به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۷:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۲۶ ساعت ۱۷:۳۶
کد مطلب : ۳۶۴۳۵۴

وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۱۸ استان

وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۱۸ استان
گروه جامعه: سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت سامانه بارشی و رگبار باران در ۱۲ استان و وزش باد موقت و خیزش گرد و خاک در ۱۸ استان هشدار داد.به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از تداوم فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما از سه‌شنبه تا چهارشنبه (۲۶ تا ۲۷ مهرماه) خبر داد.
 
این مخاطره جوی روز سه‌شنبه درگیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، زنجان و سمنان و چهارشنبه در شرق اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال و شرق خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان و شمال شرق تهران پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره اختلال در سفرهای بین شهری به سبب لغزندگی جاده به‌ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی مورد انتظار است.سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از این مخاطره پرهیز از سفرهای برون شهری غیر ضروری، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارات باغی و زراعی را توصیه می‌کند.

این سازمان در ادامه این هشدار از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و احتمال نفوذ گرد و غبار از سه‌شنبه تا پنجشنبه ( ۲۶ تا ۲۸ مهرماه) خبرداد.این شرایط جوی روز سه‌شنبه دراستان‌های البرز، تهران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، سیستان و بلوچستان، شمال شرق اصفهان، شرق و جنوب کرمان، نیمه شرقی هرمزگان، شمال مرکزی، شمال قم و یزد، چهارشنبه در خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، یزد، شرق و جنوب کرمان، نیمه شرقی هرمزگان و شمال شرق اصفهان و پنجشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل و زنجان پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این خاطره احتمال اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و شکستن درختان کهنسال، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز مورد انتظار است.به توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز به‌ویژه گروه‌های حساس، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها در دستور کار قرارگیرد.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
برچسب ها: وزش باد هواشناسی