به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۶ - ۱۵:۰۹
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ ساعت ۱۳:۲۹
کد مطلب : ۳۷۱۵۸۵

کاهش ۶ درصدی صادرات ایران به دوحه

کاهش ۶ درصدی صادرات ایران به دوحه
گروه اقتصادی: مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت خاطر نشان کرد: در 7 ماه نخست سال جاری 80 میلیون دلار کالا به قطر صادر کردیم اما این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 درصد کاهش پیدا کرده است؛ چراکه صادرات مواد معدنی و مصالح ساختمانی مانند سیمان، قیر، میله از ایران به قطر به دلیل پایان یافتن پروژه‌های ساختمانی در قطر به پایان رسیده است.
 
به گزارش ایلنا، فرزاد پیلتن  با اشاره به افزایش صادرات مواد غذایی به قطر، گفت: در دوره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و شیوع بیماری کرونا روابط تجاری ما با قطر کمرنگ شد به عنوان مثال در سال 1399 ایران به قطر  167 میلیون دلار کالا صادر و 8 میلیون دلار کالا از این کشور وارد می‌کرد و این عدد در سال 1400 به 134 میلیون دلار صادرات و 10 میلیون واردات رسید.

وی با بیان اینکه موانع توسعه تجارت بین تهران و دوحه رفع شده است، گفت: دولت سیزدهم رویکرد توسعه تجارت با کشورهای همسایه را دنبال می‌کند و سفر رئیس جمهور ایران به قطر و از سوی دیگر سفر امیر قطر به تهران و برگزاری کمیسیون مشترک در دوحه زمینه‌ها برای توسعه تجارت بین این دو کشور را فراهم کرد.

به گفته این مقام مسئول؛ سازمان توسعه تجارت ایران برای تقویت تجارت این دو کشور، زیرساخت‌های حمل‌ونقل را توسعه و موانع پیشروی مبادلات پولی را رفع کردند. همچنین برگزاری نمایشگاه‌ اختصاصی ایران در دوحه که هفته‌های پیش با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور برگزار شد به توسعه صادرات بین این دو کشور ختم شد و  تهران در روزهایی که جام جهانی در قطر برگزار می‌شود روزانه 250 تن محصولات غذایی و کشاورزی به دوحه صادر خواهد کرد. صادرات ما در دوره کرونا و در دوره بازگشت تحریم روزانه به 30 کانتینر تقلیل کرده بود اما امروز روزانه 80 تا 90 کانتینر از ایران به قطر می‌رود.

پیلتن با اشاره با مذاکرات وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت با طرف‌های قطری، تصریح کرد: مذاکرات در نهایت زمینه‌های افزایش مبادلات تجاری را فراهم کرد پیگیری‌هایی در زمینه تجهیز بندر دیر به عنوان مبدا صادرات ایران به قطر انجام شد و این بندر مجهز به دستگاه ایکس ری شده و زمینه‌های روند صادرات ما به این کشور افزایشی شده است؛ به گونه‌ای که در 7 ماه نخست سال جاری 80 میلیون کالا به قطر صادر کردیم اما این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 درصد کاهش پیدا کرده است؛ چراکه صادرات مواد معدنی و مصالح ساختمانی مانند سیمان، قیر، میله از ایران به قطر به دلیل پایان یافتن پروژه‌های ساختمانی در قطر به پایان رسیده است و امیدواریم که بعد از دوره جام‌ جهانی صادرات محصولات غذایی و مواد معدنی و صنعتی به قطر افزایش پیدا کند.

مدیر کل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه پیگیر صادرات دام زنده به قطر هستیم، افزود: سازمان توسعه تجارت به‌دنبال صادرات مجدد و همکاری‌های صنعتی با قطر است همچنین ما سرمایه‌گذاری مشترک برای تولیدات مشترک و صادرات آنها به بازارهای ثالث را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که قطر برای پیوستن به توافق عشق‌آباد ابراز تمایل کرد آیا در نهایت توانست به این قرارداد بپیوندد؟ گفت: این قرارداد اکنون فعال است و همچنین کریدور ترانزیتی ترکیه-ایران-قطر که در زمان تحریم‌ها علیه قطر ایجادشده بود هم اکنون نیز فعال است واین خط ترانزیت کالاهای مورد نیاز قطر از ترکیه را از طریق جمهوری اسلامی ایران تامین می‌کند که این موضوع باعث وابستگی و تحکیم همکاری‌های اقتصادی بین 3 کشور شده است.
برچسب ها: ایران تجارت