به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۰۰:۳۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۰۹ ساعت ۲۰:۳۲
کد مطلب : ۳۶۱۳۲۶

با فیلترینگ موضوع حل نمی‌شود

با فیلترینگ موضوع حل نمی‌شود
گروه سیاسی:در روزهای اخیر، محدودیت‌های ایجاد شده بر روی اینترنت و فیلتر کردن برخی پلتفرم‌ها مانند اینستاگرام، واتس اپ، لینکدین و ... این سوال را ایجاد کرده است آیا این پلتفرم‌ها قرار است برای همیشه فیلتر بمانند یا ...؟
سوالی که وزیر ارتباطات در پاسخ به آن گفت:« همانطور که قبلاً هم مراجع ذیصلاح گفتند، برخی پلتفرم‌های بعضاً آمریکایی بستری برای اغتشاشات شده بودند که محدودیت‌هایی بر آن‌ها اعمال شده است. تا وقتی این پلتفرم‌ها موجب آسیب به کشور شود، محدودیت آن‌ها ادامه پیدا می‌کند و در صورت صلاحدید مراجع ذیصلاح، مجددا محدودیت آن‌ها برداشته می‌شود و مرجع رسیدگی به این مطلب وزارت ارتباطات نیست.»
غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس درباره این موضوع گفت: این همان طرح صیانت است و زمانی که به این جملات اشاره می‌شود، یعنی طرح صیانت می‌خواهد اجرا شود و تا زمانی که پلتفرم‌های داخلی نتوانستند کار مردم را در حد اینستاگرام یا واتس اپ، راه اندازی کنند به نظرم فیلتر کردن این پلتفرم‌ها با هر بهانه‌ای به ضرر مردم و کسب و کار خواهد بود.
به گزارش قرن نو، بخش‌هایی از گفت و گوی نوری قزلجه را در ادامه می‌خوانید:
*با توجه به آن مصوبه ای که شورای عالی فضای مجازی با تشکیل آن شورای تنظیم گری فضای مجازی گذراند و اختیاراتی که به آن کمیته داده شد، در حقیقت می‌توان گفت طرح صیانت را
می‌توانند اجرا کنند و متاسفانه منعی برای آن وجود ندارد با این حال امیدوارم که این کار را نکنند.
*فیلترینگ روزهای اخیر متاثر از شرایط کشور بوده و طبیعی بود که یک سری محدودیت‌ها و کنترل‌هایی شکل بگیرد . کسی هم متعرض نبود. اما، حال که شرایط دارد به وضعیت عادی باز می‌گردد امیدوارم فیلترینگ و محدودیت‌ها برطرف شود، چه فیلترینگ پلتفرم‌هایی که بسیاری از مردم از طریق آن به کسب درآمد پرداختند و چه اختلالاتی که در اینترنت ایجاد شد، همه برطرف شود و مردم دسترسی آسان و پر سرعت به اینترنت داشته باشند.
*این همان طرح صیانت است و زمانی که به این جملات اشاره می‌شود، یعنی طرح صیانت می‌خواهد اجرا شود و تا زمانی که پلتفرم‌های داخلی نتوانستند کار مردم را در حد اینستاگرام یا واتس اپ، راه اندازی کنند به نظرم فیلتر کردن این پلتفرم‌ها با هر بهانه ای به ضرر مردم و کسب و کار خواهد بود.
*افرادی که از این طریق کسب و کار می‌کنند اقشار پایین دست جامعه هستند و معیشت آنان دچار مشکل می‌شود.
*از نظر امنیت قطعا امن بوده و تفاوتی نخواهد داشت ولی آیا این که پلتفرم‌های داخلی این ظرفیت را دارند یا خیر یا اصلا مردم از آن‌ها استقبال می‌کنند یا خیر، سوالاتی هست که به نظرم با این سرعت و عجله امکان پذیر نیست و باید پلتفرم‌هایی که در دسترس مردم بود، همچنان در دسترس باشند و از سوی دیگر پلتفرم‌های داخلی را نیز تقویت کنند.
*حال، موضوعاتی را که مطرح می‌کنند که این پلتفرم‌های خارجی در بروز اغتشاشات و ناهنجاری‌ها نقش داشند، آیا فیلتر کردن این پلتفرم‌ها تضمین می‌کنند دیگر این اتفاقات تکرار نشود که قابل تضمین نیست و از هر بستری در فضای مجازی می‌توان اعتراض کرد و با فیلتر کردن موضوع حل نمی‌شود. من اعتقاد دارم هیچ تضمینی نیست که اگر از پلتفرم داخلی هم استفاده شود هیچ اتفاق ناخوشایندی در آن نخواهد افتاد.
*نمی‌خواهم این پیش داوری را بکنم اما، امیدوارم همچین فشارهای روانی به جامعه نیاید، که موجب نارضایتی می‌شود.
برچسب ها: فیلترینگ