به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ - ۰۱:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : ۳۶۵۷۹۶

کودکان کم خواب بیشتر میان وعده های ناسالم می خورند

کودکان کم خواب بیشتر میان وعده های ناسالم می خورند
گروه علمی:محققان دریافتند کودکانی که کم خواب هستند معمولا روز بعد تمایل به دریافت کالری بیشتری دارند و برخی از این کالری‌های اضافی ناشی از مصرف تنقلات یا خوراکی‌های کم‌سالم و مملو از قند است. به گفته «جیل هازارد»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه اوتاگو نیوزیلند، «زمانی که کودکان کم می‌خوابند، به طور کلی روزانه ۷۴ کالری اضافی دریافت می‌کنند که عمدتاً ناشی از مصرف غذاهای غیر اصلی مانند چیپس و شکلات است که به طور بالقوه خطر چاقی را افزایش می‌دهد.»
 
وی در ادامه افزود: «چنین تفاوتی می‌تواند به راحتی توضیح دهد که چرا کم خوابی خطر چاقی را در کودکان افزایش می‌دهد.»برای این مطالعه، محققان داده‌های کارآزمایی DREAM (مخفف نظارت بر استراحت روزانه، تغذیه و فعالیت) را تجزیه و تحلیل کردند. این مطالعه شامل ۱۰۵ کودک بین ۸ تا ۱۲ سال با طیف وسیعی از اندازه‌های بدنی بود. حدود ۶۱ درصد با وزن طبیعی در نظر گرفته شدند. بقیه اضافه وزن داشته یا چاق بودند.

شرکت کنندگان به مدت یک هفته یک ساعت زودتر به رختخواب رفتند، یک هفته خواب معمولی داشتند و سپس یک هفته یک ساعت دیرتر به رختخواب رفتند.همه دارای دستگاه بسته شده به مچ شأن برای ردیابی رفتارشان در شبانه روز، از جمله هر دقیقه سپری شده در خواب، زمان کم تحرکی، فعالیت بدنی سبک و فعالیت بدنی متوسط تا شدید، بودند.

هفته‌ای دو بار از بچه‌ها سوال می‌شد که در ۲۴ ساعت گذشته چه غذا و نوشیدنی مصرف کرده‌اند.این مطالعه نشان داد که ۸۲ کودک، ۴۸ دقیقه خواب شبانه شأن را از دست دادند، اما به طور متوسط هشت دقیقه کمتر از حد میانگین، از خواب بیدار شدند. زمان اضافی بیداری شامل ۳۱ دقیقه کم تحرکی؛ ۲۱ دقیقه فعالیت سبک و چهار دقیقه فعالیت شدید بود.

به طور کلی، بچه‌های خسته و کم خواب، به طور متوسط ۷۴ کالری اضافی در روز و ۹۶ کالری بیشتر در وعده‌های غذایی می‌خوردند.محققان معتقدند مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا خواب مداخله خوبی برای بهبود رژیم غذایی و وزن در طول زمان است، مورد نیاز است.
برچسب ها: کودکان تغذیه خواب