کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

افشاگری اسکوچیچ درباره مهدی طارمی، کی‌روش و ...

تیم را من بردم جام جهانی، هدایتش به کی‌روشِ ناکام رسید!

30 آبان 1401 ساعت 12:49


گروه ورزشی: دراگان اسکوچیچ «مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران» که تا قبل از این مصاحبه با احتیاط زیادی در مورد ایران و بازیکنان آن به صحبت پرداخته بود، این بار بی‌محابا، مصاحبه‌ای تند و تیز داشته که در ادامه مشروح صحبت‌هایش را می‌خوانید:

* من تیم را بردم جام جهانی، هدایتش به کی‌روشِ ناکام رسید
من جانشین مارک ویلموتس بلژیکی شدم که ایران را به شرایطی رساند که برای عبور از مسابقات مقدماتی اجازه نداشتیم حتی یک امتیاز از دست بدهیم. او دو بازی مقابل هنگ کنگ و کامبوج را برد، بقیه را باخت و هفت میلیون دلار دستمزد گرفت. بعد از اینکه تیم ایران را در اختیار گرفتم، یک امتیاز هم از دست ندادم، بحرین را بردیم و عراق را درحالی شکست دادیم که سالها بود آنها را نبرده بودند. در گروه دوم مقدماتی جام جهانی، کره جنوبی، عراق، امارات، سوریه و لبنان را پشت سر گذاشتیم و بعد دیدیم مردی که ویلموتس را آورد و بدهی‌های کلان گذاشت، رئیس فوتبال ایران است و بحث اخراجم را مطرح کرده است. آن هم بعد از اینکه بیشترین امتیاز تاریخ یک تیم ملی آسیا را در مسابقات مقدماتی جام جهانی به دست آوردم و در هجده بازی پانزده پیروزی کسب کردم. او کارلوس کی‌روش پرتغالی را آورد که به عنوان مربی با کلمبیا و مصر در این مسابقات ناکام بود، او کاری را که من سه سال خلق کرده بودم به دست گرفت. 

* تلاش‌های من برای ایران انکارنشدنی بود
من سزاوار احترام بیشتری بودم، هیچ‌کس نمی تواند انکار کند که آنها را از رتبه 33 به 22 در رنکینگ فیفا رساندم. وقتی از تهران می رفتم، مردم به من گفتند "بابت کاری که با تو کردند، ببخشید و این را به پای ایران نگذار" و طبق رسم آنجا، شانه‌ام را بوسیدند. نمی خواستم مشکلات را علنی کنم چون می خواستم جو آرام را در تیم حفظ کنم. برای من مهم بود که در همه تصمیمات "خودم باقی بمانم". من اعتبارم را در کنار همکارانم ملادن زگانیر، ماریو تات و کرونوسلاو رندولیچ که خودشان را برای ایجاد یک نتیجه تاریخی وقف کردند، هزینه کردم. در حال حاضر چند پیشنهاد از تیم های ملی و باشگاه های آسیایی دارم اما عجله ای ندارم. می خواهم بالاخره باشگاه یا تیم ملی‌ای را تحویل بگیرم که جاه‌طلبی‌های بزرگی دارد، چون به جز فولاد ایران، همیشه زمانی به تیم‌ها می آمدم که همه چیز در حال فروپاشی بود.

* همه چیز در فوتبال به شرایط وابسته است
در فوتبال کلمه اصلی "وابستگی" است. موفقیت در یک لحظه خاص به چیزهای زیادی "وابسته" است. فولاد که در زمان حضور من قهرمان ایران بود در فصل بعد به مقام اول نرسید زیرا 24 ساعت مانده به شروع مسابقات هشت بازیکن باکیفیت من به خدمت سربازی فراخوانده شدند. به عنوان یک بازیکن، تکنسین بزرگی بودم، اما خیلی سریع و جنگنده نبودم. و وقتی برخی از روزنامه‌نگاران از من می پرسند "آیا به عنوان اسکوچیچِ مربی، اسکوچیچِ بازیکن را به خدمت می‌گیرفتی" من پاسخ می‌دهم "بستگی دارد". اگر مربی بارسلونا بودم، او را نمی‌گرفتم، اگر مربی ریه‌کا بودم، او را استخدام می‌کردم.

* عزیزی خادم به دنبال کنارگذاشتن حاج‌صفی و انصاری‌فرد بود
در پورتو هیچکس با طارمی مشکلی ندارد اما در ایران چون احساس بهترین بودن دارد فکر می کند حق دارد در چیزهایی که وظیفه‌اش نیست دخالت کند. وقتی داشتیم همه را می بردیم، علناً می گفت جو خوب نیست، باورش نمی‌شد در دو بازی که او را کنار گذاشتم، بردیم. حاج صفی و انصاری فرد دو بازیکن از آ.ا.ک یونان که در پایان دوران فوتبالی خود بودند به او پیوستند. آنها یادشان رفته بود که من آنها را چند ماه قبل از این که رییس فدراسیون قبلی می خواست آنها را کنار بگذارد، نجات دادم. وقتی دیدند در رقابت با دیگران شکست می خورند به طارمی پیوستند.

* طارمی از رفتارش دست برنداشت
فراموش کردم و طارمی را برگرداندم اما باز هم با همان روش ادامه داد. کی روش، سرمربی سابق و فعلی ایران زمانی به او کمک کرد تا به ریو آوه پرتغال بیاید و حالا او را به جام جهانی خواهد برد. آزمون کاملا برعکس طارمی، متواضع و خوش قلب است و با اینکه نابغه فوتبالی است، به راحتی می توانید او را هدایت کنید. مربی اگر بازیکن بخواهد هدایت شود می تواند او را هدایت کند، اما این کار با طارمی غیرممکن بود.

 


کد مطلب: 370694

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/370694/تیم-بردم-جام-جهانی-هدایتش-کی-روش-ناکام-رسید

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir