کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

معجزه ایلان ماسک در خودروسازی تسلا

دیجیاتو , 25 آبان 1401 ساعت 11:54


گروه اقتصادی: وضعیت تسلا آنقدر خوب است که از فروش هر خودرو، هشت برابر بیشتر از خودروساز کهنه‌کار و با سابقه‌ای مثل تویوتا سود کسب می‌کند!تسلا تولید خودروهای برقی را با ضرر و زیان زیادی شروع کرد. اما حالا این شرکت اوضاع خوبی دارد و به همه ثابت می‌کند که با تولید خودروی برقی هم می‌توان سود قابل توجهی به جیب زد! حالا وضعیت تسلا آنقدر خوب است که از فروش هر خودرو، هشت برابر بیشتر از خودروساز کهنه‌کار و با سابقه‌ای مثل تویوتا سود کسب می‌کند!

یکی از دلایلی که خودروسازان سنتی را در عرضه خودروهای برقی به تأخیر انداخت، ضررهای مکرر و نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان بود. طبیعتاً کمپانی بزرگی همانند تویوتا تجربه زیادی در زمینه ساخت خودروهای پرفروش و سودآور دارد. علی‌رغم این موضوع، برند محبوب ژاپنی در عرصه خودروهای الکتریکی کمی از رقبا عقب‌تر است و کماکان بر تولید طیف گسترده‌ای از مدل‌های درون‌سوز و هیبریدی پافشاری می‌کند.

تسلا و کسب سود بیشتر تنها با ۴ مدل
در مقابل تسلا اکنون فقط 4 مدل تمام الکتریکی مدل S، مدل X، مدل 3 و مدل Y را روی خطوط تولید خود دارد. آخرین محصول این شرکت کراس‌اوور کوچک مدل Y است که از مارس 2020 در خیابان‌ها تردد می‌کند. از آن تاریخ تاکنون این شرکت هیچ مدل جدیدی معرفی نکرده و با توجه به شواهد و قرائن بعید به نظر می‌رسد پیکاپ سایبرتراک تا پایان سال آینده وارد بازار شود.

با احتساب این‌ها، کسب هشت برابر سود بیشتر از تویوتا توسط تسلا، در نوع خود بسیار جالب و قابل تأمل است. این شرکت که در روزگاری نه چندان دور اوضاع مالی وخیمی داشت، دو سال است که به‌طور مداوم هر فصل را با سودآوری پشت سر می‌گذارد. بر‌اساس گزارش وب‌سایت Electrek میزان گردش مالی تسلا در سه‌ماهه سوم امسال به بیش از 3 میلیارد دلار می‌رسد!اگر بخواهیم بیشتر وارد جزئیات شویم، باید بگوییم تسلا در سه‌ماهه سوم 2022 میزان سود خالص خود را 3.29 میلیارد دلار اعلام کرده است. حال آنکه این رقم برای تویوتا در مدت مشابه برابر با 3.15 میلیارد دلار است. از آنجایی که تویوتا در این مدت 8 برابر خودروی بیشتری به فروش رسانده، کارشناسان نتیجه می‌گیرند میزان سود تسلا از فروش هر خودرو به همین مقدار بیشتر از کمپانی ژاپنی است.گفتنی است تویوتا مالکیت تقریباً 3 درصد از سهام تسلا را در اختیار دارد. نکته جالب اینکه تویوتا این میزان سهم را با پرداخت 50 میلیون دلار در سال 2010 خریداری کرده بود. حالا تسلا این مبلغ را در عرض دو روز کسب می‌کند!


کد مطلب: 369744

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/369744/معجزه-ایلان-ماسک-خودروسازی-تسلا

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir