به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۱۹:۵۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب : ۳۵۹۷۷۰

مدیریت هوشمند ناوگان چه کمکی به سازمان‌ها میکند؟

گروه کسب و کار: ابزارهایی که به واسطه‌ی این تکنولوژی‌ها وارد زندگی‌مان شده‌اند، زمانی فعالیت‌ها و فرصت‌های کاملاً جدیدی ایجاد کرده‌اند و گاهی، روش‌های انجام فعالیت‌ها را تغییر داده‌اند. سامانه مدیریت هوشمند ناوگان نیز یکی از این ابزارها است که باعث شده است تا روش کنترل و مدیریت ناوگان‌های مختلف شرکت‌ها به ویژه حوزه حمل و نقل آن‌ها دگرگون شود. اما « سامانه مدیریت هوشمند ناوگان چیست؟»، « چه کاربردهایی دارد؟» و « ارتباط آن با خودروهای متصل یا Connect car مربوط به چه مواردی است؟»
مدیریت هوشمند ناوگان چه کمکی به سازمان‌ها میکند؟
در این مطلب قصد داریم به طور کامل این سوالات را پاسخ دهیم و آن‌ها به صورت کامل و دقیق نیز شرح دهیم تا در این زمینه به آگاهی کامل برسید و بتوانید از این نوع سامانه برای بهبود ناوگان حمل و نقل خودتان استفاده کنید.

سامانه مدیریت هوشمند ناوگان چیست؟
مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل، راهکاری یکپارچه است که به شرکت‌ها، سازمان‌های و مجموعه‌های متفاوت کمک می‌کند تا بتوانند داده‌های مختلف مربوط به رانندگان، وضعیت خودرو، قراردادها، ایاب و ذهاب پرسنل و بسیاری موارد دیگر را در اختیار داشته باشند و آن‌ها به سرعت تحلیل کنند.
تحلیل این اطلاعات به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند نحوه خدمت‌رسانی و عملکرد ناوگان حمل و نقل را به طور قابل توجهی بهبود دهند و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش قابل‌توجهی دهند که نکته بسیار مهمی به شمار می‌آید و باید آن را جدی گرفت.

کاربردهای سامانه مدیریت هوشمند ناوگان چیست؟
در قسمت قبل، به طور تیتروار و خلاصه برخی از کاربردهای مدیریت هوشمند ناوگان را برای شما نام بردیم. اما در این قسمت قصد داریم، به طور مفصل و دقیق به این موارد بپردازیم و شرح کامل و دقیقی در مورد مهم‌ترین موارد آن به شما دهیم تا به آشنایی کاملی با این زمینه بسیار مهم برسید.

1.   سنجش آنلاین وزن بار
خودورهای باربری و پخش مواد غذایی برای محاسبه میزان دستمزد خودشان نیاز به کنترل‌کردن وزن دارند. همچنین شرکت‌های مختلف مشغول در این زمینه احتیاج دارند که بتوانند میزان بار جابه‌جا در هر روز متوجه شوند تا بتوانند به طور مناسب‌تری برنامه‌ریزی‌های لازم خودشان را به انجام برسانند.
سامانه مدیریت هوشمند ناوگان با قابلیت سنجش آنلاین وزن بار این امکان را برای هردو طرف فراهم می‌کند. این قابلیت به این افراد اجازه می‌دهد تا با استفاده از سنسور وزن در همان لحظه بارگیری و به صورت برخط میزان بار قرار‌گرفته‌شده در خودروی باربری را میزان وزنش را اندازه‌گیری و به طور دقیق ثبت نمایند که نکته بسیار مهمی است و باید به آن توجه بسیار ویژه‌ای کرد.2.   تعمیر و نگهداری به موقع خودروهای ناوگان
خودروهای ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها، شرکت‌های و مجموعه‌های دیگر در طول ماه و روزهای مختلف به تعداد مأموریت‌های زیادی دارند که باید انجام دهند. برای انجام این کارها، آن‌ها باید در طول شهر یا بین شهرهای مختلف به میزان چشمگیری تردد داشته باشند. این امر و بدی جاده‌ها باعث می‌شود تا میزان احتمال خرابی خودروهای ناوگان به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند که خبر خوبی برای مدیران این مجموعه‌ها به شمار نمی‌آید.
زیرا باعث می‌شود تا دست شرکت در خدمت‌رسانی محدود شود و هزینه‌های آن‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. اما می‌توان این موضوع را با استفاده از مدیریت هوشمند ناوگان تا حد زیادی حل کرد و قبل از خرابی خودروها، آن‌ها ارزیابی کرد و هزینه‌های مربوط به این بخش را تا حد بسیار زیادی کم کرد.
بیشتر بخوانید:  چالش‌های استفاده از ناوگان خودروی متصل در سازمان‌ها

3.   ارائه خدمات پس از فروش مناسب به مشتریان توسط شرکت‌های خودروسازی
شرکت‌های خودروسازی تعداد زیادی محصول را به مشتریان خودشان در طول ماه می‌فروشند که احتمال خرابی این خودروها وجود دارد. اما برای ارائه خدمات پس از فروش مناسب به این خودروها، نیاز است تا داده‌های مربوط به قسمت‌های آن را در روزهای گذشته در اختیار داشت.
سامانه مدیریت هوشمند ناوگان امکان این کار را به تمامی مدیران و صاحبان شرکت‌های خودروسازی می‌دهد. همچنین آن‌ها می‌توانند از این داده‌ها برای بهبود ماشین‌های تولیدی آینده خودشان استفاده کنند عملا با یک تیر دونشان را مورد هدف خودشان قرار بدهند که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

مهم نیست که تعداد خودور یا ناوگان شما زیاد یا کم باشد. نرم افزار مدیریت ناوگان با استفاده از دستگاه‌های ردیاب یا موبایل، اطلاعاتی مانند موقعیت ناوگان، کاکرد وسیله نقلیه، میزان مصرف سوخت و نحوه رانندگی را دریافت می‌نماید. این سامانه به کارشناسان واحد حمل و نقل کمک می‌نماید تا عملکرد و کارایی ناوگان خود را افزایش دهند. این بهبود و کارایی در موارد کاهش مصرف سوخت، افزایش ایمنی و اصلاح رفتار رانندگان و کاهش تصادفات جاده ای و کاهش میزان مسافت پیموده شده باعث کلی هزینه‌های ناوگان شما و افزایش حاشیه سود شرکت می‌گردد.

سامانه مدیریت هوشمند ناوگان از چه عناصری برای ارتباط با خودرو استفاده می‌کند؟
سامانه مدیریت هوشمند ناوگان برای ارتباط با خودروی شما از اجزایی استفاده می‌کنند. این ابزارها شامل سنسورهای مختلف ردیاب خودرو و ECU یا کامپیوتر مرکزی خودرو است که حساسیت بالایی دارند و می‌توانند کار جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات لازم برای این سامانه را به راحتی ممکن کنند و مشکلات موجود را از بین ببرند. در ادامه به طور مختصر و مفید این ابزارهای را به شما معرفی می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید و در این زمینه ابهامی نداشته باشید.

سنسورهای مختلف دما، سوخت و وزن ردیاب خودرو
ردیاب خودرو سنسورهای مختلفی شامل وزن، دما، رطوبت و سوخت دارد که امکان‌های فراوانی را به شما می‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از سنسور سوخت، میزان مصرف سوخت هر خودرو ناوگان را متوجه شوید و در مورد زیاد یا کم‌بودن آن تصمیم‌گیری کنید. به این صورت می‌توانید مقدار مصرف سوخت شرکت خودتان را به تدریج کاهش دهید و در هزینه‌های مربوط به آن صرفه‌جویی مناسبی انجام دهید که مورد مهمی است.
همچنین می‌توانید با استفاده از سنسور دما، میزان حرارت قسمت‌های مختلف خودروها را بسنجید و در صورت وجود مورد خطرناکی نسبت به ترمیم آن اقدام کنید. سنسور دما همچنین برای خودروهای پخش بار نیز بسیار کاربردی است و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا میزان دما محیط مواد غذایی را متوجه شوند و از فساد آن‌ها جلوگیری به عمل بیاورند.

ECU یا کامپیوتر مرکزی خودرو
خودرو از شبکه‌های مختلف Can تشکیل‌شده است که اطلاعات قسمت‌های مختلف ماشین را در خودشان دارند. تمامی این شبکه‌ها به کامپیوتر مرکزی خودرو متصل هستند و این داده‌ها را در نهایت به سمت این مرکز می‌فرستند تا به صورت همیشگی در این مکان ذخیره شوند.
بنابراین برای دسترسی به اطلاعات مهم خودرو باید بتوانید این داده‌ها را بخوانید و آن‌ها را به خوبی تحلیل کنید تا بتوانید تصمیم‌های لازم را در این مورد بگیرید. در ادامه نحوه انجام این کار را به شما توضیح خواهیم داد.

چگونه اطلاعات و داده‌های ECU  توسط سامانه مدیریت هوشمند خوانده می‌شود؟
برای خوانش داده‌های مختلف کامپیوتر مرکزی یا ECU خودرو باید از ردیاب‌هایی استفاده کنید که از قابلیت اتصال به دیاگ خودرو برخوردار باشند. زیرا راه ارتباط با کامپیوتر مرکزی، درگاه دیاگ است و بدون دسترسی به آن، خواندن این اطلاعات و داده‌های بسیار مهم ممکن نیست.
به عنوان مثال می‌توانید از ردیاب‌های مانند FMB640 یا FMB120 استفاده کنید که دارای این امکان هستن و امکان دسترسی راحت به اطلاعات قسمت‌های متفاوت خودروهای ناوگان را به شما خواهد داد که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

خودروهای متصل یا Connect car  چیست؟
خودروهای مختلف ناوگان شما می‌تواننند با استفاده از ردیاب و سامانه مدیریت هوشمند ناوگان به یکدیگر متصل شوند. این اتصال به رانندگان خودروها اجازه می‌دهد تا به اطلاعات و داده‌هایی مانند میزان ترافیک، محل حضور یک خودروی دیگر ناوگان و دیگر موارد به صورت آنلاین دسترسی داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود تا زمان انجام کارهایی مانند تعمیرات و نگهداری ماشین‌های ناوگان نیز کاهش چشمگیری داشته باشد و شاخص‌های متعلق به این حوزه کاهش قابل‌توجهی داشته باشد که باید به آن توجه بسیاری کرد.

ارتباط بین سامانه مدیریت هوشمند ناوگان  و خودورهای متصل چیست؟
هنگامی که خودروهای ناوگان از طریق ردیاب به یکدیگر متصل می‌شوند، نیاز به استفاده از یک سرور دارند تا بتوانند اطلاعات مختلف خودشان را به سمت این مکان بفرستند. این سرور نقش واسطه را میان این خودروها بازی می‌کند و اطلاعات را دریافت می‌کند، ذخیره‌سازی آن‌ها را به انجام می‌رساند و در مواقع نیاز به دیگر خودروهای ناوگان این اطلاعات را تحویل می‌دهد.
این ارتباط باعث می‌شود تا سرعت انتقال داده‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کند و عملکرد ناوگان نیز بهبود قابل‌توجهی داشته باشد که مورد مهمی به شمار می‌آید.

سامانه مدیریت هوشمند ناوگان را به کار بگیرید
سامانه مدیریت هوشمند ابزاری است که بسیاری از کارها را برای مدیران ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها راحت و آسوده می‌کند و به آن‌ها امکان بهبود عملکرد این بخش از مجموعه خودشان را می‌دهد.