کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

نقشه جدید تندرو‌ها برای فضای مجازی!

مخالفت پرهزینه قالیباف با فیلترینگ

اقتصاد نیوز , 28 آبان 1401 ساعت 10:32


گروه اقتصادی: حدود دو ماه از فیلتر شدن اینستاگرام و واتس آپ می‌گذرد، در طی این دو ماه نه تنها خبر رسمی درباره زمان رفع فیلتر منتشر نشده بلکه جدال بین موافقان و مخالفان نیز هر روز شدت بیشتری می‌گیرد. جدالی که البته پیش از اعتراضات به دنبال مطرح شدن طرح صیانت از فضای مجازی کلید خورده بود و در ایام اعتراضات با اجرایی شدن فیلترینگ شدت گرفت.

به گزارش اقتصاد نیوز، مخالفان فیلترینگ براین اعتقادند که کاهش سرعت اینترنت، فعال‌شدن safe search، و تصویب بخش‌هایی از طرح صیانت در شورای عالی فضازی مجازی خود نشانه‌هایی از اجرا شدن این طرح است و اعتراضات اخیر و فیلترینگ صورت گرفته فضا را برای این دسته از موافقان فیلتر فراهم کرده که فشار برای فیلترینگ دائمی را بیشتر کنند.

در میانه این اختلافات، قالیباف که در روز‌های مطرح شدن طرح صیانت از فضای مجازی تلاش می‌کرد مخالفتش با این طرح را علنی نکند و بیشتر اطرافیانش اعلام موضع می‌کردند، حال این روز‌ها که اعتراضات به زیان‌های اقتصادی فیلتر اینستاگرام در جریان اعتراضات بالا گرفته است، علنا وارد میدان شده و در کنار یارانش در صف مخالفان فیلترینگ ایستاده است.رئیس مجلس و یارانش چه از تریبون مجلس چه با استفاده از همان شبکه‌های مجازی فیلتر شده همچون توئیتر و اینستاگرام مخالفت خود را با فیلترینگ دائم نشان می‌دهند.

مانند، آن روزی که عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات برای پاسخ گویی به سؤال نمایندگان به ساختمان هرمی شکل بهارستان رفته بود و هنگامی که از حضور مردم در پلتفرم‌های داخلی حرف زد، با انتقاد ضمنی قالیباف مواجه شد که گفت: «انتقال از یک پلتفرم خارجی به داخلی به‌صورت دستوری امکان‌پذیر نیست. این اقدام باید به‌صورت یک کوچ توأم با تسهیل‌گری صورت بگیرد؛ به‌نوعی که انگیزه لازم برای این انتقال فراهم شود.»

محمدسعید احدیان، دستیار سیاسی رئیس مجلس هم پیش از این، در توئیتی با انتقاد از فیلترینگ فضای مجازی نوشت: «ممنوعیت فعالیت اکانت‌های شخصی مسئولین با شمول گسترده در پلتفرم‌های خارجی یعنی حذف بخش اصلی اکانت‌های مؤثر جبهه انقلاب در جنگ‌شناختی. آقایان! تنهاگذاشتن این مردم بی‌دفاع با سعودی اینترنشنال و بی‌بی‌سی، مثل تنهاگذاشتن مردم با داعش در جنگ نظامی است.»

ماجرای طرح جرم انگاری فضای مجازی چیست؟
موافقان فیلترینگ گویی خواب‌های جدیدی را نیز برای فضای مجازی دیده‌اند. به‌گونه‌ای که در چند روز گذشته، روزنامه شرق به نقل از یک منبع آگاه خبر از طرح جدید پارلمان‌نشین‌ها برای اینترنت داد. این منبع آگاه گفته بود: «هر آنچه که برای محدودسازی اینترنت مدّنظر تندرو‌های مجلس بوده، عملاً رخ داده و اکنون تندرو‌ها به‌دنبال جرم‌انگاری فعالیت در فضای مجازی هستند.»بر همین اساس، جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت، درباره این طرح به اقتصادنیوز گفت:: «متاسفانه از جزئیات این طرح خبر ندارم و اطلاعی ندارم که حول چه محوری پیگری می‌شود و سعی می‌کنم اطلاعاتی را به دست بیاورم.»

او با اشاره به حرف‌های وزیر ارتباطات درباره جرم انگاری از فیلترشکن در مقایسه با طرح تندرو‌ها درباره جرم انگاری فعالیت در فضای مجازی، اظهار کرد: «قطعا این طرح برای فیلترشکن‌ها نیست. جرم انگاری، یعنی امروز یک فرد معروفی در کشور یک مطلبی را به دروغ در فضای مجازی منتشر می‌کند و هیچ سند و مدرکی هم برای ادعای خود ارائه نمی‌کند، مردم را نسبت به همدیگر بدبین کرده و باعث افزایش خشم و نفرت شده و این خشم خودش را در کف خیابان نشان می‌دهد. با فردی هم که مطلب دروغ منتشر کرده هیچ برخوردی صورت نمی‌گیرد. جرم انگاری از فیلترشکن هم که مد نظر است، این خیلی محل بحث نیست. از نظر من جرم انگاری در فضای مجازی یعنی افرادی که با احساسات مردم بازی می‌کنند، ولی به دلیل خلا قانونی برخوردی با آنان نمی‌شود.»

نماینده مردم مرودشت درباره احتمال مخالفت مردم با این طرح گفت: «درباره این که در این شرایط چنین طرح‌هایی مطرح می‌شود نظر خاصی ندارم، ولی احساس می‌کنم می‌توان بعد از آرام شدن فضا و نمایش واقعیت این طرح‌ها مطرح کرد.»رشیدی کوچی با اشاره به دور زدن فیلترینگ توسط برخی از مسئولان و استفاده از فضای مجازی، گفت: «من درباره محتوای این طرح اطلاعی ندارم اما، در حال حاضر دو شبکه اجتماعی به دلیل مسائل اخیر فیلتر شده اند. اما، آنچه مسلم است اگر قانونی تصویب شود برای همه است.»

توپخانه تندرو‌ها فعال شد
در این میان، اما، مخالفت قالیباف و یارانش با فیلترینگ به مذاق تندرو‌ها و مخالفان رئیس مجلس خوش نیامده است که این روز‌ها آتش توپخانه‌شان علیه قالیباف فعال شده و حملات تندی را علیه او چه در قالب تذکر در صحن علنی و چه در رسانه‌های خبری‌شان به راه انداختند.

مانند، محمود احمدی بیغش، نماینده مردم شازند که در یک تذکر خطاب به قالیباف گفت: «مصرانه می‌خواهم با صراحت اعلام کنید در دو سال و نیم چند نفر نیرو برای مجلس جذب نموده اید و ضرورت آن چه بوده است؟ بنده و خیلی از همکاران نگران این هستیم که مبادا در مدت باقیمانده عمر مجلس خانه ملت هم به سرنوشت شهرداری تهران تبدیل شود و این ترافیک و تورم نیرو‌ها معضلی برای مجلس شود.»

شاید علت این فشار‌ها را بتوان در اظهارات یک نماینده دیگر مجلس جستجو کرد، آنجا که سید غنی نظری، نماینده مردم خلخال در مجلس، در گفتگویی با عصر ایران، به صراحت گفته: «تندرو‌ها باید توسط رئیس و هیات رئیسه مجلس مدیریت شوند. البته این‌ها از رئیس مجلس هم عبور کردند. این‌ها بیشتر با این کارهایشان دنبال فشار بر رئیس مجلس هستند، چون رئیس مجلس را هم مطلوب خودشان نمی‌دانند. گاهی تخریب‌هایی که علیه مجلس و رئیس مجلس صورت می‌گیرد توسط همین افراد است و تعدادشان نیز سه چهار نفر بیشتر نیست.»


کد مطلب: 370176

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/370176/مخالفت-پرهزینه-قالیباف-فیلترینگ

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir