه را مغلوب کرد. وی در دور بعد با نتیجه ۱۳ بر ۴ ارزو ایساکوف از اردن را شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله مقابل نورکجا کایپانوف دارنده مدال نقره جهان و قهرمان آسیا از قزاقستان با نتیجه ۳ بر ۲ به پیروزی رسید و راهی دیدار فینال شد. فیروزپور در دیدار پایانی با نتیجه ۲ بر ۱ مغلوب توران بایراموف از آذربایجان شد و به مدال نقره رسید.

در وزن ۷۹ کیلوگرم علی سوادکوهی در دور نخست با نتیجه ۱۱ بر صفر ایوان ماساکوی از اوگاندا را مغلوب کرد. وی در دور دوم با نتیجه ۳ بر ۱ از سد میر کوشکینبایف از قزاقستان گذشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. سوادکوهی در این مرحله مقابل گادجی مراد عمراف از آذربایجان با نتیجه به ۷ بر صفر پیروزی رسید و راهی دیدار فنینال شد. وی در این دیدار با نتیجه ۱۲ بر ۶ از سد موحامت آکدنیز از ترکیه گذشت و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۸۶ کیلوگرم علیرضا کریمی در دور اول با نتیجه ۱۰ بر صفر کاریپبایف از قرقیزستان را از پیش رو برداشت. وی دور بعد با نتیجه ۱۰ بر صفر بنفر فاتح از الجزایر را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت. وی در دیدار پایانی در حالی که با نتیجه ۹ بر صفر مقابل ابوبکر آباکاروف از آذربایجان پیش بود و با توجه به ادامه ندادن حریف به دلیل مصدومیت، به پیروزی رسید و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۹۲ کیلوگرم احمد بذری در دور نخست با نتیجه ۱۳ بر ۲ عبدیمناف بایگنژایف از قزاقستان را مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد، وی در دور دوم و مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۶ بر ۶ از سد عثمان نورماگمدوف دارنده مدال برنز جهان و مدال طلای زیر ۲۳ سال جهان از آذربایجان گذشت و به دیدار فینال راه یافت. بذری در دیدار پایانی با نتیجه ۷ بر ۱ رحمان یایلاجی از ترکیه را از پیش رو برداشت و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۹۷ کیلوگرم مجتبی گلیج در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر بایسال کوباتوف از قرقیزستان را مغلوب کرد. وی در دور بعد با نتیجه ۱۰ بر صفر رحمان جان ماحمدبکوف از تاجیکستان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله مقابل مامد ابراگیموف از با نتیجه ۱۳ بر ۲ به پیروزی رسید و راهی دیدار فینال شد. گلیج در این دیدار در حالی که با نتیجه ۲ بر صفر از مصطفی سیسیز از ترکیه پیش بود با توجه به مصدومیت این کشتی گیر، به پیروزی رسید و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم که مسابقات با حضور ۷ کشتی گیر و در دو گروه ۴ و ۳ نفره به صورت دوره ای برگزار می شود، سید مهدی هاشمی در دور اول با نتیجه ۹ بر صفر راحید حمیدلی از آذربایجان را مغلوب کرد وی در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر صفر مقابل ارسلان بک توردوبکوف از قرقیزستان به پیروزی رسید. هاشمی در دور سوم با نتیجه ۵ بر ۴ رحمان بک حسن بای از ازبکستان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. هاشمی در این دیدار با نتیجه ۱۰ بر صفر ضیامحمد صفراف از ترکمنستان را شکست داد و به دیدار فینال راه یافت. وی در این دیدار با نتیجه ۸ بر صفر سلیم ارجان از ترکیه را مغلوب کرد و صاحب مدال طلا شد.

رده بندی انفرادی این مسابقات به شرح زیر است:
۵۷ کیلوگرم: ۱- مامینجان عبداله یف (ازبکستان) ۲- آلماز سامانبکوف (قرقیزستان) ۳- راحت کالژان (قزاقستان) و علی عباس رضازادا (آذربایجان) ... ۷- رضا مومنی (ایران)
۶۱ کیلوگرم: ۱- جهانگیرمیرزا توروبوف (ازبکستان) ۲- اسلام بازرگانوف (آذربایجان) ۳- مجید داستان (ایران) و رجب توپال (ترکیه)
۶۵ کیلوگرم: ۱- حاجی علی اف (آذربایجان) ۲- زلیمخان آباکاروف (آلبانی) ۳- مرتضی قیاسی (ایران) و ادلان عسکراف (قزاقستان)
۷۰ کیلوگرم: ۱- ارنظر آکمات علی اف (قرقیزستان) ۲- حسین ابوذری (ایران) ۳- باکار ان دام (گینه بیسائو) و عسگر ممدعلی اف (آذربایجان)
۷۴ کیلوگرم: ۱- توران بایراموف (آذربایجان) ۲- محمدصادق فیروزپور (ایران) ۳- اختیار نوروزاف (ازبکستان) و فضلی اریلماز (ترکیه)
۷۹ کیلوگرم: ۱- علی سوادکوهی (ایران) ۲- موحامت آکدنیز (ترکیه) ۳- گادجی مراد عمراف (آذربایجان) و بکزاد عبدالرحمن اف (ازبکستان)
۸۶ کیلوگرم: ۱- علیرضا کریمی (ایران) ۲- ابوبکر آباکاروف (آذربایجان) ۳- عثمان گوجن (ترکیه) و نوتیلک کاریپبایف (قرقیزستان)
۹۲ کیلوگرم: ۱- احمد بذری (ایران) ۲- ارهان یایلاجی (ترکیه) ۳- عثمان نورماگمدوف (آذربایجان) و بوبور ایسلاموف (ازبکستان)
۹۷ کیلوگرم: ۱- مجتبی گلیج (ایران) ۲- مصطفی سیسیز (ترکیه) ۳- ماگومد ابراگیموف (ازبکستان) و مامد ابراگیموف (قزاقستان)
۱۲۵ کیلوگرم: ۱- سیدمهدی هاشمی (ایران) ۲- سلیم ارجان (ترکیه) ۳- حسن بای رحیم اف (ازبکستان)
مرجع : خبرآنلاین