کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

«سرخک همچنان در عراق شایع است»

21 شهريور 1401 ساعت 12:24


گروه جامعه: مدیرگروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه سرخک همچنان در عراق، افغانستان و پاکستان شایع است با اشاره به عوارض جدی این بیماری، گفت: توصیه می‌شود مردم قبل از سفر اربعین از تکمیل بودن سابقه واکسیناسیون خود و کودکان خود مطمئن شوند.

به گزارش ایسنا، همایون امیری  اظهار کرد: سرخک یک بیماری ویروسی خطرناک و یکی از مسری‌ترین بیماری‌های عفونی است که بیش از ۹۰ درصد افراد حساس بعد از تماس بیمار، مبتلا می‌شوند. راه انتقال این بیماری از طریق تنفس و تماس با بیمار است و در فضا‌های دربسته حتی تا ۱۵ دقیقه بعد از خروج بیمار از اتاق، امکان انتقال بیماری به فرد دیگر وجود دارد. دوره نهفتگی بیماری نیز به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۴ روز است.وی عنوان کرد: بیماری با علائم اولیه تب، آبریزش بینی، ورم ملتحمه چشم و سرفه آغاز می‌شود و متعاقب آن‌ها بثورات پوستی (دانه‌های ریز قرمزرنگ روی پوست) بروز پیدا می‌کنند. در چند روز این بثورات پوستی در تمام بدن منتشر می‌شود و سپس با کاهش تب بیمار رو به بهبودی می‌رود.

امیری افزود: بیماری سرخک با عوارض جدی نیز همراه است به گونه‌ای که حدود یک تا ۵ درصد موارد می‌تواند سبب مرگ بیمار نیز شود. مهم‌ترین عوارض این بیماری عفونت ریه، عفونت مغز، اسهال و نابینایی و اختلال شنوایی هستند. قبل از استفاده واکسن، بیماری در کلیه جوامع شاید بود و هر سه تا پنج سال به علت تجمع افراد حساس، همه‌گیری ایجاد می‌کرد.

وی بیان کرد: گرچه با برنامه‌های موفق بهداشتی و مشارکت خوب خانواده‌ها، بهترین پوشش واکسیناسیون در کشور‌های منطقه، در جمهوری اسلامی ایران برقرار است، اما در کشور‌های همسایه مانند عراق، افغانستان و پاکستان به دلیل ضعف نظام بهداشتی و سایر مشکلات، پوشش واکسیناسیون مناسب نیست و همین مساله موجب شده بیماری سرخک همچنان در این کشور‌ها شایع باشد بنابراین توصیه می‌شود مردم قبل از سفر اربعین، از تکمیل بودن سابقه واکسیناسیون خود و کودکان خود مطمئن شوند.

امیری افزود: در طول سفر از تماس با بیماران احتمالی که علائم ابتلا به این بیماری را دارند، پرهیز کنند. علاوه بر این با توجه به اینکه سرایت‌پذیری بیماری بسیار زیاد است در صورتی که حین و یا بعد از بازگشت از سفر اربعین، علائم بیماری ظاهر شد، باید علاوه بر مراجعه به پزشک، سابقه سفر حتما به پزشک یادآوری شود.


کد مطلب: 357885

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/357885/سرخک-همچنان-عراق-شایع

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir