به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۰۹:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۰۲ ساعت ۱۰:۴۶
کد مطلب : ۳۵۴۰۳۷

خوراکی‌هایی که قاتل استرس هستند

خوراکی‌هایی که قاتل استرس هستند
گروه علمی: استرس یکی از عوامل تاثیرگذار بر شیوه زندگی است که رژیم غذایی متعادل و تمرین تنفس عمیق از روش‌های کنترل آن محسوب می‌شود. چرا که مواد غذایی به واسطه ویتامین‌ها و املاح موجود، می‌توانند در کاهش استرس نقش داشته باشند. یک رژیم غذایی متعادل در حفظ سلامت و کمک به کاهش استرس اهمیت زیادی دارد. برخی غذاها و نوشیدنی‌ها تحریکات قوی در بدن ایجاد می‌کند و به طور مستقیم سبب بروز استرس می‌شود.

مواد غذایی موثر در تشدید علائم استرس
 چای، قهوه، کاکائو و شکلات
نوشیدنی‌های حاوی جوش شیرین و نوشابه‌های کولا
غذاهای آماده و فرآوری شده
شکر
غذاهای سرخ شده و چرب
مواد غذایی موثر در کاهش استرس

غذاهای دارای فیبر بالا
استرس سبب ایجاد گرفتگی عضلانی و یبوست می شود. در اینگونه موارد توصیه می شود غذاهای فیبردار مصرف کنیم تا حرکات دستگاه گوارش تنظیم شده و عملکرد روده بهبود یابد.در غذای روزانه ما باید دست کم ۲۵ گرم فیبر وجود داشته باشد. میوه ها، سبزی ها و غلات سبوس دار از منابع بسیار خوب فیبر محسوب می شود.

غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا
کربوهیدرات‌ها سبب آزاد شدن ماده سروتونین در مغز شده و آرامش می‌شود. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات عبارتند از: برنج، ماکارونی، سیب زمینی، نان و ذرت.به خاطر داشته باشیم مصرف بالای مواد غذایی نشاسته‌ای می‌تواند موجب اضافه وزن و چاقی شود.

سبزی‌ها
تولید سروتونین در مغز به نوع تغذیه بسیار حساس است. مصرف بیشتر سبزی ‌ها تولید سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا بر استرس خود غلبه کند.
برچسب ها: تغذیه استرس