به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۰۰:۳۶
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ ساعت ۲۰:۳۵
کد مطلب : ۳۵۹۰۸۰
فائزه هاشمی: کشیدن موی دختران، کرامت انسانی را حفظ می‌کند؟

حجاب دارم اما با حجاب اجباری مخالف هستم

حجاب دارم اما با حجاب اجباری مخالف هستم
گروه سیاسی: درپی فوت مهسا امینی پس از دستگیری توسط گشت ارشاد، درخواست ها برای منحل شدن گشت ارشاد افزایش پیدا کرده است. در این میان، فائزه هاشمی رفسنجانی، با اشاره به سیاست ها در برابر حجاب می گوید:« سیاست بسیار غلطی که دنبال می شود این است که برخی تصور می کنند اگر ما در برابر حجاب کوتاه بیاییم، باید در برابر همه چیز کوتاه بیاییم.»او تاکید دارد باید مسیر درست در بحث حجاب دنبال شود و براساس بیانات آیت الله بیات زنجانی 3 ایراد به نوع رفتار گشت ارشاد وار می کند.مشروح گفتگوی فائزه هاشمی رفسنجانی را درباره حجاب و گشت ارشاد، درقرن نو می خوانید؛

خانم هاشمی، نظر شما درباره رفتارهای متناقض دولت ها نسبت به حجاب و گشت ارشاد چیست؟
این نشانده دهنده تفکر و یک نگرش غلطی است، همان نگاهی که می گوید هدف وسیله را توجیه می کند و این تفکر را با سیاست های متناقض اجرا می کنند. چیزی که از نظرشان بد است، هنگامی که برایشان فایده دارد، خوب شده و مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع با دین ما، اخلاق و مسائل انسانی مطابقت ندارد.  

به نظر شما، چرا سیاست درستی درباره حجاب پیگیری نمی شود؟
سیاست بسیار غلطی که دنبال می شود این است که برخی تصور می کنند اگر در برابر حجاب کوتاه بیایند، باید در برابر همه چیز کوتاه بیایند.چنانچه که یکی از مقامات گفته بود اگر کوتاه بیاییم باید از این مملکت برویم. بنابراین، دلشان برای انقلاب و اسلام نسوخته است؛ این افراد نسبت به بقای خودشان نگران هستند.ضمن اینکه، با هدف بقای خودشان، قانون حجاب اجباری را با اعتبار نظام پیوند زدند. یعنی اگر قانون حجاب اجباری نباشد و برخوردی صورت نگیرد، محتوای نظام آسیب می بینند. باید از آقایان پرسید چه زمانی و بر اساس چه اصلی این مسائل جز محتوای نظام بوده است که اگر نباشد آسیب می رساند؟ خواسته های به حق مردم در طول این سال ها افزایش پیدا کرده است بر همین اساس، تصور می کنند پاسخگویی به یک مطالبه، پای مطالبات بعدی را هم به میان می آورد و بقای خود را در خطر می بینند. اگر هدف گسترش دین است، طبق سخنان آیت الله بیات زنجانی، این رفتارها غیردینی است. طبق تجربه، این رفتارها دین را افزایش نمی دهند بلکه، موجب دین ستیزی و دین گریزی مردم شده و باور مردم کم شده است. بنابراین، با توجه به تناقضاتی که وجود دارد می توان این را دریافت که هدف آقایان گسترش دین نیست. 

گرایش مردم به دین درحال کمتر شدن است زیرا ...
محمدرضا پهلوی اگر چه مانند رضاشاه کشف حجاب نکرد اما کم رنگ کردن دین یکی از سیاست های او بود. نتیجه این سیاست نیز، شکل گیری انقلاب اسلامی با شعار حکومت اسلامی بود. در خاطرات وزرای گذشته آمده است که یکی از نگرانی هایشان افزایش پسران ریش دار و دختران با حجاب بود. همچنین فرخی پارسا بیان کرده است در دبیرستان ها چادر را ممنوع کرد و آمار دختران چادری افزایش یافت. حال در بعد از انقلاب، دین و حجاب اجباری شد، برخوردهای کریهی با افراد بی حجاب شد و نتیجه آن روز به روز قابل مشاهده است. گرایش مردم به دین کم شده است. پس نتیجه گرفته شده برای گسترش دین نبوده است. 

گشت ارشاد به 3 دلیل اشتباه است
بنا بر سخنان آیت الله بیات زنجانی، گشت ارشاد به 3 دلیل اشتباه است، اول از بعد اخلاقی، دوم بعد دینی و سوم بعد قانونی. در اوایل انقلاب تفکرات متفاوت بود و از قانون اجباری طرفداری کردند اما، در حال حاضر 4 نسل از انقلاب گذشته و وضعیت آن را حتی در خانواده متدین هم مشاهده می کنیم که فرزندانشان حجاب ندارد.

کشیدن موی دختران، کرامت انسانی را حفظ می کند؟
از سوی دیگر در مقدمه قانون اساسی آمده است که انسان با ارزش های والا و جهان شمولی اسلامی پرورش می یابد. آیا این روش های ما باعث شده اسلام گسترش یابد یا همه از دین گریزان شدند؟ یا عنوان شده قانون گذاری بر مدار سنت جریان می یاید. در حالی که قرآن و سنت حجاب اجباری ندارند. یا بیان شده که قانون اساسی تدوین گر نفی هرگونه استدلال فکری و اجتماعی است. ما زمانی که به این روش زنان را مجبور به رعایت حجاب می کنیم، استدلال فکری و اجتماعی نیست؟ نام آن را چه می توان گذاشت؟ 
در موضوع گشت ارشاد، در اصل 2 قانون اساسی امده است که جمهوری اسلامی نظامی است بر پایه ایمان به کرامت و ارزش های والای انسانی. آیا گشت ارشاد، با کشیدن موی دختران، بغل کردن و کتک زدن آنان کرامت انسانی را حفظ می کنند؟ 

چرا زنان را مقابل زنان قرار داده اید؟
یا اینکه برخی زنان را مقابل زنان قرار می دهند و می گویند در مترو یا بانک راهشان ندهید. امروز در روزنامه‌ای خواندم که نوشته بود زنان را حتی در تورها و گشت های مسافرتی راه ندهید. همسران را مقابل زنانشان را قرار دادند چرا که در کنترل حجاب کم آورند و با قرار دادن مردم مقابل هم، می خواهند آن را کنترل کنند. 
مخالفت حجاب اجباری هستم

خانم هاشمی، خود شما با حجاب اجباری مخالف هستید؟ 
من حجاب دارم اما، با حجاب اجباری مخالف هستم.

راهکار شما چیست؟
زمانی که آتش به اختیارها را راه می اندازند، اسیدپاشان اصفهان دستگیر نمی شوند، در درگیری که در اتوبوس رخ داد و سپیده رشنو دستگیر شده و به آن حال افتاد و ماجرای مهسا امینی به قوانین گشت ارشاد و این سیاست بر می گردد که همه را به زور به بهشت ببرند. باید این سیاست ها کنار برود و مانند قبل تذکر بدهند. در فتوای آیت الله سیستانی آمده است که به امر به معروف و ارشاد بدون خشونت و عصبانیت و کتک در مقابل بی حجابان اکتفا کنید. اگر سیاست این شود، دیگر ماجراهای مردم را مقابل هم قرار دادن از بین می رود. 
تا مجبور نباشند، از سیاست های غلط عقب نشینی نمی کنند

ممکن است که حکومت از فشارها توسط گشت ارشاد عقب نشینی کند یا احتمال بروز برخی اعتراضات را پیش بینی می کنید؟
تا جایی که مجبور نبودند، از حرکت و سیاست های غلط عقب نشینی نکردند که من به آن برگشت به عقلانیت و دین می گویم. امیدوارم این حوادث، آقایان را به سر عقل بیاورد که ما تا چه زمانی باید قربانی بدهیم؟ دختران ما تا چه زمانی باید آسیب ببینند؟ خیلی آینده روشنی نمی بینم و آقایان نشان دادند که دارند از دین فاصله می گیرند. 
مرجع : قرن نو
برچسب ها: فائزه هاشمی

۱۴۰۱/۰۶/۲۷ ۲۱:۴۵
منم (393838)
۱۴۰۱/۰۶/۲۷ ۲۱:۴۵
منم همینطور (393839)
۱۴۰۱/۰۶/۲۷ ۲۲:۰۴
فقط میگم باز اگر سال 84 مصطفی معین و حتی فقط مهرعلیزاده کاندید نشده بودن بین کروبی و هاشمی یکی رییس جمهور میشد که روزگارمونو سیاه نکنه (393841)
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۲:۳۵
روت نمیشه وگرنه کشف حجاب میکردی (393951)
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۶:۴۲
گل گفتی ........... (393988)
۱۴۰۱/۰۶/۲۹ ۰۱:۳۳
واقعا درست گفتی (394086)
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۶:۱۰
مگر شما خانواده رفسنجانی ..... برای ایران کردید مگر مردم ایران برده شما هستند خانم فائزه شما هرکاری که می خواهید در این مملکت می کنید ........ (393978)
.....
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۶:۳۲
ایشون یکی از همون ادماییه که ....... (393983)
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۶:۳۶
گشت ارشاد درسته و باید باشه تا ادمهای هنجار شکن رو هدایت کنن ولییییی باید نیروهاش رو اموزش بده از همه لحاظ که با مردم درست برخورد بشه و کرامت انسانی افراد زیر سوال نره .و از همه مهم تر نتیجه بخش باشه ..خانم مهسا یکبار بهش تذکر داده بودند که ایشون رو هدایت کردند به سمت کلاسهای توجیهی دیگه .ایشون اومده کلاس توجیهی بازم با همون وضع ..توقع دارید بهش بگن افرین ؟ با یه تذکر ساده غش کرد افتاد ..تقصیر کسی نیست .تقصیر خودشه .بیخود ازش بت نسازید (393985)
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۸:۵۷
.......... تو قطعا ایرانی نیستی برو دنبال آبا و اجدادت ........ (394016)
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۹:۰۰
کاملا حرف هاشون درسته همه جوره سلیقه ای داره برخورد میشه با مردم هر نیروی ارشادی طبق سلیقه ی شخصی برخورد میکنه با بانوان ایرانی و در نهایت گستاخی و وحشی گری با زنان برخورد میشه مگه زنان ایرانی بی حجاب هستن حجابی که زن ایرانی دارد در هیچ کشور و سرزمینی دیده نمیشه به طور علنی دارن به حیثیت و ابروی زن ایرانی در جهان لطمه میزنن (394017)
۱۴۰۱/۰۶/۲۹ ۰۰:۱۰
اصلا شما چی کاره هستید که بگید چی درسته چی درست نیست!! شما چی کاره مردم هستید که اینقدر می گید باید فلان طور باشه و فلان طور نباشه!!! یا اگه فلان طور بود فلان طور نمی شد. شما اصلا حق اظهار نظر ندارید، شما هیچ کاره اید! می فهمی؟ هیچکاره اید. (394075)
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۸:۰۲
عزیز بت شکن، آدم الکی غش نمیکنه که بعدش هم بره کما!!؟؟ خودت میفهمی چی میگی!!؟؟ ممکنه شما الکی غش کنی و بعدش بری تو کُمد، ولی اون بنده خدا واقعا رفت کما و بعدش هم فوت شد. (394009)
لیلا
United States
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۲۱:۴۸
چون دختر هاشمی هستی روت نمی شه کشف حجاب کنی (394057)
۱۴۰۱/۰۶/۲۹ ۱۱:۴۰
این حجابتان هم برای چپاول است ..... (394133)