به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۲۰ - ۱۳:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۱۸ ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب : ۳۵۷۱۷۹

صبر واشنگتن برای حصول توافق بی‌پایان نیست

صبر واشنگتن برای حصول توافق بی‌پایان نیست
گروه سیاسی: هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی تصریح کرد که صبر آمریکا برای حصول توافق در وین جهت احیای برجام «بی‌پایان» نیست.
 جان کربی، عنوان کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به دنبال «گزینه‌های دیگری» است تا اطمینان حاصل کند در صورت شکست مذاکرات وین برای احیای برجام، ایران هرگز به توانایی‌های تسلیحات هسته‌ای دست نخواهد یافت.
وی در ادامه اظهار کرد که واشنگتن در راستای اجرای مجدد توافق تلاش خواهد کرد اما صبرش «بی‌پایان» نیست.
كربی همچنین تاکید کرد: «برای ما واضح است که هنوز اختلاف‌هایی وجود دارد و ما آنقدر که دوست داشتیم به توافق نزدیک نیستیم.»وی در ادامه اظهار داشت که جو بایدن اگرچه تاکنون راه دیپلماسی را تشویق و دنبال کرده، اما به اعضای کابینه گفته است می‌خواهد اطمینان یابد که گزینه‌های در دسترس دیگر برای جلوگیری از ایران اتمی در صورت شکست مذاکرات وجود دارد.
 اظهارات کربی در پی این مطرح می‌شود که آمریکا و ایران در هفته‌های اخیر در حال بررسی پاسخ‌های یکدیگر نسبت به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای بوده‌اند که به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، آخرین متن پیش‌نویس و آخرین پیشنهاد برای رسیدن به توافقی بر سر احیای توافق هسته‌ای است.
جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در کنفرانسی خبری گفت که مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ایران به جای نزدیک‌شدن نظرات، در حال فاصله‌گرفتن آراست.او تاکید کرد: موضع‌ها نزدیک‌تر نشده بلکه فاصله گرفته‌اند.
بورل عنوان کرد که این «بسیار مایه نگرانی» است؛ چرا که توافق ممکن است به کل به خطر بیافتد.
این مقام ارشد اروپایی در ادامه گفت که «در حال حاضر نسبت به حصول توافق در مقایسه با ۲۸ ساعت پیش اطمینان کمتری وجود دارد.»
پیشنهادات اخیر ایران در رابطه با دریافت تضمین‌ها از آمریکا و بسته شدن پرونده پادمانی، امید اعضای اروپایی برجام و آمریکا را برای احیای این توافق کاهش داده است.
در این میان، گزارش روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نزدیک شدن حجم ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی ایران به میزان مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای در صورت رساندن غلظت آن به ۹۰ درصد نیز به موجی از نگرانی‌ها دامن زده است.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرده است که ایران هنوز جواب قانع‌کننده و معتبری درباره منشا اورانیوم کشف شده در سه سایت اعلام نشده خود نداده است.
این نهاد بین المللی می‌گوید، نگرانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از عدم تعامل ایران در موضوعات پادمانی و نبود پیشرفت در روشن شدن منشا اورانیوم یاد شده «به‌صورت فزاینده‌ای» در حال افزایش است.
در همین حال، وزارت خارجه فرانسه ضمن ابراز نگرانی «عمیق» از «عدم همکاری مداوم ایران» با آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در حال رایزنی با شرکای خود در این مورد پیش از نشست آتی شورای حکام است.
آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه،  اظهار داشت: « متاسفیم از که ایران از فرصت‌های فراهم شده توسط مدیرکل آژانس برای تعامل و روشن کردن موضوع مواد هسته‌ای در سایت‌های اعلام‌نشده استفاده نکرده است».
به گفته آن کلر لژاندر، فرانسه رایزنی هایی با متحدان و شرکای خود در این خصوص پیش از برگزاری نشست شورای حکام اژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۲ سپتامبر (دوشنبه آینده) انجام خواهد.سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه تصریح کرد، اگر ایران همکاری نکند، آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی‌تواند تضمین کند که برنامه هسته ای ایران صلح امیز است.
رافائل گروسی٬ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه‌های اخیر بارها هشدار داده که جمهوری اسلامی درباره منشأ اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده ایران همکاری نمی‌کند.
شورای حکام آژانس در خرداد ماه سال جاری با تصویب قطعنامه‌ای از عدم همکاری ایران با این نهاد بین المللی انتقاد کرد.
بازرسان آژانس تاکنون سه محل «مشکوک» را در مریوان، تورقوزآباد در حومه تهران، و ورامین را شناسایی کرده‌اند که این دو سایت اخیر «در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ احتمالا با هدف از بین بردن رد اورانیوم تخریب شده‌اند.»


 
برچسب ها: برجام