N_18_BLOCK}'; $conf['doc']['blocks'][27] = '{ADVERTISE_DOC_LOCATION_19_BLOCK}'; $conf['doc']['blocks'][28] = '{ADVERTISE_DOC_LOCATION_20_BLOCK}'; $conf['doc']['blocks'][29] = '{TOP_DOCS_VISIT_MAIN_BLOCK}'; ?> طالبان تنها فرمانده شیعه خود را به قتل رساند - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۰ - ۰۱:۳۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۶ ساعت ۱۷:۲۰
کد مطلب : ۳۵۲۹۰۸

طالبان تنها فرمانده شیعه خود را به قتل رساند

گروه بین‌الملل: تنها فرمانده شیعه طالبان توسط نیروهای ترورییتی این گروه به قتل رسید.
طالبان تنها فرمانده شیعه خود را به قتل رساند
حال وزارت دفاع طالبان در توییتر اعلام کرده است که "مهدی، پس از شورش علیه امارت اسلامی در بلخاب ولایت سرپل با چندتن از همراهانش به کوه‌ها متواری شده بود که وی طی روزهای گذشته به قصد فرار به کشور ایران، توسط نیروهای تجسس و اطلاعاتی در نقاط مرزی بین ولایت هرات و ایران، شناسایی و به جزای اعمالش رسید".

مولود مهدی تنها فرمانده هزاره‌تبار و شیعه طالبان بود که پس از تسلط دوباره طالبان در افغانستان، ریاست سازمان اطلاعات و امنیت (استخبارات) ولایت بامیان به او سپرده شد. طالبان در بهمن ۱۴۰۰ مولوی مهدی را از ریاست استخبارات ولایت بامیان برکنار کردند. او برای تعیین جایگاه خود به کابل رفت و با جداگانه با رهبران طالبان دیدار کرد. او در دیدار با مقامات ارشد طالبان خواستار تعیین جایگاه و حق هزاره‌ها در حکومت طالبان شده بود، اما مقامات طالبان این درخواست او را نپذیرفتند.

در پی آن مولود مهدی به زادگاهش بَلخاب در ولایت سرپل رفت و دست به مسلح کردن مردم این شهر که همگی از قوم شیعه هزاره علیه طالبان هستند پرداخت.
به دنبال جنگی که میان نیروهای اعزامی طالبان و هزاره‌های پیرو مولود مهدی در بلخاب درگرفت، این فرمانده به کوه‌های اطراف شهر پناه برد. این جنگ در اواخر تیرماه (اوایل ژوئن) با کشته و آواره شدن بسیاری پایان گرفت.

Mohsen
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۵/۲۶ ۲۲:۵۶
عاقبت دوستی با شیطان (طالبان) (392149)