به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۰۰:۳۸
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : ۳۶۱۵۳۲

طالبان با چوب به جان دانشجویان شیعه افتاد!

طالبان با چوب به جان دانشجویان شیعه افتاد!
گروه فیلم:تظاهرات دانشجویان دختر دانشگاه هرات در اعتراض به نسل کشی شیعیان هزاره توسط جنگجویان طالبان سرکوب شد. نیرو‌های طالبان تظاهرات دختران شیعه افغان برای محکوم کردن حمله تروریستی به دانش‌آموزان را با تیراندازی سرکوب کردند.
 
حدود ۱۰۰ دانشجوی دختر، که اکثراً از اقلیت هزاره بودند، روز یکشنبه در شهر هرات تظاهرات کردند تا حمله انتحاری روز جمعه که منجر به کشته شدن دستکم ۳۵ نفر از در کابل شد را محکوم کنند.این انفجار در حالی رخ داد که صد‌ها دانش آموز برای شرکت در امتحان در مرکز آموزشی واقع در محله دشت برچی، که سکونتگاه اقلیت هزاره شیعه در پایتخت افغانستان است، جمع شده بودند. علاوه بر ۳۵ کشته این انفجار منجر به زخمی شدن ۸۲ نفر نیز شده است.
 
خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که تظاهرکنندگان روز یکشنبه در حالی که از دانشگاه هرات به سمت مقر این ولایت راهپیمایی می‌کردند، شعار می‌دادند: آموزش حق ماست! نسل کشی جنایت است!اما این دختران که به سمت مرکز ولایت می‌رفتند، قبل از رسیدن به هدف، توسط طالبان به شدت مسلح متوقف شدند. طالبان همچنین از خبرنگاران خواست که این تظاهرات را پوشش ندهند.
 
وحیده ساغری، یکی از معترضان به خبرگزاری فرانسه گفت: ما اسلحه نداریم، در حالی که راه می‌رفتیم شعار می‌دادیم. او افزود:، اما آن‌ها ما را با چوب کتک زدند، حتی به هوا تیراندازی کردند تا ما را متفرق کنند.بر اساس ویدئو‌هایی که خبرگزاری فرانسه به دست آورده است، همزمان چند دانشجوی دختر که در راهپیمایی شرکت نکردند، در محوطه دانشگاه تظاهرات کردند. زلیخا احمدی گفت: ما نتوانستیم بیرون برویم، زیرا نیرو‌های امنیتی طالبان دروازه اصلی دانشگاه را بستند. وی افزود: ما فریاد زدیم و خواستیم درب را باز کنیم، اما آن‌ها (طالبان) با تیراندازی هوایی ما را از هم جدا کردند.
 
تحصیل دختران یک موضوع بسیار حساس در افغانستان است، جایی که طالبان تحصیل دوره متوسطه برای دختران را ممنوع کرده است. از سوی دیگر، دانشجویان دختر در دانشگاه پذیرفته می‌شوند، اما به دلیل عدم امکان تحصیل در مقطع متوسطه، تعداد آن‌ها با گذشت سال‌ها کاهش می‌یابد.
...
مرجع : فرارو
برچسب ها: طالبان

۱۴۰۱/۰۷/۱۱ ۱۱:۳۵
چقدر به هم شبیه هستیم (398644)
۱۴۰۱/۰۷/۱۲ ۰۳:۴۹
اره خیلی شباهت داریم.احتمالاازاینم پرسیدن اسم چهارتااقتصاددان نام ببر؟به خاطراون سگ شده باچوب افتاده به جون دانشجوها (398757)
۱۴۰۱/۰۷/۱۱ ۱۱:۴۴
وحوش طالبان هم از لباس شخصی های حمله کننده به دانشگاه شریف الگو برداری میکنن (398645)
سیدعلی
United Arab Emirates
۱۴۰۱/۰۷/۱۱ ۱۳:۲۱
طالبان یک دوره آموزشی در گشت ارشاد باید ببینه (398662)
۱۴۰۱/۰۷/۱۱ ۲۱:۴۴
شبیه به همین رو تو دانشگاه شریف داشتیم . خدا دانشجویان رو حفظ کنه هر جای دنیا هستن (398730)
۱۴۰۱/۰۷/۱۲ ۰۲:۱۸
کیک ساندیس خورهای امارت اسلامی (398754)
ژینا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۷/۱۲ ۰۹:۲۷
دمشان گرم
با این اوصاف ، طالبان انسانهای شریف و متمدنی شدند
و با شات گان و تفنگ و اسلحه و باتوم و گاز اشگ آور چاقو قمه و پنجه بوکس و خودرو و .... به جان دختران مردم نیفتادن تا هم تجاوز کنند و هم بکشند و بعد بگویند دیابت بی مزه داشته که از گوشش خون اومده
طالبان هم آدم شد و از بربریت بیرون آمد
ولی این جیره خواران و دیوث های حکومتی همچنان با مردم ایران مثل تفاله و زباله برخورد می‌کنند
در کشور ایران سطل زباله جزو سرمایه های ملی و بیت المال است ولی جوانان و نخبگان از زباله است! (398781)
۱۴۰۱/۰۷/۱۲ ۱۷:۳۱
چقدر اینا شبیه طالبانند (398874)
عادل
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۷/۱۴ ۱۴:۱۴
مرگ بر مردهای بی غیرت (399198)