به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۹:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۴ ساعت ۱۱:۲۷
کد مطلب : ۳۷۱۴۰۱

مزیت عرضه خودرو در بورس کالا چیست؟

مزیت عرضه خودرو در بورس کالا چیست؟
گروه اقتصادی:هفته پیش‌رو عرضه خودروهای هایما، تارا، 207 و لاماری در بورس کالا صورت خواهد گرفت. اما عرضه خودرو در بورس کالا چه مزیتی برای تولیدکننده به دنبال خواهد داشت؟ بر اساس مشاهدات، عرضه کالا در بورس کالا با سرعت زیادی پیش‌روی می‌کند. پس از عرضه موفق خودرو پرتیراژ 207 در هفته قبل و رقابت 82 درصدی بر سر قیمت خرید بین خریداران، به نظر می‌رسد سازمان بورس و شرکت‌های تولیدکننده، انگیزه بالاتری برای عرضه‌های بیشتر دارند.

این اتفاق از آن جهت حائز اهمیت است که قیمت کارخانه به‌مراتب از بازار آزاد کمتر است. در صورت تداوم عرضه‌ خودرو‌ها در بورس کالا، قیمت نهایی با سازوکار عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد. حاصل این موضوع، تعادل در بازار خودرو است. اگر خریداری که در بازار آزاد قصد خرید خودرو دارد با اختلاف قیمت زیادی مواجه شود، قطعا به بورس کالا به‌عنوان یک جایگزین نگاه خواهد کرد.تعادل قیمت در بازار خودرو مستلزم تداوم عرضه‌هاست و نمی‌توان انتظار داشت با عرضه هزار یا دو هزار دستگاه این تعادل صورت پذیرد. ایجاد تعادل بدین صورت است که شاهد روند نزولی قیمت یک خودروی مشخص در بازار آزاد خواهیم بود تا قیمت آن به بهای تعیین‌شده در بورس کالا نزدیک شود.

دولت و به‌طور مشخص‌ وزارت اقتصاد نیز از عرضه خودرو در بورس کالا سود می‌برد. شفافیت معاملات خودرو امکان دسترسی بسیار راحت‌تر به اطلاعات و مالیات خودرو را فراهم می‌کند؛ مزیتی که در حال حاضر و در بازار آشفته آزاد برای وزارت اقتصاد فراهم نیست. در حال حاضر، مالیات یکی از راه‌های تامین بخشی از کسری بودجه برای دولت است و در این حین دسترسی شفاف به اطلاعات معاملات خودرو می‌تواند حاوی اهمیت زیادی برای این نهاد باشد.

بورس کالا؛ بستر مناسب عرضه خودرو
ضمانت اجرایی که بورس کالا به هر دو طرف معامله متعهد می‌شود، آن را بستر مناسبی برای عرضه خودرو خواهد ساخت. این عامل باعث شده است تا تولیدکنندگان خودرو به بورس کالا به‌عنوان یک فرصت طلایی چشم دوخته باشند، چرا که فروش تولیدکننده با قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت خودرو در بازار آزاد صورت می‌گیرد. در این بین سود حاصل از این اختلاف قیمت به جای اینکه به دست خودروساز برسد، به جیب دلالان بازار خودرو می‌رود.

تولیدکنندگان خودرو عمدتا به همین دلیل با زیان انباشته نجومی روبه‌رو هستند؛ زیان انباشته‌ای که حتی عرضه خودرو در بورس کالا نیز درمان کاملی برای آن نیست. چراکه شرکت‌های تولیدکننده جهت کاهش یافتن زیان انباشته نیاز به انتشار اوراق سلف موازی خودرو نیز دارند.بر اساس این گزارش، در هفته پیش‌رو 2174 دستگاه خودرو شامل هایما S7 و S5، تارا دستی و اتوماتیک، پژو 207 اتوماتیک و همچنین لاماری ایما در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه در تابلو بورس کالا عرضه خواهد شد. به‌وضوح شیب تند افزایش عرضه‌ها قابل لمس است.
برچسب ها: بورس کالا خودرو