به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۰ - ۰۱:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۶ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب : ۳۵۲۸۹۵
جلسه آینده ۱+۴ منتج به توافق هسته‌ای می‌شود؟

ایران تصمیم خود را گرفته و روند توافق در حال انجام است

ایران تصمیم خود را گرفته و روند توافق در حال انجام است
گروه سیاسی: نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از جزئیات جلسه غیرعلنی امروز مجلس با حضور شمخانی، امیرعبداللهیان، باقری و اسلامی خبر داد و گفت: روند توافق در حال انجام است و تصمیم سیاسی ایران گرفته شده و طرف مقابل خصوصا آمریکا باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد.
عباس مقتدایی  عنوان کرد: جلسه‌ای که امروز برگزار شد در نوع خود کم نظیر است. در این جلسه علاوه بر دبیر شورای عالی امنیت ملی، نماینده‌ها، وزیر خارجه، مذاکره کننده ارشد کشورمان و مقامات ارشد سازمان انرژی اتمی هم حضور داشتند.
 وی افزود: در این جلسه دیدگاه نمایندگان منتقل و توضیحات مقامات دست‌اندر کار مذاکرات ارائه شد تا به تفاهم و هم فکری در بالاترین سطح برسیم که این کار در جلسه امروز تا حدی انجام شد.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی یادآور شد: جلسه دیگری هم دیروز در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده بود که در آن اعضای کمیسیون امنیت ملی به اتفاق دست اندر کارانی که گفتم حضور داشتند. در این جلسه مفاد مدنظر ایران در نامه‌ها مطرح و تاکید شد که منافع ملت را باید در بالاترین سطح تامین کنیم و قانون اقدام راهبردی در بالاترین سطح اجرا شود.
وی گفت: آنچه توضیح داده شد این بود که مذاکرات تمام شده و روند توافق در حال انجام است و تصمیم سیاسی ایران گرفته شده و طرف مقابل خصوصا آمریکا باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد آیا منافع ایران را می‌پذیرد یا باز بدعهدی می‌کند. الان پیام رد و بدل شده بین ایران و آمریکا در این فضاست اگر تصمیم بگیرند منافع ایران را به طور ویژه در نظر بگیرند، توافق در دسترس است. اما اگر قرار باشد در بیان چیزی بگویند، اما در عمل آن‌ها را عملیاتی نکنند همه مسئولیت‌ها بر عهده طرف مقابل خواهد بود.
مقتدایی در پاسخ به این سوال که آیا پیش‌نویس به نماینده‌ها ارائه شده است، گفت: در جلسه دیروز که اعضای کمیسیون حضور داشتند مفاد لازم در اختیار نمایندگان قرار گرفت کمیسیون امنیت ملی در جریان امور است امروز هم در جلسه غیرعلنی این مساله مطرح شد و یکی از نقد‌ها این بود که دسترسی به متن باید وجود داشته باشد که این متن الان در دسترس نمایندگان قرار دارد و حتی مفاد متن امروز در جلسه مورد نقد و پیشنهاد هم قرار گرفت.
وی در خصوص موارد اختلافی گفت: اگر بخواهم با صراحت بگویم مجلس در این جهت سختگیرانه عمل می‌کند. به این معنا که باید یقین کنیم منافع ملت ایران در بالاترین سطح لحاظ می‌شود. دلیلش هم این است که طرف مقابل ما قبلا همین روند را طی کرده و بدعهدی کرده است، الان باید جلوی این کار را بگیریم. ما هم موضوع راستی‌آزمایی و هم موضوع تحریم‌ها و هم موضوعات مرتبط را در جلسه شفاف بیان کردیم و تا وقتی که یقین نکنیم منافع ملت ایران تامین می‌شود، پافشاری لازم را خواهیم داشت و این را شفاف ابراز کردیم. همکاران ما در مجلس بر این موضع هستند دوستان ما در دولت هم تاکید دارند که قانون مجلس برای تامین و صیانت از حقوق ملت ایران اجرا شود.
این عضو کمیسیون امنیت ملی در مورد زمان ارائه پاسخ آمریکا گفت: ما در کوتاه‌ترین زمان پاسخی که باید می‌دادیم را ارئه کردیم. الان طرف مقابل ما باید نشان دهد حداقل در این بخش جدیت لازم را دارد که این خیلی زمان نمی‌برد. آن‌ها یک موضوع اساسی و کلیدی را باید پاسخ دهند و آن اینکه آنچه مدنظر ایران است را برای لحاظ منافع ملت ایران بپذیرند. اروپایی‌ها اگر اقدامی نکنند و همچنان فرسایشی شدن مذاکرات را دنبال کنند، یواش یواش ماه‌های سرد اروپا هم می‌رسد و شاید آن‌ها در بحث انرژی بیش از سایرین ضرر کنند.
در همین حال یك عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با اشاره به جلسه کمیسیون امنیت مجلس با شورای عالی امنیت ملی گفت: تیم مذاکره کننده در تمام طول مذاکرات منافع ملی را مدنظر قرار داده است و خطوط قرمز جمهوری اسلامی در توافق نهایی رعایت خواهد شد. مصلحت نظام در توافق نهایی مدنظر است.
 شهریار حیدری ادامه داد: متن توافق در حال رد و بدل شدن برای دست‌یابی به نتیجه نهایی است؛ لذا جلسه آینده وزاری امور خارجه ۱+۴ منتج به توافق هسته‌ای خواهد شد.
وی تصریح کرد: ایران هیچ گونه مذاکره مستقیمی با آمریکا در جریان توافق نهایی نخواهد داشت.
 
برچسب ها: برجام

۱۴۰۱/۰۵/۲۶ ۲۱:۰۶
خخخخخخخخ تکرار مکررات (392139)
۱۴۰۱/۰۵/۲۶ ۲۱:۱۵
بالاخره ما نفهمیدیم در ایرا چه مسی تصمیم می‌گیرد. شریعتمداری. لیلاز . محلس ... تکلیف مارو روشن کنین. (392144)