به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۷:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۰۸ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب : ۳۶۶۴۲۵

قیمت آیفون 14 سقوط کرد

قیمت آیفون 14 سقوط کرد
گروه اقتصادی: آیفون ۱۴ یک ماه بعد از ورود غیررسمی به ایران هنوز جزو کالا‌های قاچاق محسوب می‌شود. سامانه همتا که زیرنظر وزارت صمت فعالیت می‌کند با اعلام این خبر گفته فعلا امکان رجیستری آیفون ۱۴ وجود ندارد و به همین دلیل واحد‌های صنفی باید از خریدوفروش آن خودداری کنند. تداوم سریال رجیستری آیفون ۱۴ بعد از یک ماه تاثیر خودش را گذاشته و نسبت به هفته‌های قبل شاهد کاهش چشمگیر ارزش این محصول هستیم. یک ماه پیش آیفون ۱۴ پرو مکس نسخه ۲۶۵گیگابایت بیشتر از ۶۰میلیون تومان ارزش داشت، اما الان برخی فروشند‌ه‌ها با ۴۵ میلیون تومان حاضر به رد کردن آن هستند.

کلیه گوشی‌های آیفون ۱۴ بازار قاچاق هستند!
آیفون ۱۴ با اعلام سامانه همتا الان کالای قاچاق محسوب می‌شود. بعد از انتشار اخبار ضدونقیض درباره ماجرای رجیستری آیفون ۱۴، روز شنبه هفتم آبان سامانه همتا آب پاکی را روی دستان فروشنده‌ها و خریداران این مدل ریخت و اعلام کرد با توجه این‌که هنوز واردات آیفون ۱۴ به ایران قانونی نیست، کلیه گوشی‌های این سری در بازار یعنی آیفون ۱۴ ، آیفون ۱۴ پرو، آیفون ۱۴ پرو مکس و آیفون ۱۴ پلاس جزو کالا‌های قاچاق محسوب می‌شوند.
به همین دلیل سامانه همتا به کلیه واحد‌های صنفی هشدار داد و توصیه کرد تا زمان تعیین تکلیف وضعیت واردات قانونی آیفون ۱۴ از خریدوفروش آن خودداری کنند. در ادامه اطلاعیه سامانه همتا نوشته شده: متاسفانه واحد‌های صنفی متخلف با وعده‌‌و‌وعید، این گوشی‌ها را به مردم می‌فروشند که اتحادیه‌های مربوطه و نهاد‌های نظارتی باید با آن‌ها برخورد کنند. بدنیست بدانید آیفون ۱۴ هنوز به شکل رسمی وارد ایران نشده به‌همین دلیل هنوز شناسه گمرکی ندارد. تجار امکان ثبت سفارش و ترخیص آیفون ۱۴ را ندارند و مدل‌هایی که از طریق مسافران وارد می‌شوند، فعلا امکان رجیستری ندارند.


ضمانت و وعده‌های فروشنده‌های آیفون ۱۴
آیفون ۱۴ با وجود هشدار سامانه همتا در پلتفرم‌های سرشناس اینترنتی موجود است. درحالی‌که از نظر وزارت صمت هنوز قابلیت رجیستری آیفون ۱۴ وجود ندارد، اما در سایت دیوار و یکی‌دو پلتفرم دیگر تا چشم کار می‌کند، شاهد آگهی‌های مربوط به فروش آیفون ۱۴ هستیم.

نکته جالب درباره برخی از این آگهی‌ها، ضمانت فروشنده درباره داستان رجیستری است. یکی از فرشنده‌ها در تهران آیفون ۱۴ پرو مکس نسخه ۲۵۶گیگابایت را با قیمت ۴۸میلیون تومان آگهی کرده و در ازای شش میلیون و ۵۰۰هزار تومان، رجیستر شدن آن را ضمانت کرده است.فروشنده دیگری با اعلام قیمت ۵۶میلیونی بابت فروش آیفون ۱۴، گفته بدون هیچ هزینه دیگری رجیستر شدن این مدل را تضمین می‌کند. از این بدتر فروشنده‌هایی هستند که در آگهی هیچ اشاره‌ای به رجیستر نشدن گوشی‌ها نکرده‌اند. مثلا فروشنده آیفون ۱۴ پرو مکس در کرج بدون قید رجیستر نبودن گوشی، رقم ۵۸میلیون تومان را در کادر مربوط به قیمت در آگهی قرار داده است.

ریزش قیمت آیفون ۱۴
قیمت آیفون ۱۴ در ایران ظرف یک ماه گذشته ریزش قابل توجهی داشته است. درحالی که نخستین مدل‌های آیفون ۱۴پرو مکس نسخه ۲۵۶گیگابایت اواخر شهریور در ایران نزدیک ۶۳میلیون تومان آگهی می‌شدند الان با ادامه ماجرا‌های مربوط به رجیستری، ارزش این مدل در برخی از آگهی‌ها تا ۴۵میلیون تومان پایین آمده است.یکی از فروشنده‌ها که آخرین به‌روز‌رسانی قیمت خود را صبح شنبه هفتم آبان انجام داده، قیمت آیفون ۱۴ پرو مکس نسخه ۲۵۶گیگابایت را ۴۶میلیون و ۱۷۰هزار تومان نوشته و با قاطعیت درباره تضمین رجیستری آن اطمینان داده است.

آیفون ۱۴پرو با فضای ذخیره‌سازی ۲۵۶گیگابایت یک ماه پیش در ایران کمی بیش از ۶۰میلیون تومان ارزش داشت، اما الان در آگهی‌ها رقم ۴۰میلیون تومانی هم برای آن دیده می‌شود.قیمت آیفون ۱۴پلاس نسخه ۱۲۸گیگابایت از ۴۷میلیون و ۷۰۰هزار تومان تا ۳۴میلیون تومان ریخته و فروشنده‌های آیفون ۱۴نسخه پایه (۱۲۸گیگابایت) به جای ارقام ۴۰ تا ۴۳میلیون، الان این مدل را بین ۲۹ تا ۳۸میلیون آگهی می‌کنند.
مرجع : فرارو
برچسب ها: آیفون 14