به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۹:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۵/۳۱ ساعت ۱۸:۳۳
کد مطلب : ۳۵۳۷۸۸

چرا دخل و خرج ایرلاین‌ها همخوانی ندارد؟

چرا دخل و خرج ایرلاین‌ها همخوانی ندارد؟
گروه اقتصادی: افزایش دائمی نرخ بلیت‌های هواپیما کاری کرده که برخی استفاده از این امکان را متعلق به مرفهین می‌دانند.هرچند افزایش فزاینده قیمت بلیت هواپیما به فضایی که از یک دهه پیش آغاز شده بود برمی‌گردد، اما پرسش اصلی این است که چرا علیرغم بروز مشکل و نارضایتی اجتماعی، متولیان امر، کار خاصی را انجام نمی‌دهند؟

در همین خصوص، سیدالبرز حسینی، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: درباره موضوع نرخ بلیت هواپیما، ما باید یک واقعیت‌هایی را بپذیریم. در حال حاضر، ایرلاین‌های ما با بدهکاری‌هایی روبرو هستند، مثل هزینه‌هایی که به واسطه قطعات و سوخت انجام داده‌اند.وی افزود: از طرفی، نمی‌توان در موضوع حمل و نقل هوایی، دستوری عمل کرد. دولت می‌باید بر اساس واقعیت افزایش قیمت‌ها در بخش‌های دیگر به موضوع نرخ بلیت هواپیما ورود پیدا کند. از این‌رو ضرورت دارد دو کفه ترازو را متناسب با هم دید و برای آن برنامه‌ریزی داشت.

نماینده خدابنده تصریح کرد: یکی از بخش‌های کشور که به صورت صد درصد تحریم می‌باشد، سیستم حمل و نقل هوایی کشور است. یعنی ما هنوز با داشتن دانش فنی در این حوزه فاصله داریم. امروز قاطعانه باید بگویم دخل و خرج ایرلاین‌ها مثل سابق با هم، همخوانی ندارد. تا زمانی که توازنی بین واقعیت‌هایی که وجود دارد و دولت باید در نظر بگیرد، به وجود نیاید، دود حاصل از این مدیریت به چشمان مردم می‌رود.

حسینی اظهار داشت: امروز ایرلاین‌ها می‌گویند ما شرایط خوبی نداریم و اگر قرار باشد به صورت دستوری قیمت‌ها هم پایین بیاید، ما کاملاً ورشکسته اقتصادی می‌شویم. برای همین است که دولت باید جلسات مداوم با ایرلاین‌ها داشته باشد و حرف آن‌ها را بشنود و به دنبال کشف واقعیت و حل مسئله برود. با وجود تحریم‌های سختی که داریم، دولت باید تسهیلات قابل ملاحظه‌ای را به ایرلاین‌ها بدهد و از طرفی با استفاده از دیپلماسی‌اش، بستری را برای واردات هواپیما مهیا کند. دولت نمی‌تواند جلسه تشکیل بدهد و در آن جلسه بگوید قیمت بلیت هواپیما باید کاهش پیدا کند. این جلسه و این نوع اظهارنظرها، شباهتی با منطق ندارد.

وی یادآور شد: من به عنوان یکی از اعضای کمیسیون عمران به خودمان هم نقد دارم. در کمیسیون عمران می‌بایست راجع به این موضوع، کار دقیق و کارشناسی‌تری انجام می‌شد. به اعتقاد من، در حال حاضر، اراده‌ای از سوی دولت برای اینکه با کمک مجلس بیاید و مشکل صنعت هوایی کشور و نرخ بلیت‌ها را حل کند، نیست. تا وقتی اراده‌ای از سوی دستگاه اجرایی نباشد، کار جلو نمی‌رود و در این راستا، گاهی قانون‌گریزی‌هایی هم اتفاق می‌افتد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، نرخ بلیت‌ها به گونه‌ای است که دهک‌هایی از جامعه، هیچ‌وقت نمی‌توانند از این امکان بهره بگیرند. یکی دیگر از مسائل و موضوعاتی که باید به آن اشاره کرد این است که دولتی‌ها و مجلسی‌ها برای رفت و آمدهایشان از ایرلاین‌ها استفاده می‌کنند و این هزینه را از جیب خود نمی‌دهند و این موضوع، این افراد را از ساختار مردم جدا کرده است.
مرجع : اقتصاد 24
برچسب ها: بلیت هواپیما