به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۹:۴۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۱۴ ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب : ۳۶۷۴۷۷

کشف یک ابر گازی خارق‌العاده در فضا

کشف یک ابر گازی خارق‌العاده در فضا
گروه علمی: درصورت فلکی پگاسوس ۵ کهکشان نزدیک به هم هستند که به نام «۵ کهکشان استفان» شناخته می‌شوند.به گزارش همشهری آنلاین، این کهکشان‌ها در یک تحقیق به‌زودی رازهای تکامل کهکشانی را برای دانشمندان رمزگشایی می‌کنند. مانند همه کهکشان‌ها، این توده‌ها به‌عنوان توده‌هایی از گاز اتمی شروع شدند که در کنار هم جمع شدند و در نهایت روی هم جمع شدند و ستاره‌هایی را تشکیل دادند.
 
هر کهکشان از میلیون‌ها خوشه ستاره‌ای ساخته شده است. اکنون، یک تیم بین‌المللی از محققان با استفاده از تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰متری در چین دریافتند که ۵کهکشان استفان در یک ابر گاز اتمی به عرض ۲میلیون سال نوری یا تقریبا ۲۰برابر بزرگ‌تر از ابر گاز اتمی پوشانده شده است.زو کونگ، ستاره‌شناس رصدخانه ملی نجوم آکادمی علوم چین گفت: این بزرگ‌ترین ساختار گاز اتمی است که تاکنون در اطراف یک گروه کهکشانی پیدا شده است.

به‌گفته محققان، کشف استفان یک راز است و اخترشناسان را ملزم به بازنگری در نحوه رفتار گاز در اطراف گروه‌های کهکشانی می‌کند. از آنجایی که هیدروژن اتمی آزادتر از سایر اجزای یک ابر گاز اتمی برای شناورشدن در میان کهکشان‌هاست، هنگامی که اجرام یک کهکشان با یکدیگر برهم‌کنش دارند، به‌راحتی پراکنده می‌شوند.
برچسب ها: نجوم سیاره فضا