به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۱۵ - ۰۰:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب : ۳۷۱۱۸۰

 به سطح بالاتری از غنی‌سازی نیاز داریم

 به سطح بالاتری از غنی‌سازی نیاز داریم
گروه سیاسی: رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: افزایش تولید غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم با آغاز تولید در فردو نشانگر اقتدار کشور و عزم ایران برای حفظ دستاورد‌های هسته‌ای بوده، اما ما برای ساخت راکتور‌های تحقیقاتی نیاز به اورانیوم با غنای بالاتری داریم.
به گزارش ایسنا، فریدون عباسی با اشاره به آغاز غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم در فردو بیان کرد: ایران تا به امروز خیلی مراعات حال طرف‌های غربی را کرده است. به دلیل اختلاف سلیقه‌هایی که در داخل کشور وجود دارد، برخی معتقد هستند که می‌توان از طریق گفتگو با سه کشور غربی و آمریکا به نتیجه رسید و این مشی را سال‌ها ادامه دادند.
از سال ۸۲ تا ۸۴ نیز با این جریان فکری در داخل مواجه بودیم و همین جریان از ۹۲ تا ۱۴۰۰ نیز دولت را در دست گرفت و نهایتا منجر به تعهدات ایران در برجام به کشور‌های مقابل شد. اما برجام نیز نتوانست مشکلی از کشور حل کند. زیاده خواهی‌های غربی‌ها هیچ‌گاه تمامی ندارد. این زیاده‌خواهی‌ها نه تنها در سال‌های دهه ۸۰ تمام نشد و آن‌ها به تعهدات خود عمل نکردند؛ بلکه روز به روز شدت را بیشتر کردند و قطعنامه شورای امنیت را نیز برای کشور به ارمغان آورد.
وی در ادامه اظهار کرد: امروز هم ما دیدیم در هشت سالی که دولت قبلی سر کار بود هیچ گاه امتیازی به ایران داده نشد علی رغم اینکه ما عقب نشینی زیادی داشته و دستاورد‌های علمی و فنی کشور را یا کنار گذاشته و یا از بین بردیم. حتی شهید نیز در حوزه هسته‌ای تقدیم کردیم.امروز بهتر است جمهوری اسلامی سیاست مقاومت را پیش گرفته و توانمندی‌های خود را نشان دهد. در کنار پرتاب ماهواره، مسیر بالا بردن میزان غنی سازی اورانیوم باید طی شود. طرف‌ها غربی بر بالا بردن غنی سازی اورانیوم حساس هستند چراکه غنی سازی نشان اقتدار کشور و عزم ما برای حفظ دستاورد‌های هسته‌ای است.
نماینده کازرون در مجلس  تصریح کرد: زمانی که یک کشور به غنی سازی دست پیدا می‌کند دیگر حد توقفی برای آن نیست. از نظر علمی و فنی زمانی که غنی سازی به ۲۰ درصد رسید دیگر تا ۱۰۰ درصد هم می‌تواند پیش برود. غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم جبران آن چیز‌هایی را می‌کند که ما قبلا از دست دادیم.با آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ما به جای قبلی خود باز می‌گردیم و طرف‌های غربی نیز پیام لازم را دریافت می‌کنند، اما ما برای ساخت راکتور‌های تحقیقاتی نیاز به اورانیوم با غنای بالا داریم و این جبران کننده چیزی است که قبلا از دست دادیم. با وعده‌هایی که به ما دادند دولت قبلی سعی کرد تا تکالیف اضافه‌ای را انجام دهد.
برچسب ها: غنی‌سازی
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۱-۱۰-۰۲ ۱۴:۴۳ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *