به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۷:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۰۸ ساعت ۱۱:۵۳
کد مطلب : ۳۶۶۴۳۶

چگونه علائم سرطان سینه را در خانه بررسی کنیم؟

چگونه علائم سرطان سینه را در خانه بررسی کنیم؟
گروه سلامت:ایده خوبی است که هر گونه تغییر را به یک متخصص اطلاع دهید، اما باید بدانید که بسیاری از توده‌های پستان سرطانی نیستند. در اینجا برخی از شاخص‌ها برای این که چه زمانی نیاز به غربالگری دارید، آورده شده است.توده پستانی تنها علامت سرطان پستان نیست و توده سرطانی اغلب با ناهنجاری‌های دیگری در پستان مانند تغییر رنگ، فرورفتگی، خطوط، جمع شدن یا ترشحات خود به خود از نوک پستان همراه است.
گاهی اوقات ممکن است برای افراد دشوار باشد که به تنهایی تشخیص دهند که بافت نرمال و توده‌دار پستان و داشتن توده‌ای در پستان که می‌تواند به معنای بروز موردی از جمله سرطان باشد، چیست و چه تفاوتی دارند.

چگونه تشخیص دهیم توده پستان غیرطبیعی است؟
یک توده سرطانی با سه ویژگی متمایز می‌شود: پایدار، ثابت و مشخص.پستان یک عضو بافت نرم است. مانند مایع نیست، اما بافت کمی خاصیت ارتجاعی و تحرک دارد. اگر زنی توده‌ای داشته باشد که تحرک صفر داشته باشد، و به نظر می‌رسد که به بافت زیر چسبیده است، موردی است که واقعاً بسیار نگران‌کننده است. اما همچنین می‌توانید یک توده داشته باشید که هنوز کمی تحرک داشته باشد.یک برآمدگی تعریف شده آن دسته است که دارای آغاز و پایان باشد. شکل مشخصی دارد و فقط با بافت پستان ترکیب نمی‌شود، اگرچه شکل و اندازه آن می‌تواند متفاوت باشد. علاوه بر این ویژگی‌ها، توده‌ها معمولاً بدون درد هستند. اگر اندازه آنها رشد کند، این نیز نشانه نگرانی است.

بهترین روش برای خودآزمایی سینه
به خصوص برای زنان قبل از یائسگی، تغییرات هورمونی در پستان‌ها می‌تواند در طول چرخه قاعدگی رخ دهد. اگر پستان‌های خود را در وسط سیکل چک کنند، ممکن است متوجه توده‌هایی شوند که نگرانکننده نیستند. تودههای پستان را در حمام بررسی کنید، جایی که افراد میتوانند از صابون برای هدایت دستهای خود در اطراف پستان‌ها استفاده کنند و مهم است که به یاد داشته باشید همه تغییرات نشاندهنده سرطان نیستند.افرادی که متوجه تغییرات نگران‌کننده پستان می‌شوند، نباید در جستجوی مراقبت‌های پزشکی تردید کنند. اما برای کسانی که مطمئن نیستند، می‌توانند حدود یک هفته منتظر بمانند تا ببینند آیا توده سه ویژگی اصلی را حفظ می‌کند: پایدار، ثابت و مشخص. افرادی که در اواسط چرخه قاعدگی خود هستند ممکن است چند روز بیشتر صبر کنند.

چه زمانی باید بررسی ناهنجاری‌های سینه را شروع کرد
افراد می توانند در سنین جوانی خودآزمایی پستان را شروع کنند، اما نوجوانان معمولاً نیازی به بررسی پستان‌های خود ندارند.افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند ممکن است بخواهند زودتر به پزشک مراجعه کنند، حتی اگر متوجه یک ناهنجاری نشده باشند. سنی که باید شروع به توجه به خطر ابتلا به سرطان پستان کنند به روندهای درون آن خانواده بستگی دارد.برای افراد ۲۰ ساله، سرطان پستان نادر است اما غیرممکن نیست. به همین دلیل، خودآزمایی می‌تواند برای حفظ سلامت مفید باشد.
برچسب ها: سرطان سینه