به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۸ - ۱۲:۴۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۳ ساعت ۱۷:۲۴
کد مطلب : ۳۵۲۳۶۶

موسیقی برای چندمین بار این هفته عزادار شد

موسیقی برای چندمین بار این هفته عزادار شد
گروه فرهنگی: در چند روز گذشته با هنرمندان زیادی به ناچار برای همیشه بدرود گفته‌ایم؛ هنرمندانی که هر کدام به نوبه خود اثر مهمی بر فرهنگ و هنر این کشور و موسیقی داشته‌اند؛ افرادی چون سایه، ابراهیم قنبری‌مهر، منوچهر انصاری و اینک عباس منتجم شیرازی.
 
به گزارش ایسنا، عباس منتجم شیرازی بازیگر، تهیه‌کننده و خواننده در دهه ۱۳۴۰ با خواندن ترانه‌های محلی معروف شد و در چند فیلم به ایفای نقش پرداخت.اکنون این خواننده‌ی پیشکسوت موسیقی محلی فارس روز گذشته ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۸۷ سالگی در اصفهان درگذشت.  

او در سال ۱۳۱۴ در شیراز متولد شد و از کودکی موسیقی محلی را فرا گرفت. او در سال ۱۳۴۱ با خوانندگی و بازیگری در فیلم عروس دهکده وارد سینما شد. وی برای نخستین بار، ترانهٔ فولکلور واسونک شیرازی را در یک فیلم سینمایی اجرا کرد و به گوش مخاطبان رساند.

زنده‌یاد منتجم شیرازی، تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷، در ۱۰ فیلم سینمایی به بازیگری پرداخت. او در ۲۳ فیلم نیز به عنوان خواننده، یک فیلم به عنوان نوازنده و آهنگساز و یک فیلم به عنوان تهیه‌کننده حضور داشت.در سال ۱۳۹۵ در جشنوارهٔ موسیقی فجر، از فعالیت‌های هنری وی تجلیل به عمل آمد.کتاب «از گشایش تا نوا» به کوشش فرشته اسدپناه، از زندگی‌نامه عباس منتجم شیرازی گردآوری شده‌ است.