به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۵ - ۱۳:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۲۸ ساعت ۱۷:۵۸
کد مطلب : ۳۵۳۱۶۳

دبی مرکز فناوری مالی جهان می‌شود

دبی مرکز فناوری مالی جهان می‌شود
گروه فناوری: با افزایش تورم، رشد نرخ بهره و ناپایداری سیاسی، اقتصاد جهانی با طوفان سهمگینی دست و پنجه نرم می‌کند. اما بازار فناوری مالی یا فین‌تک یکی از بخش‌هایی است که در این مدت با این شرایط بهتر کنار آمد.
فین‌تک معمولا به مجموعه نرم‌افزارها، فناوری‌ها و اپ‌های موبایلی گفته می‌شود که برای بهبود و خودکارسازی رویه‌های سنتی مالی برای کسب‌و‌کارها و مشتریان ساخته می‌شوند.بر اساس تحقیقات شرکت استاتیستا، پرداخت‌های دیجیتال از ۴.۲۲ تریلیون یورو (۴.۴ تریلیون دلار) در سال ۲۰۲۰ به ۷.۹۲ تریلیون یورو (۸.۲۶ تریلیون دلار) در سال ۲۰۲۴ می‌رسد.

فناوری مالی؛ کسب‌وکاری با سریع‌ترین رشد
در مرکز مالی بین‌المللی دبی (DIFC) در هفته فین‌تک، کنفرانس رهبری فکری، آخرین موقعیت‌ها، چالش‌ها و روند پیشرفت خدمات فناوری مالی منطقه را عمیقا بررسی کرد.رویداد افتتاحیه با اخباری مبنی بر اینکه بخش فین‌تک در مرکز مالی بین‌المللی دبی سریع‌ترین رشد را داراست و بیش از ۳۵ درصد شرکت‌هایی که در این مرکز طی سال گذشته تاسیس شده‌اند، در این بخش فعالیت می‌کنند، آغاز به کار کرد.

عیسی کاظم، مدیر مرکز مالی بین‌المللی دبی معتقد است: بخشی از این موفقیت مدیون تاسیس مرکزی برای حمایت از شرکت‌های فعال در فین‌تک است. این بخش از بخش انکوباتور تا شتاب‌دهنده و مرحله سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود. او می‌گوید: ما این اکوسیستم یکپارچه را برای شرکت‌های نوپای فناوری مالی طراحی کرده‌ایم. برای اینکه فضایی مساعد برای رشد و درخشش آن‌ها باشد. به موازات، تلاش کردیم با بهترین شیوه‌ها و استانداردهای بین‌المللی، سیستم نظارتی لازم را ایجاد کنیم.از نشست‌هایی با موضوع فناوری تا نمایشگاه‌ها و پنل‌های گفتگو، سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها به دنبال راه حل‌هایی برای بخش‌های بلاک‌چین و فین‌تک هستند.
متخصصان حاضر در این رویداد معتقدند به دلیل استفاده از سرمایه‌گذاری گسترده، دبی به سکوی پرتاب کارآفرینان بین‌المللی برای ایجاد و گسترش کسب‌وکارها در خاورمیانه و شمال آفریقا بدل خواهد شد.

 
فین‌تک در دبی همچون تصویر بین‌المللی آن، در حال پیشرفت پرسرعت است. نمیر خان، مدیر انجمن فینتک خاورمیانه و شمال آفریقا بر این نظر است که هر روز فناوری جدیدی در حوزه فناوری مالی معرفی می‌شود.
او می‌گوید: فینتک اساسا خدمات مالی را دردسترس، نامرئی، شفاف و ازهمه مهم‌تر فوق‌العاده مقرون‌به‌صرفه می‌کند. از پرداخت با یک اشاره تا خرید آنلاین، این خدمات بسیار دقیق و راحت هستند.

آمازون و سرمایه‌گذاری در فینتک دبی
در ماه ژوئن، آمازون با راه‌اندازی آزمایشگاه فینتک خود در مرکز مالی دبی این مرکز را یک گام دیگر ارتقا داد. آزمایشگاه آمازون با هدف حمایت از برنامه‌ها، ایده‌ها و دانش نوین در بخش فناوری مالی و پرداخت‌های دیجیتال به صورت بین‌المللی، با استارتاپ‌ها، بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی و شرکای تجاری، کار می‌کند.امروزه که شرایط مالی بسیار چالش‌برانگیز است، سرمایه‌گذاران محتاط‌‌تر عمل می‌کنند و دسترسی به سرمایه، همچنین بالاترین اولویت استارتاپ‌هاست.

شریف البدوی، مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری منطقه‌ای آینده دبی، بر این نکته اذعان دارد که آینده سرمایه، رکن اصلی سرمایه‌گذاری آن‌‌هاست. او می‌گوید: برای من مسیری که این فناوری‌ها و هیاهوی پیرامونشان طی دوسال حیاتی آغازشان می‌پیمایند، اهمیت دارد. فکر می‌کنم چه در اینجا و چه در تمام جهان، نحوه نگاه ما به ارزش‌های پیشنهادی شرکت‌های فناوری مالی، ارتباطشان با بانک‌ها و موسسات مالی و قوانینی که باید با آنها دست و پنجه نرم کنند، حائز اهمیت است.

کاشیو؛ استارت‌آپ موفق فناوری مالی
کاشیو که یک شرکت فین‌تک مستقر در دبی است موفق به جذب سرمایه شده است. آن‌ها اخیرا با جذب ۲.۴ میلیون یورو سرمایه از بازار خاورمیانه و شمال آفریقا، اولین پلتفرم مدیریت هزینه و کارت شرکتی امارات عربی متحده را راه‌اندازی کرده‌اند. با خدمات این شرکت، تیم‌های مالی و منابع انسانی شرکت‌ها می‌توانند کارت‌های مجازی و فیزیکی خود را محدود کنند. این امر باعث حذف پول نقد می‌شود، از هزینه‌های دیرکرد تسویه حساب جلوگیری می‌کند و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

آرمین مرادی، مدیرعامل کاشیو، معتقد است، محصول آن‌ها فناوری مالی است که شرکت‌ها، بانک‌ها و دولت‌ها برای کاهش نقدینگی در گردش و درنتیجه کاهش تخلف و توانایی کنترل و مشاهده فوری کل فرآیند مالی به آن نیازمند هستند. او می‌گوید: دیگر نباید منتظر استعلام موجودی برای انجام یک هزینه باشید، همه اطلاعات در اپلیکیشن شما در دسترس است. همچنین نحوه مخارج را شفاف می‌سازد تا در چارچوب سیاست‌های شرکت کار کنید و همین مساله تضادهای داخلی را کاهش می‌دهد.
مرجع : تجارت نیوز