به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۲۰:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۰۹ ساعت ۰۰:۱۰
کد مطلب : ۳۶۱۱۳۵

درخواست اوکراین‌برای‌دریافت‌سامانه ضد‌موشکی

درخواست اوکراین‌برای‌دریافت‌سامانه ضد‌موشکی
 گروه بین الملل: رئیس جمهوری اوکراین در گفت‌وگوی تلفنی با صدراعظم آلمان خواستار دریافت تسلیحات بیشتر و تشدید تحریم‌های روسیه شد. همزمان ایالات متحده اعلام کرده تسلیحاتی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.
ولودیمیر زلنسکی در تازه‌ترین پیام ویدئویی روزانه خود خبر داد که در گفت‌وگوی تلفنی با اولاف شولتس تاکید کرده که اوکراین انتظار دارد برای تقویت بنیه دفاعی خود از آلمان سامانه دفاع ضد موشکی دریافت کند. رئیس جمهوری اوکراین در تماس با صدراعظم آلمان همچنین خواستار تشدید تحریم‌ها در هشتمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه شده است.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا از زمان آغازتجاوز نظامیان روسی به خاک اوکراین در ۲۴ فوریه امسال تا کنون هفت بسته تحریمی علیه روسیه را تصویب و به اجرا گذاشتند و در حال بررسی مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید هستند.زلنسکی به اشاره به تحولات اخیر، از جمله برنامه الحاق چهار منطقه اشغالی اوکراین به فدراسیون روسیه گفته اکنون موارد جدیدی برای افزودن به بسته هشتم تحریم‌های اتحادیه اروپا وجود دارد.
او می‌گوید در گفت‌وگو با صدراعظم آلمان درباره حمله خرابکارانه احتمالی به خط‌های لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به نورد استریم ۱ و ۲ هم صحبت شده است.
بر اساس حادثه‌ای که شامگاه سه‌شنبه برای این دو خط لوله در نزدیکی جزیره بورنهولم در دریای شرق رخ داد چهار مورد نشتی گازبروز کرده است. کشورهای غربی احتمال می‌دهند نشت گاز نتیجه خرابکاری عمدی باشد.دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین در مصاحبه با روزنامه‌های گروه رسانه‌ای فونکه، ضمن تاکید بر ضرورت تشدید تحریم‌های جدید علیه مسکو خواهان ضبط دارایی‌های بلوکه شده روسیه در بانک‌های اروپایی شد.
دنیس شمیهال می‌گوید این دارایی‌ها باید اساس بازسازی بلندمدت اوکراین باشد و برای این منظور نباید از مالیات پرداختی شهروندان آلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا استفاده شود.
شمیهال حدود سه هفته پیش در سفر به برلین و دیدار با فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان خواستار ارسال تسلیحات بیشتری از این کشور به اوکراین شد و ابراز امیدواری کرد آلمان در زمینه سامانه‌های پدافند هوایی نقش پیشتاز در مقابله با تهاجم روسیه را بر عهده بگیرد.او می‌گوید بازسازی اوکراین آغاز شده اما بودجه این کشور با توجه به پیامدهای تجاوز نظامی روسیه کافی نیست و ادامه کمک مالی شریکان غربی ضروری خواهد بود.
نخست‌وزیر اوکراین گفته تنها برای بازسازی زیرساخت‌های حیاتی اوکراین طی ماه‌های باقی‌مانده امسال و سال آینده حدود ۱۷ میلیارد دلار بودجه نیاز است.
زلنسکی در پیام ویدئویی روزانه خود از آلمان به خاطر "آمادگی برای ارسال سامانه دفاع ضدهوایی" و از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به خاطر میانجیگری در تبادل زندانیان تشکر کرد.رئیس جمهوری اوکراین همچنین از کمک‌های میلیاردی ایالات متحده قدردانی کرد. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به تازگی گفته تسلیحاتی به ارزش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به اوکراین ارسال می‌شود.این کمک از جمله شامل ۱۸ سامانه پرتابگر چند موشکی نوع هیمارس می‌شود که گفته می‌شود در جبهه‌های نبرد علیه اشغالگران روسی بسیار کارآمد بوده‌اند.
کمک تسلیحاتی ایالات متحده به اوکراین همچنین شامل مهمات پرتابگر هیمارس، ۱۵۰ خودروی زره‌پوش و سامانه‌های دفاع ضد پهپاد می‌شود. مطابق شواهد روسیه در حمله‌های اخیر به اوکراین از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی هم استفاده می‌کند.
 
برچسب ها: اوکراین