کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

هزینه های«پیروز»یوز پلنگ ایرانی قطع می شود؟

4 آذر 1401 ساعت 13:12


گروه جامعه: چندی پیش مصاحبه‌ای درباره آخرین وضعیت «پیروز» و زمان انتقال آن به «توران» منتشر شد. در این خبر حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح آخرین وضعیت «پیروز» و احتمال انتقال او در فروردین ماه سال آینده به مرکز تکثیر در اسارت توران گفته بود ما «پیروز» را حتما به توران انتقال خواهیم داد اما برنامه‌ای برای رهاسازی او در طبیعت نداریم. ضمن اینکه ما نمی‌خواهیم اعتبار، انرژی و هزینه‌ سازمان را بیش از این برای «پیروز» و حتی شرایط تکثیر صرف کنیم.

به گزارش ایسنا، این بخش از صحبت‌های اکبری با انتقاداتی از سوی همراه شد.حسن اکبری، نسبت به انتقادات وارد شده نسبت به صحبت‌های وی درباره نحوه هزینه‌کرد برای «پیروز» اظهارکرد: همیشه مطرح کرده‌ایم که اولویت هزینه‌کرد برای یوزپلنگ‌هایی است که در طبیعت زندگی می‌کنند چراکه ظرفیت اعتباری ما نامحدود نیست بنابراین اولویت را به یوزپلنگ‌های ساکن در طبیعت می‌دهیم.

بخش هایی از گفت و گوی اکبری را در ادامه می خوانید:*ولی این اولویت‌بندی به این معنا نیست که ما برای پیروز کم هزینه خواهیم کرد. هر هزینه‌ای که لازم باشد تا یوز زنده بماند، زندگی و شرایط خوبی را طی کند ما فراهم می‌کنیم.

*شرایط آب و هوایی و زندگی در «توران» برای این گونه بهتر است، علت اصرار ما برای انتقال «پیروز» به مرکز تکثیر در اسارت در توران، شرایط مناسب زندگی در آن‌جاست چرا که تکامل بدنی آن‌ برای زندگی در چنین محیطی است ولی ما الان او در تهران و هوای آلوده نگهداری می‌کنیم.

*در توران سایت تکثیر داریم که مجهز به نگهبان، دوربین مداربسته و تحت کنترل است و در صورت انتقال «پیروز» به آن‌جا شرایط بهتری فراهم خواهد شد.

*هدف این است که انرژی، زمان و هزینه‌ای که در تهران صرف می‌کنیم، صرف نگهداری از یوزپلنگ در زیستگاه شود ولی تا هر زمانی که کارشناسان صلاح بدانند، چه در تهران و چه در توران برای نگهداری پیروز اقدامات و هزینه‌های لازم انجام خواهد شد.


کد مطلب: 371425

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/371425/هزینه-های-پیروز-یوز-پلنگ-ایرانی-قطع-می-شود

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir