به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۰ - ۰۱:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۶ ساعت ۱۰:۴۶
کد مطلب : ۳۵۲۸۰۷

ابتلای قطعی ۶۵ نفر به بیماری وبا در ایران

ابتلای قطعی ۶۵ نفر به بیماری وبا در ایران
گروه جامعه: سرپرست اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت از ابتلای قطعی ۶۵ نفر در کشور به بیماری وبا خبر داد.به گزارش همشهری آنلاین، مریم مسعودی‌فر سرپرست اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۶۵ نفر به صورت قطعی مبتلا به بیماری وبا در کشور شناسایی شده‌اند که ۴۴ مورد مربوط به استان کردستان، ۲ مورد برای شهر جیرفت و  ۱۵ مورد کرمانشاه و ۲ بیمار در آذربایجان غربی ، یک مورد در شهر کرمان و یک مورد در استان بوشهر هستند. تا به این لحظه هیچ فردی به دلیل ابتلا به بیماری وبا در کشور فوت نکرده است.
 
به گفته وی، اغلب مبتلایان بین ۳۰ تا ۶۰ سال سن دارند و ۷۵ درصد مبتلایان به وبا مرد هستند. تقریبا نیمی از مبتلایان سابقه سفر به کشورهای همجوار را دارند و بقبه بر اثر تماس با فرد آلوده دچار بیماری وبا شده‌اند.
مسعودی‌فر افزود: به مردم توصیه می‌شود حتی الامکان از آب شرب شهری یا آب‌های بسته‌بندی شده مصرف کنند.
 
وی بیان کرد: تشدید نظام مراقبتی وبا به ویژه در قالب اجرای نظام مراقبت سندرمیک در دستور کار اکیپ‌های سلامت قرار دارد.سرپرست اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت افزود: فرد مبتلا به بیماری وبا عامل آلودگی را از طریق مدفوع دفع می‌کند. مصرف آب، میوه و سبزی آلوده باعث ابتلای افراد به بیماری وبا می‌شود. به همین دلیل مردم باید بهداشت فردی و شستن دست با آب و صابون به خصوص هنگام مصرف مواد غذایی را نیز فراموش نکنند.
 
مسعودی‌فر گفت: اگر افراد دچار علائمی مانند ضعف و استفراغ شدند؛ بلافاصله به پزشک یا مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنند.وی گفت: افرادی که در زمینه عرضه مواد غذایی مشغول هستند، باید دست‌های خود را با آب و صابون قبل و بعد از شروع فعالیتشان به مدت حداقل ۲٠ ثانیه شست و شو دهند و موادی مانند سبزی را با مواد گندزدا ضدعفونی کنند.
برچسب ها: بیماری وبا