به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ - ۱۱:۲۵
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۰۵ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب : ۳۶۵۹۳۴
توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد

رد درخواست روسیه برای عدم تحقیق درباره پهپادهای ایرانی

رد درخواست روسیه برای عدم تحقیق درباره پهپادهای ایرانی
گروه بین‌الملل: شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست روسیه تشکیل جلسه داد. مسکو با این تقاضا بر آن بود از تحقیقات آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان در باره گزارش کشورهای غربی از استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حملات خود به اوکراین جلوگیری کند. روسیه استدلال کرده که گوترش با این تحقیقات منشور سازمان ملل متحد را نقض خواهد کرد.
امیرسعید ایروانی، سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز در موضعی مشابه در باره درخواست از دبیرخانه شورای امنیت برای انجام تحقیقات درباره حملات پهپادی در اوکراین اظهار دادشت که این درخواست، "اقدامی غیرقانونی و نقض آشکار بند‌های منشور سازمان ملل است". پیش از آن، سفیران بریتانیا، آلمان و فرانسه در سازمان ملل در نامه‌ای مشترک از درخواست اوکراین برای انجام تحقیق در این باره پشتیبانی و اعلام کرده بودند، فروش پهپادهای ایرانی به روسیه ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این سازمان است. واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل با رد اتهامات کشورهای غربی در مورد همکاری تهران و مسکو در جنگ اوکراین مدعی شد، دبیر کل سازمان ملل "صلاحیتی برای تحقیق درباره استفاده از پهپاد‌های به کار گرفته شده در جنگ اوکراین را ندارد".
روسیه در این رابطه از وکیل ارشد سازمان ملل خواسته بود در جلسه روز چهارشنبه اعلام کند که آیا تحقیقات سازمان ملل در این باره نقض ماده ۱۰۰ منشور سازمان ملل متحد و مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به شمار می‌رود یا نه. میگل د سرپا سوآرس، وکیل ارشد در سازمان ملل اما درخواست روسیه برای عدم تحقیق درباره استفاده این کشور از پهپادهای ایرانی در جنگ در اوکراین را رد کرد. او در این ارتباط تأکید کرد که "در صورت نبود رهنمود بیشتر از سوی شورای امنیت، دبیرکل به تهیه گزارش‌ها [در مورد نحوه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱] به روشی که تا به امروز تهیه شده، ادامه خواهد داد".
آنتونیو گوترش سالانه در دو نوبت، غالبا در اواسط و پایان سال در مورد نحوه اجرای این قطعنامه گزارش می‌دهد. رابرت وود، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ضمن رد ادعای روسیه گفت، مسکو می‌کوشد اذهان را از "اشتباه فاحش خود در اوکراین" منحرف کند. او خاطرنشان ساخت که دبیرکل سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ نیز بر اساس همین قطعنامه درباره گزارش‌های منتشرشده در مورد استفاده شبه‌نظامیان حوثی یمن از موشک‌های ایرانی در حملات به عربستان سعودی تحقیق کرده بود. نیکلا دو ریویئر، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز روسیه را متهم کرد که منشور سازمان ملل را "پیوسته نقض کرده و اصول آن را با حمله به کشور همسایه خود و ادعای الحاق سرزمین‌هایی به خاک خود زیر پا له می‌کند". به گفته مقام‌های اوکراینی، روسیه در روزهای اخیر با پهپادهای ایرانی به زیرساخت‌های اوکراین حمله کرده و ده‌ها تن از غیرنظامیان را از جمله در استان‌های غرب اوکراین کشته است.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه (۲۴ اکتبر/دوم آبان) هشدار داد ولادیمیر پوتین احتمالا در ازای ارسال پهپاد توسط ایران، به جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه هسته‌ای این کشور کمک خواهد کرد. زلنسکی با تأکید بر نقش اسرائیل در جلوگیری از اتحاد رو به رشد مسکو و تهران گفت اگر اسرائیل در این جنگ موضع بی‌طرفی را اتخاذ نمی‌کرد، فروش پهپادهای انتحاری ایران به روسیه و اعزام مربیان نظامی برای آموزش نیروهای روسی توسط جمهوری اسلامی امکان‌پذیر نمی‌بود. اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل که راهی ایالات متحده شده، دیروز چهارشنبه (۴ آبان) با جو بایدن همتای آمریکای خود دیدار و گفت‌وگو کرد. پیشتر اعلام شده بود که هرتزوگ اطلاعاتی در مورد پهپادهای ایرانی  به‌‌کار گرفته‌شده توسط روسیه علیه غیرنظامیان اوکراینی را در اختیار دولت آمریکا می‌گذارد.
به گفته دفتر هرتزوگ، مؤسسه دفاعی اسرائیل از طریق تجزیه و تحلیل‌هایی که انجام داده، مشخص کرده است که قطعاتی از پهپادهای ایرانی در اوکراین وجود دارد که مشابه آنهایی است که در ایران توسعه می‌یابند. بنا بر بیانیه‌ای که دفتر هرتزوگ منتشر کرده بود، "علیرغم تکذیب‌های ایران و تلاش‌ها برای پنهان کردن نشانه‌های ایرانی این پهپادها با اضافه کردن علامات و نشانه‌های روسی، تصاویر موجود نشان می‌دهند که تثبیت‌کننده‌های پهپاد از نظر ساختار و شماره‌گذاری یکسان هستند". رئیس جمهوری اسرائیل در دیدار خود با بایدن بار دیگر مدعی شد: "جمهوری اسلامی سلاح‌هایی مرگبار [به روسیه] می‌فرستند که با آن‌ها انسان‌های بی‌گناه در اوکراین به قتل می‌رسند". ولودیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهور اوکراین روز دوشنبه (دوم آبان) گفته بود که روسیه حدود دو هزار پهپاد انتحاری شاهد ساخت ایران سفارش داده است.