به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۷ - ۱۲:۳۵
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ ساعت ۱۷:۱۹
کد مطلب : ۳۶۹۸۵۳

سدهای کشور فقط ۳۶ درصد آب دارند

سدهای کشور فقط ۳۶ درصد آب دارند
گروه اقتصادی:آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور تا ۲۴ آبان‌ماه نشانگر پرشدگی تنها ۳۶ درصد مخازن سدهای کشور است.به گزارش ایسنا، براساس این آمار، میزان ورودی مخازن کل کشور از ابتدای سال آبی تاکنون معادل ۱.۹۳ میلیارد مترمکعب بوده که در قیاس با سال گذشته که عددی معادل ۱.۸۵ میلیارد مترمکعب بوده چهار درصد رشد داشته است. همچنین میزان کل خروجی سدهای کشور نیز نسبت به سال قبل با پنج درصد کاهش مواجه بوده است.حجم آب موجود مخازن اکنون ۱۷.۸۲ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این عدد نسبت به سال قبل که عددی معادل ۱۷.۷۲ میلیارد مترمکعب بوده یک درصد افزایش یافته است.

وضعیت مخازن اکثر سدهای مهم شرب و کشاورزی نسبت به سال گذشته منفی است به طوری که در سد شهید رجایی استان مازندران و سد ایلام، سد اکباتان همدان و چاه نیمه‌ها با بیش از ۵۰ درصد کاهش مخازن سد مواجه هستیم.تنها در سد دز خوزستان، درودزن، ملاصدرا، استان اصفهان با افزایش به ترتیب ۴۳ و ۲۸ درصدی مخازن سدها مواجه هستیم و در سد استقلال، شمیل و نیان  استان هرمزگان به ترتیب ۱۴۱ و ۱۹۳ درصد میزان مخازن سدها رشد داشته است.

همچنین ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ۲۱.۴ میلیمتر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۳.۷ میلیمتر) ۱۰ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۱.۹ میلیمتر) ۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 
برچسب ها: سد های کشور